REKLAMA

Pogłębia się regres w budownictwie

2020-09-21 10:00
publikacja
2020-09-21 10:00

W sierpniu obroty firm budowlanych podobnie jak w lipcu okazały się znacznie niższe niż przed rokiem. Najgłębszy regres odnotowano w budownictwie infrastrukturalnym.

Pogłębia się regres w budownictwie
Pogłębia się regres w budownictwie
fot. Yury Kim / / Pexels

W sierpniu produkcja budowlano-montażowa była o 3,5% niższa niż w lipcu i zarazem okazała się aż o 12,1% niższa niż w sierpniu 2019 roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

To najgłębszy roczny spadek produkcji budowlano-montażowej od listopada 2016 roku. Ekonomiści spodziewali się spadku tego wskaźnika o 9,5% rdr po spadku o 10,9% rdr odnotowanym w lipcu.

Po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym wartość produkcji budowlano-montażowej okazała się tylko o 0,1% niższa niż w lipcu, lecz równocześnie była aż o 10,3% niższa niż przed rokiem.

- Dane te wskazują na pogarszająca się koniunkturę w budownictwie, co wynika głównie z tymczasowego dołka w wykorzystaniu środków unijnych, gdyż kończy się stara perspektywa budżetu UE, a nowa rozpocznie się w przyszłym roku. Pandemia COVID-19 pogorszyła sytuację samorządów, które w tych warunkach nie są skłonne do działalności inwestycyjnej - napisali w komentarzu ekonomiści Banku Millennium. 

GUS odnotował spadek sprzedaży zarówno w firmach zajmujących się wznoszeniem budynków (-9,5% rdr) jak i w przedsiębiorstwach budujących obiekty inżynierii lądowej i wodnej, gdzie przychody spadły aż o 16,9% rdr. Firmy realizujące „roboty budowlane specjalistyczne” odnotowały spadek obrotów o 5,2% w porównaniu z sierpniem 2019 roku.

- Największy spadek miał miejsce w przypadku budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej, co związane jest zakończeniem szeregu projektów infrastrukturalnych i wciąż projektową fazą nowych. Dane dotyczące budownictwa wskazują na pogarszające się perspektywy inwestycji. (...) Na aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw ciąży bezprecedensowy poziom niepewności związany z perspektywami gospodarczymi, które w dużej mierze są uzależnione od dalszego przebiegu epidemii COVID-19. Spodziewamy się, że poprawie sytuacji w zakresie konsumpcji będą w III kw. i IV kw. 2020 r. towarzyszyły głębokie, prawdopodobnie dwucyfrowe spadki inwestycji - odnotowali ekonomiści Pekao SA.

KK

Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (6)

dodaj komentarz
mikroprzedsiebiorca
Większe budowy trwają kilka lat, także efekty lockdownu dopiero widać albo jeszcze będzie widać ze sporym opóźnieniem. Problem jest głębszy, bo powiązany z bankami i stopami procentowymi bezpośrednio. Na pewno względem poprzedniego roku jest znacznie gorzej i w budownictwie okres dobrobytu mija.
jas2
Dziwi mnie spadek w budownictwie bo wszędzie widzę budowy i prace budowlane.
demeryt_69
Podobno marże kredytów hipotecznych w trzecim kwartale roku osiągnęły nowe szczyty - co jest?
jasiek2017
Banki muszą na czymś zarabiać, więc tną kasę z potrzebujących.
anna_domagalczyk
Marże tak, ale ilość kredytów nie. Banki zaostrzyły kryteria przyznawania.
_jasko
Przypomnę jeden z wielu ambitnych celów wizjonera Morawieckiego z 2016 roku odnośnie stopy inwestycji:

"Cele, które stawia sobie rząd na 2020 r. to m.in.:

wzrost inwestycji do poziomu ponad 25 proc. PKB ,"

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki