REKLAMA

Bloomberg: Wycofanie się USA z Afganistanu to poważny problem dla Chin

2021-04-16 19:00
publikacja
2021-04-16 19:00
Bloomberg: Wycofanie się USA z Afganistanu to poważny problem dla Chin
Bloomberg: Wycofanie się USA z Afganistanu to poważny problem dla Chin
fot. Brian Harris / / ZUMA Wire

Plan wycofania do 11 września wojsk USA z Afganistanu wraz z całym kontyngentem NATO będzie poważnym problemem dla Pekinu, który obawia się, że destabilizacja tego kraju sprawi, iż stanie się on bazą dla powstania prześladowanych w Chinach Ujgurów - pisze w piątek Bloomberg.

Pekin bardzo jest zaniepokojony Afganistanem, w którym "wszystko stanie się wkrótce znacznie bardziej skomplikowane (...), co może storpedować zarówno gospodarcze, jak i geopolityczne kalkulacje Chin" - ocenia agencja Bloomberga.

Wprawdzie początkowo Afganistan nie miał być włączony do chińskiego infrastrukturalnego projektu Nowego Szlaku Jedwabnego, jako kraj zbyt niestabilny, ale jego mineralne bogactwa naturalne - o wartości wycenianej przez amerykańskich geologów na 1 bln dol. - skłoniły Pekin do zmiany planów.

Jednak wycofanie wojsk NATO z Afganistanu może doprowadzić do sytuacji, w której talibowie będą chcieli przejąć kontrolę. Gdyby tak się stało, Afganistan stałby się nie tylko ziemią obiecaną dla wszelkiej maści ekstremistów islamskich, ale też miejscem, z którego zbiegli Ujgurowie mogliby przygotowywać zbrojne powstanie - pisze Bloomberg.

"Najgorszym scenariuszem byłby (Afganistan) stający się przyczółkiem, od którego rozpocznie się nowy dżihad w Xinjinagu" - ocenia agencja.

Chiny nie są też do końca pewne swego regionalnego sojusznika, Pakistanu, ani tego, czy jego rozległa siatka szpiegowska w Afganistanie będzie tam pilnować licznych ujgurskich uchodźców.

Chiny podjęły wprawdzie już w 2014 roku próby nawiązania przyjaznych stosunków z talibami, mimo iż dekadę wcześniej byli oni sprawcami masakry chińskich robotników budujących drogi. Jednak do tej pory Pekinowi nic z tych zabiegów nie wyszło.

Nadzieje Chin na to, że w Afganistanie dojdzie do politycznej stabilizacji, wyraźnie maleją w związku z perspektywą wycofania amerykańskiego kontyngentu. "Jest więcej niż prawdopodobne, że talibowie odrzucą chińskie propozycje zainwestowania w infrastrukturę i zaczną walkę o pełną kontrolę nad krajem" - podkreśla Bloomberg.

Będzie to miało szersze implikacje geopolityczne dla sąsiednich krajów, co może się bardzo źle odbić na inwestycjach Chin w Nowy Jedwabny Szlak.

O planach wycofania do 11 września amerykańskich wojsk z Afganistanu prezydent USA Joe Biden poinformował w środę.

Jeśli Chińczycy odczuwają teraz schadenfreude w związku z tą decyzją, to szybko zastąpi je niepokój o ich własne interesy - konkluduje Bloomberg. (PAP)

fit/ tebe/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (21)

dodaj komentarz
kris74keh
Chińczycy obsadzą granicę wojskiem ,że mysz się nie przecisnie i po kłopocie.
demeryt_69
Czy w ogóle wiesz o czym usiłujesz tutaj pisać? Ta granica to rejony górzyste (mocno ponad 5000 m) jedynie z kilkoma przejściami ... normalnie rence i spodnie opadajom!
demeryt_69
Kolejny dowód na to, że firmy zbrojeniowe nie finansowały kampanii prezydenckiej Juzka :)
kochan
Co za bzdury...
Bloomberg próbuje przedstawić porażkę USA jako zagrożenie dla Chin, bahaha
W Chinach powstań nie będzie a wycofanie USA daje szanse na wzmocnienie wpływów Chinskich.
Gdyby dało się wykorzystać Afganistan przeciwko Chinom to by jankesi to robili a nie się wycofywali.
demeryt_69
A czego się spodziewasz po koszernych mediach?
lorelie
tylko dwa kraje, zwyrodnialcy i zakały świata dokonały aktu agresji korzystając z pandemii... zgadnijcie które :) no... nie,nie jest to ta agresywna Rosja, lecz USA i Izrael. stany zaatakowały Syrię a juden Syrię i Iran.
lorelie
już Ameryka się postara aby ujgrowie atakowali ze swoich baz w Afganistanie Chiny:) tak samo jak starała się z Izraelem wspierać wymyślone przez siebie państwo islamskie a wcześniej wymyśloną alkaide :) obie organizacje zniknęły tak szybko jak się pojawiły..a miały podobno dziesiątki tysięcy członków ha ha
ketoza
No właśnie. Jak sie czyta książki historyczne (nie podręczniki oczywiście), to prawie wszystkie powstania, zrywy, ruchy "oddolne" były zmyślnie inspirowane. I tym razem nie będzie inaczej. Masz rację
demeryt_69 odpowiada ketoza
Nawet zamach na cara Aleksandra II - potworne!
talmud
kolejny punkt dla supermocarstwa chiny........

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki