REKLAMA

Produkcja przemysłowa wzrosła najmocniej od 15 lat

Krzysztof Kolany2021-04-21 10:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2021-04-21 10:00
Produkcja przemysłowa wzrosła najmocniej od 15 lat
Produkcja przemysłowa wzrosła najmocniej od 15 lat
/ LG

Roczna dynamika produkcji przemysłowej w Polsce osiągnęła najwyższą wartość od 15 lat. Tylko po części jest to zasługą niskiej bazy sprzed roku, kiedy to rozpoczęła się covidowa recesja.

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu w marcu była aż o 18,9% wyższa w porównaniu z marcem 2020 roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny. To najsilniejszy roczny wzrost produkcji od maja 2006 roku. Względem lutego wartość produkcji sprzedanej wzrosła o 18,6%.

Tak wysoki wynik po części zawdzięczamy niskiej bazie z marca 2020 roku, kiedy to w reakcji na antycovidowe zamykanie europejskich gospodarek produkcja w Polsce spadła o 2,5% rdr, oraz wynikom z poprzednich miesięcy. Efekt ten będzie znacznie silniejszy w kwietniu, gdy będziemy się odnosili do danych z kwietnia 2020, gdy produkcja spadła o rekordowe 24,6%. Z kolei tak silna dynamika miesięczna w znacznej mierze była efektem różnicy w liczbie dni roboczych: tegoroczny marzec miał ich aż o 3 więcej niż luty.

Mimo to dane zaskoczyły ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu obrotów przemysłu o 13,1% rdr.

Wynikom przemysłu sprzyjały pozytywne efekty kalendarzowe. Jednak po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym odnotowano wzrost produkcji o 2,3% mdm i 15,7% rdr.

Dobre wyniki polskiego sektora wytwórczego wpisują się w ogólnoświatowy trend. Za sprawą polityki lockdownów konsumenci mają ograniczony dostęp do wielu usług. Równocześnie w wielu krajach rozwiniętych rządy wypłacają ludziom nadzwyczajne zasiłki, zapomogi lub dotują administracyjnie zamknięte przedsiębiorstwa. Konsumenci mają więc pieniądze, które chętnie wydają na dobra przemysłowe: meble, sprzęt agd i rtv czy samochody.

- Wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 27 spośród 34 działów przemysłu, Najsilniejszy wzrost odnotowano  w produkcji urządzeń elektrycznych – o 57,5%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 54,9%, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 51,1%, mebli – o 35,1%, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 31,4%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 28,3%, wyrobów z metali – o 20,3%, maszyn i urządzeń – o 16,3%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 16,1% - informuje GUS.

- Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem ub. roku, wystąpił w 6 działach, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 17,1%, wyrobów farmaceutycznych – o 16,9%, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 11,1% - dodaje urząd statystyczny.

KK

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (7)

dodaj komentarz
prs
Dobre dane o Polskiej produkcji i odrazu w komentarzach pokazuja sie ponizsi "przyjaciele"..

Krytyka, plucie na innych - oto jak "przykladaja sie" do naszego POLSKIEGO! dobrobytu..
jasiek2017
te trole to przykladają sobie tylko mokry ręcznik do czoła bo nie mogą znieść, że Polacy się bogacą.
jes
Czy to nie twój idol, Nieinternowany nie płakał, że jesteśmy montownią a Morawiecki obiecał, że będziemy zap..lać za miskę ryżu?
Za kilka lat cała ta produkcja przeleci dalej na wschód i skończymy jak Hiszpania czy Portugalia a tylko towarzysze pisowscy będą mieli pełne konta.
prs odpowiada jes
Postrzeganie = rzeczywistosc.

Twoj opis = twoj swiat.
lorelie
czekam na płatne trolle z Izraela które znowu będą pluć na Polskę i Polaków...
jes
Człowieku, zobacz na charakterystykę. Wzrósł montaż bo dzięki udupieniu PLN jesteśmy tanią siła roboczą.
marxs
"Najsilniejszy wzrost odnotowano w produkcji urządzeń elektrycznych – o 57,5%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 54,9%"-a jakie to komputery,procesory czy dyski twarde produkuje sie w PISlandeshu?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki