REKLAMA

Borys: Jest prawie niemożliwe, żeby stracić na oszczędnościach w PPK

2019-11-30 16:02
publikacja
2019-11-30 16:02

Jest prawie niemożliwe, żeby stracić na oszczędnościach wpłacanych w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych, ale nie chcemy obiecywać gruszek na wierzbie - mówił szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

/ fot. Michał Dyjuk / FORUM

Borys, pytany w sobotę w TVP Info, czy jest gwarancja wpłaconego do PPK kapitału, odparł: "Jeżeli chodzi o nasze oszczędności, czyli te nasze 2 proc., to przy dopłacie pracodawcy jest prawie niemożliwe, żeby stracić na tych oszczędnościach, bo na wejściu mamy prawie 100-proc. stopę zwrotu".

Podkreślił, że uczestnicy PPK będą mieli do czynienia z "bardzo nowoczesną, dopasowaną do wieku polityką inwestycyjną i dopłatą pracodawcy". "Nie można też obiecywać gruszek na wierzbie, my nie chcemy popełnić błędy tych +wczasów pod palmami+, bo PPK są czym innym niż OFE w zasadniczym elemencie: takim, że OFE nie tworzyły dodatkowego kapitału emerytalnego - bo tylko podzielono składkę - w PPK mówimy o dodatkowych oszczędnościach emerytalnych" - powiedział.

Prezes PFR mówił także o poziomie partycypacji w programie. Ocenił, że "być może poziom partycypacji" ok. 40-50 proc. na początek będzie osiągnięty. Zauważył także, iż pierwsze dane wskazują na duży rozstrzał, jeśli chodzi o udział pracowników w programie w poszczególnych firmach, gdyż w niektórych dochodzi on do 70 proc., a w innych osiąga 5-10 proc.

"Będziemy chcieli zdiagnozować, co się dzieje, że są tak duże dysproporcje" - zapowiedział, zaznaczając, iż doświadczenia Wielkiej Brytanii pokazują, że najniższy poziom uczestnictwa występował w małych i średnich firmach.

PPK to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Od 1 lipca tego roku jako pierwsze do systemu weszły największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system jest wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Polski Fundusz Rozwoju, który jest odpowiedzialny za uruchomienie i wdrożenie PPK zakłada, że systemem docelowo zostanie objętych nawet 7-8 mln osób.

Do PPK są automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także w dowolnym momencie do nich przystąpić.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wyniosą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca. 

autor: Małgorzata Werner-Woś

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (50)

dodaj komentarz
luster
serio? podobno niemożliwe to otworzyć w d.. parasol ale kibicuje ppk i czas pokaże jak to się na naszym gruncie sprawdzi ;)
sawkaa
Przekonamy się za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat tak naprawdę jak to będzie. Ale stracić to raczej można jeśli się nic nie będzie odkładać, bo się wszystko wyda i zostaniemy z niczym tak naprawdę
1kazek1
Prawie wszystkie środki z PPK będą inwestowane na lokalnej szulerni GPW- to iemal pewna strata w długim terminie..Wystarczy spojrześć na długoterminowe wyniki OFE...Nie opowiadaj pan bajek panie Borys i nie oszukuj ludzi...
jarekzbyszek
Jest prawie niemożliwe, żeby PIS nie ograbił znowu ludzi odkładających na emeryturę z kasy. Im mniej kasy dostaną, tym szybciej skończy się rozdawnictwo.
ryszard-taryfiarz
z tego co wiem to PO ograbiło a nie PIS.
search odpowiada ryszard-taryfiarz
Jasne, donald dzieki przepisaniu 50% do ZUS ( czy sluszne czy nie ale daniny nie bylo) uchronil duzo oszczednosci , fakt ze wirtualne ale uchronil. Moraiwcki zabriera 15% jako oplata danina czy hgw, nie ma znika. A jak bedziesz chcial wyplacic to z tego co zostanie Morawiecki i spolka zabierze ci 60%
andybrandy
Nie chę tutaj nikogo obrażać.
Ale na PiS zagłosowała większość Polaków, to chęć partycypacji w ich projektach powinna też być więsza. Co to może oznaczać? Że ludzie głosują na nich a jednoczesnie im nie ufają ?
search
Elektorat PIS to przede wszystkim wies, male miasteczka , gdzie ludzie zyja z zasilkow, rent , emerytur , oni nie potzrebuja PPK bo i po. Kazdy kto ma choc odrobine w glowie wiedzy , wezmie kalkulator i policzy i le z tego bedzie.
leonidass
1) złoto (kupić raz w roku monetę i coś tam się zawsze uzbiera); 2) kupić kawałek bitcoina czy akcji i niech leżą, jeść nie woła; 3) fajnie mieć jakąś działkę, ziemi więcej nie będzie, więc się raczej nie straci; 4) INWESTOWAĆ W SIEBIE, W SWOJĄ EDUKACJĘ; 5) inwestować w rozwój swoich dzieci i być dla nich 1) złoto (kupić raz w roku monetę i coś tam się zawsze uzbiera); 2) kupić kawałek bitcoina czy akcji i niech leżą, jeść nie woła; 3) fajnie mieć jakąś działkę, ziemi więcej nie będzie, więc się raczej nie straci; 4) INWESTOWAĆ W SIEBIE, W SWOJĄ EDUKACJĘ; 5) inwestować w rozwój swoich dzieci i być dla nich dobrym, wtedy przysłowiowa kromka chleba z masłem zawsze się znajdzie.
I dorzucę jeszcze, jak jest finansowa możliwość to nie balować tylko spłacać kredyty jeżeli są.

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki