REKLAMA

Pogłębia się regres w budownictwie

2020-09-21 10:00
publikacja
2020-09-21 10:00
fot. Yury Kim / Pexels

W sierpniu obroty firm budowlanych podobnie jak w lipcu okazały się znacznie niższe niż przed rokiem. Najgłębszy regres odnotowano w budownictwie infrastrukturalnym.

W sierpniu produkcja budowlano-montażowa była o 3,5% niższa niż w lipcu i zarazem okazała się aż o 12,1% niższa niż w sierpniu 2019 roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

To najgłębszy roczny spadek produkcji budowlano-montażowej od listopada 2016 roku. Ekonomiści spodziewali się spadku tego wskaźnika o 9,5% rdr po spadku o 10,9% rdr odnotowanym w lipcu.

/ Bankier.pl

Po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym wartość produkcji budowlano-montażowej okazała się tylko o 0,1% niższa niż w lipcu, lecz równocześnie była aż o 10,3% niższa niż przed rokiem.

- Dane te wskazują na pogarszająca się koniunkturę w budownictwie, co wynika głównie z tymczasowego dołka w wykorzystaniu środków unijnych, gdyż kończy się stara perspektywa budżetu UE, a nowa rozpocznie się w przyszłym roku. Pandemia COVID-19 pogorszyła sytuację samorządów, które w tych warunkach nie są skłonne do działalności inwestycyjnej - napisali w komentarzu ekonomiści Banku Millennium. 

GUS odnotował spadek sprzedaży zarówno w firmach zajmujących się wznoszeniem budynków (-9,5% rdr) jak i w przedsiębiorstwach budujących obiekty inżynierii lądowej i wodnej, gdzie przychody spadły aż o 16,9% rdr. Firmy realizujące „roboty budowlane specjalistyczne” odnotowały spadek obrotów o 5,2% w porównaniu z sierpniem 2019 roku.

- Największy spadek miał miejsce w przypadku budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej, co związane jest zakończeniem szeregu projektów infrastrukturalnych i wciąż projektową fazą nowych. Dane dotyczące budownictwa wskazują na pogarszające się perspektywy inwestycji. (...) Na aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw ciąży bezprecedensowy poziom niepewności związany z perspektywami gospodarczymi, które w dużej mierze są uzależnione od dalszego przebiegu epidemii COVID-19. Spodziewamy się, że poprawie sytuacji w zakresie konsumpcji będą w III kw. i IV kw. 2020 r. towarzyszyły głębokie, prawdopodobnie dwucyfrowe spadki inwestycji - odnotowali ekonomiści Pekao SA.

KK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
mikroprzedsiebiorca
Większe budowy trwają kilka lat, także efekty lockdownu dopiero widać albo jeszcze będzie widać ze sporym opóźnieniem. Problem jest głębszy, bo powiązany z bankami i stopami procentowymi bezpośrednio. Na pewno względem poprzedniego roku jest znacznie gorzej i w budownictwie okres dobrobytu mija.
jas2
Dziwi mnie spadek w budownictwie bo wszędzie widzę budowy i prace budowlane.
demeryt_69
Podobno marże kredytów hipotecznych w trzecim kwartale roku osiągnęły nowe szczyty - co jest?
jasiek2017
Banki muszą na czymś zarabiać, więc tną kasę z potrzebujących.
anna_domagalczyk
Marże tak, ale ilość kredytów nie. Banki zaostrzyły kryteria przyznawania.
_jasko
Przypomnę jeden z wielu ambitnych celów wizjonera Morawieckiego z 2016 roku odnośnie stopy inwestycji:

"Cele, które stawia sobie rząd na 2020 r. to m.in.:

wzrost inwestycji do poziomu ponad 25 proc. PKB ,"

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki