REKLAMA

Budownictwo wygrzebuje się z 5-letniego dołka

Krzysztof Kolany2021-04-22 10:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-04-22 10:00
Budownictwo wygrzebuje się z 5-letniego dołka
Budownictwo wygrzebuje się z 5-letniego dołka
/ SXC

W marcu produkcja budowlano-montażowa wciąż była głęboko pod kreską. Niemniej jednak regres w ujęciu rocznym okazał się znacznie mniejszy niż w lutym.

W marcu produkcja budowlano-montażowa była  o 10,8% niższa niż w marcu 2020 roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Względem lutego wartość wykonanych robót wzrosła o 34,2%. Rok temu miesięczna dynamika produkcji budowlano-montażowej wyniosła 25%.

Dane okazały się nieco gorsze od oczekiwań. Ekonomiści zakładali, że w marcu obroty firm budowlanych były o 9,4% niższe niż rok wcześniej. To jednak rezultat znacznie lepszy niż w lutym, gdy odnotowano spadek aż o 16,9% rdr, co było najgorszym wynikiem od października 2016 roku.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 11,8% niższym w porównaniu z marcem 2020 roku i o 1,5% wyższym w porównaniu z lutym 2021 roku.

Marcowy wystrzał sprzedaży detalicznej na rocznicę pierwszego lockdownu

W marcu 2021 r. sprzedaż detaliczna wystrzeliła, na co wpływ miał m.in. efekt niskiej bazy związanej z ubiegłorocznym „pierwszym lockdownem” polskiej gospodarki.

Sektor budowlany początkowo oparł się covidowej recesji, wiosną 2020 roku notując wzrosty, podczas gdy cała gospodarka mocno się skurczyła. Później jednak cykliczne wyhamowanie inwestycji infrastrukturalnych doprowadziło do silnej recesji w polskiej budowlance. Jest dość prawdopodobne, że cykliczny dołek został osiągnięty w lutym, a kolejne miesiące i kwartały poprawią wyniki branży za sprawą rozpoczęcia nowej perspektywy budżetu unijnego.

- W stosunku do marca 2020 roku zmniejszenie produkcji budowlano-montażowej odnotowano dla jednostek wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 1,7%), wznoszących obiekty inżynierii lądowej i wodnej (o 14,1%), oraz zajmujących się budową budynków (o 14,4%) – informuje GUS.

Ujemne wyniki budownictwa kontrastują z rewelacyjnymi danymi z przemysłu. W marcu produkcja przemysłowa odnotowała wzrost aż o 18,9%, co było najlepszym wynikiem od 15 lat.  Mamy więc do czynienia z wyraźną dywergencją cyklu między przemysłem a budownictwem.

KK

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
lukaszslask
7Moze mi to ktos wyjasnic??
Klienci Frankowi wygrywaja rozprawy,co w takim razie z Nieruchomosciami,jezeli Bank oddaje pieniadze za nie,to Nieruchomosci staja sie wlasnoscia Banku??
Czyli Banki pomimo przegranej beda posiadac Nieruchomosci w cenie z przed 15 laty???To chyba nie zbiednieja,bo trudno,zeby Klient dostal i kase
7Moze mi to ktos wyjasnic??
Klienci Frankowi wygrywaja rozprawy,co w takim razie z Nieruchomosciami,jezeli Bank oddaje pieniadze za nie,to Nieruchomosci staja sie wlasnoscia Banku??
Czyli Banki pomimo przegranej beda posiadac Nieruchomosci w cenie z przed 15 laty???To chyba nie zbiednieja,bo trudno,zeby Klient dostal i kase i nieruchomosc,czyli 700 tys Rodzin na bruk???A Banki bawia się w Otodom?
adam.1983
Ja teraz jest wygrzebywanie się z dołka to nie chce być s skórze inwestorów budujących domy albo ludzi co robią remont jak przyjdzie górka.
Obecne ceny niemalże wszystkich materiałów biją rekordy, głownie drewna, stali, cementu, styropianu oraz farb czyli głownie te materiały które się używa do budowania domów,
Ja teraz jest wygrzebywanie się z dołka to nie chce być s skórze inwestorów budujących domy albo ludzi co robią remont jak przyjdzie górka.
Obecne ceny niemalże wszystkich materiałów biją rekordy, głownie drewna, stali, cementu, styropianu oraz farb czyli głownie te materiały które się używa do budowania domów, same nie wzrosły tylko popyt jest na nie ogromny więc gdzie ten dołek ?
janekmaly
pompka pompuje jak w 2008 roku
1as
5-letniego dołka?!
Ja już nic nie rozumiem, co chwilę artykuł o hossie w budownictwie i kolejnych rekordach!
Uzgodnijcie plizzz punkt widzenia w ramach jednej redakcji!
marxs
hehe już zara bedzie tak jak było(to taki ogólny przekaz dla polskojęzycznej gawiedzi)

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki