Budimex spodziewa się podobnych wyników rdr

2020-05-05 16:00
publikacja
2020-05-05 16:00

Budimex spodziewa się, że odnotuje w 2020 roku podobne lub trochę lepsze wyniki finansowe względem roku poprzedniego - poinformował PAP Biznes prezes Dariusz Blocher. Spółka spodziewa się także ograniczenia skali nowych inwestycji budowlanych od drugiej połowy tego roku. Zainteresowanie zakupem mieszkań spadło w kwietniu o ponad 50 proc.

/ fot. Adam Guz / KPRM / Flickr

"W tym roku wyniki mogą być zbliżone lub trochę lepsze od roku ubiegłego, ale nasze obawy dotyczą lat 2021 i kolejnych. Od drugiej połowy tego roku można oczekiwać ograniczenia skali nowych inwestycji budowlanych, szczególnie prywatnych, co może przełożyć się na mniejsze obłożenie prac w perspektywie 2-3 lat" - poinformował PAP Biznes prezes Dariusz Blocher.

W lutym prezes Budimeksu spodziewał się, że grupa odnotuje w 2020 roku lepsze rdr wyniki finansowe i porównywalne przychody. W 2019 roku grupa odnotowała 318,4 mln zł zysku operacyjnego i 226 mln zł zysku netto jednostki dominującej przy przychodach na poziomie 7,57 mld zł.

Budimex spodziewa się krótkoterminowego spadku tempa przedsprzedaży mieszkań.

"Te czynniki będą z pewnością wpływać na wyniki Grupy Budimex w najbliższym roku w segmencie deweloperskim. Mogą, ale nie muszą, w segmencie budowlanym" - ocenił prezes Blocher.

Jak wskazał, w kwietniu widać mniejsze zainteresowanie mieszkaniami.

"W kwietniu odnotowaliśmy ponad 50 proc. spadek zainteresowania klientów nowymi mieszkaniami przy czym klienci deklarują, że jest to przejściowe i zamierzają po ustaniu restrykcji wrócić do zakupów - czy tak będzie? Czas pokaże" - powiedział Blocher.

"Na dzisiaj za wcześnie, aby ocenić czy popyt zdąży się tak odbudować, żeby osiągnąć pierwotne plany roczne" - dodał.

Budimex Nieruchomości sprzedał w 2019 roku 1.655 mieszkań. Plany na 2020 rok zakładały sprzedaż wyższą rdr. W pierwszym kwartale spółka sprzedała 541 mieszkań w porównaniu do 265 lokali rok wcześniej.

Grupa Budimex odnotowała w pierwszym kwartale tego roku 24 mln zł zysku netto wobec 28,8 mln zł przed rokiem. Przychody grupy w tym okresie wyniosły 1.474,9 mln zł wobec 1.380,3 mln zł rok wcześniej. Rentowność brutto segmentu budowlanego wzrosła do 2,1 proc. z 1,3 proc. w 2019 roku.

"Nasza rentowność w kolejnych kwartałach z reguły zawsze była lepsza niż w pierwszym kwartale. Dużo będzie zależało od sytuacji makroekonomicznej. Nasz portfel kontraktów budowlanych jest już zrestrukturyzowany i na lepszym poziomie rentowności niż w poprzednich dwóch latach" - poinformował prezes Blocher.

"Będziemy pracować nad poprawą rentowności także w tym roku. Kluczowe dla branży budowlanej jest zachowanie się inwestorów publicznych w kolejnych miesiącach. Na pewno jesteśmy na początku długiej i trudnej drogi wychodzenia z kryzysu, w którym branża budowlana może być dobrym lekarstwem stymulującym rozwój gospodarki" - dodał.

Portfel zamówień grupy wyniósł na koniec marca 2020 roku 11,97 mld zł. Wartość kontraktów podpisanych w okresie styczeń–marzec wyniosła 2,32 mld zł.

Prezes pytany, czy problemy w zakresie dostaw materiałów czy braku pracowników są na tyle istotne, że mogą zagrozić terminowości projektów, odpowiedział: "Takie zagrożenie dotyczy na razie jedynie kilku kontraktów budowlanych, czyli niewielkiej części aktualnego portfela zamówień".

"Głównie tam, gdzie mamy dużo podzespołów z Azji bądź z Włoch czy Hiszpanii. Informujemy inwestorów na bieżąco o sytuacji. Dostęp do pracowników z zagranicy jest trudniejszy dla naszych podwykonawców, szczególnie na kontraktach w Wilnie czy w Turowie, gdzie większa jest liczba pracowników z zagranicy" - poinformował Blocher.

"W Budimeksie liczba pracujących jest na dobrym poziomie, analogicznym do normalnych czasów" - dodał.

Grupa informowała w raporcie rocznym, że w 2020 roku planuje nakłady inwestycyjne na poziomie około 130 mln zł, z czego około 30 mln zł przypada na spółkę Budimex, około 52 mln zł na spółkę Budimex Kolejnictwo, a 47 mln zł na FB Serwis.

"Kontynuujemy inwestycje. W dużej mierze są to zakupy, które wynikają z planowanego obłożenia prac na najbliższe lata z obecnego portfela zamówień, w tym zakupy sprzętu kolejowego, gdzie spółka znacznie rozbudowała portfel w ciągu ostatnich kwartałów" - poinformował prezes Blocher.

"Segment usługowy i budowlany Budimeksu notuje dobre wyniki i nie ma konieczności ograniczania inwestycji wspierających rozwój tych filarów grupy" - dodał. 

sar/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki