REKLAMA

Budimex pozyskał 45 mln zł kredytu z BGK na budowę farmy wiatrowej

2023-01-27 08:44, akt.2023-01-27 11:07
publikacja
2023-01-27 08:44
aktualizacja
2023-01-27 11:07

Budimex pozyskał finansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę farmy wiatrowej składającej się z 2 turbin o łącznej mocy do 7 MW - poinformowała w piątek spółka. Wartość kredytu to 45 mln zł; inwestycja powstanie w Wielkopolsce, w pobliżu Gniezna.

Budimex pozyskał 45 mln zł kredytu z BGK na budowę farmy wiatrowej
Budimex pozyskał 45 mln zł kredytu z BGK na budowę farmy wiatrowej
/ Budimex

Budimex przekazał, że jego spółka celowa, Magnolia Energy, powołana do realizacji projektu budowy farmy wiatrowej pozyskała finansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w formule project finance. To kolejny etap rozwoju inwestycji Grupy Budimex w odnawialne źródła energii - zaznaczyła spółka.

Umowa kredytu o wartości 45,3 mln zł została zawarta w czwartek. Kredyt będzie spłacany przez projekt w kolejnych 15 latach działalności farmy. Umożliwi sfinansowanie budowy i montażu dwóch turbin wiatrowych oraz budowy przyłącza energetycznego. Inwestycja powstanie w Wielkopolsce, w pobliżu Gniezna.

Jak podano, finansowanie jest oparte na długoterminowej umowie zakupu energii elektrycznej (PPA).

"Na początku 2022 roku nabyliśmy pierwszy projekt wiatrowy RTB (Ready-To-Build) na lądzie o nazwie Magnolia w Wielkopolsce. Do końca 2022 roku powiększyliśmy nasze portfolio o kolejny projekt: farmę fotowoltaiczną" – powiedział, cytowany w komunikacie, dyrektor inwestycji i rozwoju Budimex i członek zarządu Magnolia Energy Adam Skwarski.

Dodał, że celem spółki jest zakończenie budowy Magnolii (w pierwszym ?półroczu tego roku) oraz zrealizowanie drugiego projektu - farmy fotowoltaicznej - do końca roku.

W komunikacie podkreślono, że Budimex rozpoczął inwestycje w OZE jako jeden z elementów dywersyfikacji działalności Grupy Budimex, obok rynków zagranicznych i elektromobilności.

Wskazano, że finansowanie energetyki wiatrowej wpisuje się w strategię Banku Gospodarstwa Krajowego, opracowaną na lata 2021-2025.

„Rozwój lądowej energetyki wiatrowej oznacza przyspieszenie polskiej transformacji energetycznej i szereg korzyści dla gospodarki – wzrost PKB, dodatkowe wpływy do samorządów, rozwój łańcuchów dostaw czy nowe miejsca pracy. Finansowanie takich projektów wpisuje się w misję BGK, jaką jest wspieranie zrównoważonego, społeczno-gospodarczego rozwoju Polski" - zauważył Dariusz Szwed z zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jak zauważył, bardzo istotne jest zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez budowę zeroemisyjnych źródeł energii, m.in. w technologii wiatrowej.

W komunikacie zaznaczono, że w ubiegłym roku farmy wiatrowe odpowiadały za 13 proc. łącznej mocy zainstalowanej w całym krajowym systemie elektroenergetycznym, natomiast biorąc pod uwagę tylko odnawialne źródła energii, było to 36 proc. Energia elektryczna generowana w nowoczesnych turbinach wiatrowych charakteryzuje się najniższym jednostkowym kosztem generacji (LCOE).(PAP)

kmz/ je/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (3)

dodaj komentarz
simonsoft8
jarząbek wznosi się ale przychodzi kontra
faramir_z_gondoru
Z tytułu wynika, że wzięli kredyt na trzy paczki papierosów. Korekta śpi?
simonsoft8
tytułu to muszą jeszcze przydzielić jarząbkowi

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki