REKLAMA

BioMaxima łączy się z Biocorp; liczy na ponad 30 mln zł przychodów w '16

2016-08-04 16:09
publikacja
2016-08-04 16:09

BioMaxima podpisała umowę inwestycyjną z Biocorp Polska dotyczącą współpracy przy połączeniu obu spółek - podała BioMaxima w komunikacie. Prezes grupy spodziewa się, że skonsolidowane przychody BioMaximy wraz z BioCorp i przejmowanymi obecnie spółkami w Rumunii "zdecydowanie" przekroczą 30 mln zł w skali roku.

"Ogłosiliśmy w ubiegłym miesiącu plan zakupu dwóch spółek w Rumunii. Teraz przyszła pora na rynek polski. Połączenie z Biocorp jest bardzo istotne dla dalszego rozwoju BioMaxima. Spółka będzie miała wyraźną specjalizację w produkcji mikrobiologii. Specjalizacja produkcji da wymierne oszczędności finansowe oraz zdecydowanie polepszy organizację pracy" - powiedział, cytowany w komunikacie, Henryk Lewczuk, prezes BioMaximy.

Biocorp Polska w szczególności specjalizuje się w mikrobiologii przemysłowej. Na koniec 2015 roku spółka miała 0,3 mln zł zysku netto, a na koniec czerwca 2016 roku - prawie 0,17 mln zł.

"Spodziewamy się, że skonsolidowane przychody BioMaximy wraz ze spółkami przejmowanymi zdecydowanie przekroczą 30 mln zł w skali roku" - dodał Lewczuk.

"BioMaxima zdecydowanie umocni swoją pozycję w segmencie mikrobiologii, w szczególności przemysłowej, czyli dedykowanej rynkowi spożywczemu, kosmetycznemu, farmacji i badaniom wody, w której specjalizuje się Biocorp. To bardzo perspektywiczny i dynamicznie rozwijający się rynek, rosnący w tempie kilkunastu procent rocznie - zamierzamy więc kontynuować inwestycje w tym obszarze" - powiedział, cytowany w komunikacie, Łukasz M. Urban, prezes Biocorp Polska, który po połączeniu wejdzie w skład zarządu BioMaximy.

Jak podał, po połączeniu obu spółek udział mikrobiologii w przychodach BioMaximy wzrośnie z 20 proc. do ok. 40 proc.

"Ponadto liczymy na efekty synergii w zakresie np. poprawy zarządzania majątkiem obrotowym czy wydajności produkcji. Integracja zasobów i know-how obu spółek oznacza lepszą ofertę dla naszych klientów i lepszą obsługę ich zamówień" - poinformował Urban.

Jak podano w komunikacie, udziałowcy Biocorp otrzymają 690.000 akcji BioMaximy w zamian za 100 proc. posiadanych przez nich udziałów w Biocorp.

Ponadto, dotychczasowi wspólnicy Biocorp otrzymają dopłatę do każdej otrzymanej akcji BioMaximy, w kwocie równej dywidendzie za 2015 rok należnej na każdą istniejącą obecnie akcję, czyli 20 groszy. Łączna dopłata wyniesie zatem 138 tys. zł.

Wspólnicy Biocorp zobowiązali się do niesprzedawania akcji BioMaximy przez 18 miesięcy od daty walnego zgromadzenia, zatwierdzającego połączenie spółek.

BioMaxima to polska firma działającą w obszarze biotechnologii na rynku diagnostyki laboratoryjnej. Strategia rozwoju spółki zakłada prowadzenie działań konsolidacyjnych sektora biotechnologicznego.

W połowie czerwca spółka podpisała list intencyjny w sprawie zakupu 80 proc. udziałów w dwóch rumuńskich spółkach QIAS MED oraz ISTAR. Cenę ustalono na 160 tys. euro. Ostateczna umowa powinna zostać zawarta do końca sierpnia.

W pierwszym kwartale 2016 r. BioMaxima wypracowała 444 tys. zł zysku netto przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 5,8 mln zł. (PAP)

sar/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~technik
I po co pisać o takich spółkach - 30 mln przychodu to firmy rodzinne robią w Mińsku Mazowieckim bez jakichklwiek ekspansji - nie wspominająć o tym że rentownosć też mają o wiele wyżśżą
~zaintereowany
@technik - Może dlatego, że spółka jest spółką akcyjną i obecni oraz potencjalni akcjonariusze chcieliby wiedzieć, co się w spółce dzieje?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki