REKLAMA
PIT 2023

Budowa A1. Urzędnik i przedstawiciel firmy oskarżeni o korupcję

2021-03-31 15:53
publikacja
2021-03-31 15:53

Były zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach oraz przedstawiciel jednej ze śląskich spółek odpowiedzą wkrótce przed sądem w sprawie korupcji w związku z budową autostrady A1.

Budowa A1. Urzędnik i przedstawiciel firmy oskarżeni o korupcję
Budowa A1. Urzędnik i przedstawiciel firmy oskarżeni o korupcję
fot. Krzysztof Nalewajko / / GDDKiA

Według prokuratury urzędnik przyjął od drugiego mężczyzny 50 tys. zł łapówki za przyspieszenie decyzji dotyczącej składowania odpadów pochodzących z budowy autostrady.

O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia w tej sprawie poinformował w środę PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek.

Według ustaleń śledztwa, w 2016 roku jedna ze śląskich firm zaczęła bez pozwolenia przyjmować i składować w wyrobisku powstałym po wydobyciu piasku odpady - ziemię i glinę - z terenu budowanej autostrady A1. Już po rozpoczęciu tych działań przedstawiciele firmy zwrócili się do zastępcy dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach o przyspieszenie uzyskania decyzji w sprawie składowania odpadów i opracowanie stosownego wniosku.

"Urzędnik przystał na taką propozycję w zamian za kwotę 50 000 zł. Następnie sporządził projekt wniosku wraz z opracowaniem, który firma złożyła w Wydziale Ochrony Środowiska ww. urzędu. Decyzja w tej sprawie została wydana po 40 dniach, przy średnim czasie rozpatrywania spraw w tamtym okresie wynoszącym 116 dni. Do przekazania wynagrodzenia urzędnikowi doszło kilkanaście dni później w samochodzie zaparkowanym w okolicach Częstochowy" – opisywał prokurator Ozimek.

Urzędnik usłyszał zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w zamian za pomoc w pozytywnym rozpoznaniu wniosku o wydanie decyzji administracyjnej dotyczącej zagospodarowania odpadów oraz zarzut nadużycia uprawnień służbowych w związku z toczącym się w urzędzie postępowaniem administracyjnym. Przedstawiciel spółki odpowie za wręczenie korzyści majątkowej. Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i poręczeń majątkowych – w wysokości 50 tys. zł w przypadku urzędnika oraz 40 tys. zł – drugiego podejrzanego.

"Przesłuchani w charakterze podejrzanych mężczyźni nie przyznali się do zarzucanych im przestępstw" – dodał prok. Ozimek.

Zarzucane oskarżonym przestępstwa korupcyjne są zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Przestępstwo nadużycia uprawnień służbowych jest zagrożone karą pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego w Częstochowie. Śledztwo było prowadzone przez Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie wspólnie z katowicką Delegaturą Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Autor: Krzysztof Konopka

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (2)

dodaj komentarz
_boss_
Wielkie halo. Powinni dostać nagrody za sprawne działanie, a nie kary. Chodzi o węzeł Częstochowa Blachownia i wyrobiska po piasku do budowy wałów i skarp, a później zasypanych czarną ziemią i gliną z odkrywki. Co za chory kraj. Dlatego budowa autrostad tyle kosztuje. Nie potrzebna była łapówka. Przepisy są bardzo kosztotwórcze, Wielkie halo. Powinni dostać nagrody za sprawne działanie, a nie kary. Chodzi o węzeł Częstochowa Blachownia i wyrobiska po piasku do budowy wałów i skarp, a później zasypanych czarną ziemią i gliną z odkrywki. Co za chory kraj. Dlatego budowa autrostad tyle kosztuje. Nie potrzebna była łapówka. Przepisy są bardzo kosztotwórcze, ekrany, żaby, a z czarnej ziemi i gliny zrobili odpady. Co za durnie wymyslili takie prawo. Teraz wywotka z ziemią musi mieć tabliczkę z napisem ODPADY i przewóz wpisany do BDO. Kto za to ma płacić?????????
demeryt_69

Gdyby przy budowie jakiejś drogi czy stadionu nie było wałka, to byłby powód do pisania o tym artykułów, a tak ...

Powiązane: Budowa dróg i autostrad

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki