REKLAMA

Ceny paliw przestały rosnąć. Doszło do kosmetycznych obniżek

Krzysztof Kolany2023-11-17 12:45główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-11-17 12:45

W połowie listopada zatrzymany został powyborczy rajd cen przy dystrybutorach. Ceny paliw w Polsce zrównały się z europejskimi benchmarkami i od teraz po staremu będą reagować na zmiany zachodzące na światowych rynkach oraz na kurs dolara do złotego.

Ceny paliw przestały rosnąć. Doszło do kosmetycznych obniżek
Ceny paliw przestały rosnąć. Doszło do kosmetycznych obniżek
fot. Zbyszek Kaczmarek / / FORUM

W mijającym tygodniu średnia cena benzyny Pb95 wyniosła  6,54 zł/l – wynika z danych BM Reflex.  To o 2 grosze na litrze mniej niż tydzień temu. Od początku listopada możemy wręcz mówić o stabilizacji średniej ceny tego paliwa. Drożeć przestał także olej napędowy, który tankowano przeciętnie po 6,71 zł/l, a więc o 3 gr/l taniej niż przed tygodniem. Bez zmian pozostała średnia cena autogazu, która wyniosła 3,08 zł/l. 

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex

Od końcówki września do połowy listopada litr benzyny Pb95 podrożał o 50 groszy, a oleju napędowego o 63 grosze. W ten oto sposób dobiegła końca przedwyborcza „promocja” w rafineriach i na stacjach Orlenu, który przez ponad dwa miesiące utrzymywał ceny hurtowe na poziomach wyraźnie niższych od rynkowych. Podwyżki rozpoczęły się już kilka dni po wyborach parlamentarnych i odbywały się w kompletnym oderwaniu od cen światowych, które w październiku były niższe niż we wrześniu.

Co słychać w hurcie?

Pierwsza połowa listopada przyniosła kontynuację spadków cen na światowych rynkach paliwowych. Benzyna na nowojorskiej giełdzie jest obecnie wyceniana na niespełna 2,1 USD za galon. To już o 23% mniej niż dwa miesiące temu i najmniej w tym roku. Tona oleju napędowego w Londynie „chodzi” po ok. 790 USD, podczas gdy jeszcze pod koniec września było to ponad tysiąc dolarów za tonę.

Równocześnie od początku października doszło do zdecydowanego osłabienia dolara względem złotego. Kurs USD/PLN spadł w tym czasie z przeszło 4,43 zł do ok. 4,03 zł.

To wszystko sprawiło, że w ostatnich dniach spadki dotarły także do cenników Orlenu. 17 listopada płocka rafineria oferowała benzynę Eurosuper95 po 4 933 zł/m3, czyli ok. 6,07 zł/l po doliczeniu 23% VAT (akcyza i inne parapodatki są już wliczone w cenę hurtową). Ta najniższa cena hurtowa od 24 października pozwala spodziewać się istotnych obniżek cen detalicznych w nadchodzącym tygodniu.

Natomiast olej napędowy w piątkowym cenniku Orlenu figurował po 5 202 zł/m3 netto, czyli ok. 6,40 zł/l po doliczeniu vatu. Utrzymanie (lub dalszy spadek) takiej stawki pozwalałby oczekiwać delikatnie niższych cen ON także przy dystrybutorach.

A gdyby VAT był niższy?

Nie zapominajmy, że 1 stycznia przywrócono w Polsce „stare” stawki VAT (co oznaczało ich podniesienie z 8% do 23%) oraz akcyzy na paliwa. Jednakże ze względu na „specyficzną” politykę cenową PKN Orlen (który w grudniu utrzymywał sztucznie zawyżone ceny, aby nie podnosić ich gwałtownie od 1 stycznia) przy dystrybutorach nie dało się zauważyć bezpośredniego efektu wyższych podatków.

W dłuższym terminie ceny detaliczne paliw dostosowały się do 23-procentowego VAT-u i finalnie płacimy za tankowanie więcej, niż gdyby nadal obowiązywała stawka 8%. Teoretycznie przy 8-procentowym Vacie litr benzyny i mógłby kosztować ok. 5,60 zł, a oleju napędowego 5,80 zł.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
knl111
Kompletnie mnie to nie dziwi. Przecież jeszcze ze 2 tygodnie temu analitycy rynkowi przepowiadali dalsze ogromne wzrosty i pojawienie się niebawem cen powyżej 10 zł/l. :-)
newcommer
Jak w 2020r paliwo było poniżej 4PLN to bankier pisał o mistycznych wyborach kowidowych :)
gruking
Raczej nie. Popyt słabnie, może do świąt sie utrzyma potem w dól (chyba ze znowu gdzieś sie rozpęta nowa wojna)
adas_it_rolniczy
Daniel, ręce, które leczą.
polllo
Ceny paliw w okolicy 6,50 zł, a przed wyborami nagłówki w Onecie, GW, Fakcie, TVN, że Orlen zaniża ceny i zdjęcia z cenami w początki wojny na Ukrainie i ceny tam ponad 8 zł. Niemcy mają wielki interes w tym żeby Donald wrocil . Przez ośrodki medialne wpływają na naszą opinie puliczna ....
kaczyslaw_
Otwórz wykres ceny dowolnego paliwa i wyjaśnij ten dziwny dołek między 31 sierpnia a dniem dzisiejszym.
kacz-dzong-un
Benzyna w hurcie kosztuje już 23% mniej niż dwa miesiące temu i najmniej w tym roku. Teraz płacimy haracz za przekupywanie wyborców pisu cenami na stacjach przed wyborami.
gruking
Człowieku zmień psychiatrę. Ten cię oszukuje.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki