REKLAMA

Brytyjscy bukmacherzy: Sunak raczej przegra w finale wyborów lidera konserwatystów

2022-07-13 11:29
publikacja
2022-07-13 11:29
Brytyjscy bukmacherzy: Sunak raczej przegra w finale wyborów lidera konserwatystów
Brytyjscy bukmacherzy: Sunak raczej przegra w finale wyborów lidera konserwatystów
fot. PHIL NOBLE / / Reuters

Jest niemal pewne, że były minister finansów Rishi Sunak znajdzie się w finałowej dwójce kandydatów w wyborach nowego lidera brytyjskiej Partii Konserwatywnej, i prawdopodobne, że przegra niezależnie od tego, z kim będzie rywalizował - uważają analitycy londyńskiej firmy bukmacherskiej Smarkets.

W środę po południu odbędzie się pierwsza tura wyborów nowego lidera konserwatystów, który automatycznie zastąpi Borisa Johnsona na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii. W początkowych turach głosować będą posłowie, eliminując kolejnych kandydatów do momentu, gdy w grze pozostanie dwóch, a spośród nich zwycięzcę wyłonią wszyscy członkowie partii.

Według analizy sporządzonej przez analityka politycznego Smarkets Patricka Flynna po pierwszej turze głosowania odpadną - nie zdobywając wymaganego minimum 30 głosów - wiceminister w resorcie ds. wyrównywania szans Kemi Badenoch, szef komisji zdrowia w Izbie Gmin Jeremy Hunt oraz prokurator generalna Anglii i Walii Suella Braverman. (Trzeba wprawdzie brać poprawkę na to, że prognoza została sporządzona we wtorek, zanim z wyścigu wycofali się minister transportu Grant Shapps i były minister zdrowia Sajid Javid, ale nie zmienia to ogólnego obrazu.)

W drugim głosowaniu odpadnie, uzyskując najmniejsze poparcie, nowy minister finansów Nadhim Zahawi, a w trzecim - szef komisji spraw zagranicznych Tom Tugendhat. To oznacza, że w ostatniej turze głosowania posłów w grze pozostaną Rishi Sunak, wiceminister handlu międzynarodowego Penny Mordaunt i szefowa dyplomacji Liz Truss. Jak wskazuje prognoza Smarkets, w czwartej turze Sunak otrzyma 154 głosy, Mordaunt - 126, a Truss - tylko 78, co oznacza, że odpadnie.

"Jest niemal pewne, że Sunak znajdzie się decydującej turze, ale niezależnie od tego, czy będzie się w niej mierzył z Mordaunt, czy z Truss, jest prawdopodobne, że przegra. Sunak ma większe poparcie w klubie konserwatystów, ale wśród szeregowych członków partii jest mniej popularny od obu potencjalnych rywalek. Jednak taki wynik ucieszy opozycyjną Partię Pracy, bo konserwatyści pod przywództwem Sunaka byliby dla niej trudniejszym rywalem w następnych wyborach do Izby Gmin" - mówi PAP Matthew Shaddick, szef działu zakładów politycznych w Smarkets.

Firma Smarkets zwróciła na siebie uwagę tym, że najdokładniej przewidziała rozkład głosów w kolegium elektorskim w ostatnich wyborach prezydenckich w USA. Jak zwrócił uwagę Shaddick, firmy bukmacherskie, przez to, że angażują własne pieniądze, co do zasady trafniej przewidują wyniki wydarzeń politycznych niż ośrodki badania opinii publicznej czy think tanki. Powiedział też, że wybory prezydenckie w USA były najbardziej obstawianym pojedynczym zakładem - nie tylko politycznym, ale jakimkolwiek - w historii świata.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Najlepsze lokaty na 100 000 zł – wrzesień 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki