REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Były autor przemówień Putina poszukiwany przez rosyjskie MSW

2023-03-26 19:06
publikacja
2023-03-26 19:06

Publicysta i politolog Abbas Galliamow, który pisał przemówienia dla Putina, znajduje się na liście osób poszukiwanych przez rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - poinformował portal stacji Al-Dżazira.

Były autor przemówień Putina poszukiwany przez rosyjskie MSW
Były autor przemówień Putina poszukiwany przez rosyjskie MSW
fot. Sputnik / /  Reuters / Forum

Abbas Galliamow pisał Putinowi przemówienia w latach 2008-12, gdy prezydentem był Dmitrij Miedwiediew, a on sam rządził krajem oficjalnie jako premier.

Rosyjskie władze umieściły Galliamowa na liście osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa z powodu jego komentarzy na temat wojny na Ukrainie. Jest to kolejny krok do ostatecznego rozprawienia się z rosyjskimi dysydentami - napisała Al-Dżazira.

Galliamow w ostatnich latach mieszka poza granicami Rosji i często wypowiada się dla mediów zagranicznych i opozycyjnych rosyjskich. W piątek media odkryły, że został wpisany do bazy danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych jako poszukiwany "w związku z naruszeniem kodeksu karnego", ale nie podano, jakiego artykułu. Ponadto - pisze Al-Dżazira - rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości w lutym wpisało Galliamowa do rejestru "agentów zagranicznych".

Ministerstwo poinformowało, że Galliamow "rozprowadzał materiały stworzone przez zagranicznych agentów do nieograniczonego kręgu osób, wypowiadał się przeciwko specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie (tak władze rosyjskie określają wojnę - PAP) i uczestniczył jako ekspert na platformach informacyjnych administrowanych przez zagraniczne struktury".

W wywiadzie udzielonym Associated Press Galliamow powiedział, że o tym, iż jest poszukiwany, dowiedział się z mediów. Żaden organ ścigania nie kontaktował się z nim, więc nie wie, jaki zarzut grozi mu w Rosji. Zakłada, że "jest to przestępstwo polegające na dyskredytowaniu armii".

"To nie jest próba dotarcia do mnie - to niemożliwe. To wiadomość dla reszty (oponentów reżimu)" - powiedział Galliamow. 

sm/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
mkk6999
"""w związku z naruszeniem kodeksu karnego", ale nie podano, jakiego artykułu""

pewnie
pedofil

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki