Borys: Jest prawie niemożliwe, żeby stracić na oszczędnościach w PPK

Jest prawie niemożliwe, żeby stracić na oszczędnościach wpłacanych w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych, ale nie chcemy obiecywać gruszek na wierzbie - mówił szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

Borys, pytany w sobotę w TVP Info, czy jest gwarancja wpłaconego do PPK kapitału, odparł: "Jeżeli chodzi o nasze oszczędności, czyli te nasze 2 proc., to przy dopłacie pracodawcy jest prawie niemożliwe, żeby stracić na tych oszczędnościach, bo na wejściu mamy prawie 100-proc. stopę zwrotu".

Podkreślił, że uczestnicy PPK będą mieli do czynienia z "bardzo nowoczesną, dopasowaną do wieku polityką inwestycyjną i dopłatą pracodawcy". "Nie można też obiecywać gruszek na wierzbie, my nie chcemy popełnić błędy tych +wczasów pod palmami+, bo PPK są czym innym niż OFE w zasadniczym elemencie: takim, że OFE nie tworzyły dodatkowego kapitału emerytalnego - bo tylko podzielono składkę - w PPK mówimy o dodatkowych oszczędnościach emerytalnych" - powiedział.

Prezes PFR mówił także o poziomie partycypacji w programie. Ocenił, że "być może poziom partycypacji" ok. 40-50 proc. na początek będzie osiągnięty. Zauważył także, iż pierwsze dane wskazują na duży rozstrzał, jeśli chodzi o udział pracowników w programie w poszczególnych firmach, gdyż w niektórych dochodzi on do 70 proc., a w innych osiąga 5-10 proc.

"Będziemy chcieli zdiagnozować, co się dzieje, że są tak duże dysproporcje" - zapowiedział, zaznaczając, iż doświadczenia Wielkiej Brytanii pokazują, że najniższy poziom uczestnictwa występował w małych i średnich firmach.

PPK to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Od 1 lipca tego roku jako pierwsze do systemu weszły największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system jest wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Polski Fundusz Rozwoju, który jest odpowiedzialny za uruchomienie i wdrożenie PPK zakłada, że systemem docelowo zostanie objętych nawet 7-8 mln osób.

Do PPK są automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także w dowolnym momencie do nich przystąpić.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wyniosą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca. 

autor: Małgorzata Werner-Woś

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 1kazek1

Prawie wszystkie środki z PPK będą inwestowane na lokalnej szulerni GPW- to iemal pewna strata w długim terminie..Wystarczy spojrześć na długoterminowe wyniki OFE...Nie opowiadaj pan bajek panie Borys i nie oszukuj ludzi...

! Odpowiedz
7 39 jarekzbyszek

Jest prawie niemożliwe, żeby PIS nie ograbił znowu ludzi odkładających na emeryturę z kasy. Im mniej kasy dostaną, tym szybciej skończy się rozdawnictwo.

! Odpowiedz
28 8 ryszard-taryfiarz

z tego co wiem to PO ograbiło a nie PIS.

! Odpowiedz
5 9 search odpowiada ryszard-taryfiarz

Jasne, donald dzieki przepisaniu 50% do ZUS ( czy sluszne czy nie ale daniny nie bylo) uchronil duzo oszczednosci , fakt ze wirtualne ale uchronil. Moraiwcki zabriera 15% jako oplata danina czy hgw, nie ma znika. A jak bedziesz chcial wyplacic to z tego co zostanie Morawiecki i spolka zabierze ci 60%

! Odpowiedz
5 47 andybrandy

Nie chę tutaj nikogo obrażać.
Ale na PiS zagłosowała większość Polaków, to chęć partycypacji w ich projektach powinna też być więsza. Co to może oznaczać? Że ludzie głosują na nich a jednoczesnie im nie ufają ?

! Odpowiedz
2 22 infinum

tak

! Odpowiedz
7 19 search

Elektorat PIS to przede wszystkim wies, male miasteczka , gdzie ludzie zyja z zasilkow, rent , emerytur , oni nie potzrebuja PPK bo i po. Kazdy kto ma choc odrobine w glowie wiedzy , wezmie kalkulator i policzy i le z tego bedzie.

! Odpowiedz
6 51 leonidass

1) złoto (kupić raz w roku monetę i coś tam się zawsze uzbiera); 2) kupić kawałek bitcoina czy akcji i niech leżą, jeść nie woła; 3) fajnie mieć jakąś działkę, ziemi więcej nie będzie, więc się raczej nie straci; 4) INWESTOWAĆ W SIEBIE, W SWOJĄ EDUKACJĘ; 5) inwestować w rozwój swoich dzieci i być dla nich dobrym, wtedy przysłowiowa kromka chleba z masłem zawsze się znajdzie.
I dorzucę jeszcze, jak jest finansowa możliwość to nie balować tylko spłacać kredyty jeżeli są.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 42 emeryt_giełdowy

I ty ................. mówisz, że "jest prawie niemożliwe" stracić.
Szybko spowiadaj się jaka była Twoja rola w uchyleniu w 2017 r. art. 72 o ofercie publicznej.
http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,4,42,42,4116,,,ustawa-z-dnia-26012017-r-o-zmianie-ustawy-o-ofercie.html

Tak realizujesz "Strategię Rozwoju Rynku Finansowego oraz odzyskiwania zaufania inwestorów indywidualnych do rynku" !!!!!!
Przeoczyłem ten fakt, ale teraz rozumiem dlaczego zamiast formalnych wezwań na skup akcji na podstawie ww. art. mamy nieformalne przejmowanie spółek za pieniądze spółek mamy do czynienia z nacjonalizacją straty i prywatyzacją zysków oraz wyprowadzaniem spółek z rynku.
W ramach opracowania projektu ustawy o Prywatnym Kapitale Emerytalnym przywrócimy ten art.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 47 kyd

Banda nieudaczników o morale w głębokiej komunie, będzie się zajmować moimi pieniędzmi? Nigdy!!!
Morale z komuny charakteryzuje się tym, że jak coś ukradniesz, to jesteś "zorgowny", jak uda ci się zajumać w większej skali to masz szansę zostać nawet "oligarchą". I takie to pobudki drzemią w zarządzających.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Partnerem sekcji o PPK jest: