REKLAMA

Brytyjski imam skazany na 5,5 roku więzienia za wspieranie ISIS

2016-09-06 15:14
publikacja
2016-09-06 15:14

Brytyjski sąd skazał imama Anjema Choudary'ego na 5,5 roku więzienia za wspieranie tak zwanego Państwa Islamskiego i jego bojowników. Jego zwolennicy podczas ogłoszenia wyroku krzyczeli "Allah Akbar", co oznacza "Allah jest wielki". Ogłoszony wyrok kończy trwający od lipca proces.

Imam Anjem Choudary został skazany na 5,5 roku więzienia / fot. Suzanne Plunkett / Reuters

Brytyjska policja uważa, że Choudary inspirował sprawców zamachów terrorystycznych w Wielkiej Brytanii, między innymi do zabójstwa żołnierza w 2013 roku. Prowadzona przez niego organizacja al-Muhadżirun odpowiada za radykalizację młodych ludzi pochodzenia islamskiego.

Choudary jest jednym z najbardziej znanych w Wielkiej Brytanii radykalnych islamskich kaznodziei oraz działaczy społecznych i politycznych. Wzywał do wsparcia Państwa Islamskiego, gdy ogłosiło kalifat w 2014 roku. Opowiadał się też za wprowadzeniem szariatu w Wielkiej Brytanii.

Reuters przypomina, że w przeszłości Choudary nie chciał potępić osób odpowiedzialnych za przeprowadzenia zamachów bombowych w Londynie z 2005 roku. Z uznaniem wypowiadał się o zamachowcach, którzy przeprowadzili ataki w USA 11 września 2001 roku. Opowiadał się też za przekształceniem Pałacu Buckingham w meczet. Mimo to wcześniej nie był oskarżany o działalność terrorystyczną i wielokrotnie był zapraszany do rozmów przez brytyjskie media, np. telewizję BBC.

W lipcu ława przysięgłych w sądzie w Londynie uznała Choudary'ego za winnego wspierania IS, a także nawoływania do składania przysiąg na wierność przywódcy IS Abu Bakrowi al-Bagdadiemu. Podkreślano wtedy, że mężczyźnie groziła kara 10 lat pozbawienia wolności.

Choudary nie przyznaje się do winy i przedstawia się "jako wykładowca szariatu", który oferuje jedynie "islamską perspektywę". Jego zdaniem oskarżenia brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości mają charakter polityczny.

Razem z Choudarym został skazany jego współpracownik, Mohammed Mizanur Rahman. Za te same zarzuty otrzymał również 5,5 roku więzienia.

IAR/Reuters/AFP/bbc.co.uk/mile/to/PAP.lm/mc

Źródło:Bankier24
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~Darecki
Man nadzieję że dojadą tego frajera w tym pierdlu.
~Max
Obciąć stałe zasiłki, zrobić dopłaty do mieszkań w wysokości Polskich świadczen. Inne świadczenia np.rodzinne zrobić również w wysokości Polskich świadczeń i za pół roku ich nie będzie tak jak w Polsce ich nie ma tak z Anglii znikną ale co zrobi służba wywiadowcza, ochrona Państwa Ci wszyscy pracownicy służb Obciąć stałe zasiłki, zrobić dopłaty do mieszkań w wysokości Polskich świadczen. Inne świadczenia np.rodzinne zrobić również w wysokości Polskich świadczeń i za pół roku ich nie będzie tak jak w Polsce ich nie ma tak z Anglii znikną ale co zrobi służba wywiadowcza, ochrona Państwa Ci wszyscy pracownicy służb specjalnych stracą pracę w Polsce są ..Afery.. w Angli nie kradną tak co minutę wiec myślę że Anglia potrzebuje tych facetów z brodą tak jak Francja .... Dobrze ze Polska w swym wewnętrznym rozbiorze nic nie zostawia dla obcych !!! W Polsce byle bamber czytaj rolnik se z nimi poradzi patrz wideo. a Anglicy, Francuzi to herbaciarze i żabojady !!! https://m.youtube.com/watch?v=3mYPsK06J24
~Jan
a moze tak kolorowe opaski w jezyku machometa kozy sa w zoo
~1234
Po tych 5,5 latach powinni go deportować gdzieś do kraju pochodzenia (jego lub jego rodziny).
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~StanRS
Wyjdzie z więzienia i będzie chodził w glorii "męczennika". A te brytyjskie cioty wybrali sobie na burmistrza Londynu muzułmanina, bo myślą że wtedy zamachów nie będzie.
~Dżejms
Wysiedlać na pustynię i koniec. Wszystkich wyznawców pedofila Mahometa. Milionami - póki czas. Zaraz będzie za późno. O ile już nie jest.
~bandit
wszystkich tych kozojebców yaać na terytorium tego pseudopaństwa slamskiego, a nie przez ponad 5 lat utrzymywać za pieniadze obywateli. Najlepiej go wysyłać w odpowienim pasie.....
~janek
A młode angielskie cioty wyżywają swoje frustracje w parudziesiędziu na 2 Polakach, bo na ciapatych, którzy się nic im nie dają tylko biorą i fikają, nie mają jaj
~zez
5,5 roku za podżeganie do zamachów terrorystycznych to kpina. Teraz będzie robił to samo w więzieniu, wyjdzie za 2,5 roku za dobre sprawowanie z jeszcze większą grupą "zwolenników"

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki