REKLAMA

Bezrobocie w maju wzrosło

2020-06-24 10:03, akt.2020-06-24 13:26
publikacja
2020-06-24 10:03
aktualizacja
2020-06-24 13:26
FORUM

Stopa bezrobocia w maju 2020 r. wyniosła 6,0 proc. wobec 5,8 proc. w kwietniu - podał Główny Urząd Statystyczny.

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w maju 1.011,7 tys. wobec 965,8 tys. osób w kwietniu.

Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informowało, że według szacunków resortu stopa bezrobocia w maju wzrosła do 6,0 proc.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes pod koniec maja szacowali, że stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu wzrosła do 6,2 proc.

Gastronomia w najgorszej sytuacji

W końcu maja 2020 r. zadeklarowano więcej zwolnień grupowych niż przed miesiącem oraz przed rokiem; 410 firm zadeklarowało zwolnienie 31 tys. pracowników - podał Główny Urząd Statystyczny.

W końcu kwietnia 341 zakładów deklarowało zwolnienie 26,7 tys. pracowników, natomiast w końcu maja 2019 r. – 103 zakłady deklarowały zwolnienie 13,8 tys. pracowników.

Najgłębszy spadek przeciętnego zatrudnienia w maju odnotowano w gastronomii - podał GUS. Spadek w sekcji zakwaterowanie i gastronomia wyniósł 12,8 proc. rdr. Spadek zatrudnienia w górnictwie i wydobywaniu wyniósł 9,3 proc. oraz administrowaniu i działalności wspierającej o 8,3 proc. Wzrost zatrudnienia w skali roku utrzymał się w informacji i komunikacji (o 2,9 proc.), działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (o 1,9 proc.), dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacji (o 1,6 proc.) oraz transporcie i gospodarce magazynowej (o 0,5 proc.).

Liczba ofert pracy zgłoszonych w maju wyniosła 75,6 tys., tj. spadła rdr o 39 proc., a mdm wzrosła o 29,8 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. W kwietniu br. notowano spadek odpowiednio o 25,0 proc. w skali miesiąca i o 51,0 proc. w skali roku.

Jak podał GUS, w maju więcej niż przed miesiącem zgłoszono ofert zarówno z sektora publicznego (o 57,3 proc.), jak i prywatnego (o 27,8 proc.). W porównaniu z majem ub. roku liczba ofert z sektora publicznego zmniejszyła się o 33,0 proc., a z sektora prywatnego – o 39,5 proc.

Emilewicz: Bezrobocie na koniec roku wyniesie 7-8 proc.

Wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podtrzymała w środę prezentowane wcześniej szacunki wzrostu stopy bezrobocia do 7-8 proc. na koniec roku - wynika ze środowej wypowiedzi Emilewicz dla dziennikarzy.

"Ostatni odczyt bezrobocia (za maj - PAP) pozwala nam przewidywać, że pierwotne szacunki na koniec roku, początkowo 10-procentowe, będą korygowane w dół. Będziemy raczej mówić o 7-8 proc. poziomie bezrobocia" - powiedziała Emilewicz, podtrzymując już wcześniej prezentowane prognozy.

pat/ ana/ gor/ tus/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (17)

dodaj komentarz
jes
Po wyborach nie będzie już potrzebna żadna tarcza aby ukrywać prawdziwe bezrobocie. I wtedy lud zobaczy na własne oczy. Na razie będzie zbędny bo już będzie po wyborach.
bha
Na elastycznym na maxa od lat czasowym ,śmieciowo-zleceniowym ,na niby dzieła ,na wymuszane samozatrudnienia na niepełne tzw.etaty oraz ogromnym,coraz szerszym w szaro-czarnej barwie niby zatrudniania liczba bezrobotnych nie ujętych w oficjalnych statystykach jest kilkukrotnie niestety większa od oficjalnego mydlenia oczu.
niederfurzdorf
Jeszcze @anty12 i marxs. Mam wrazenie, ze KO i "zaprzyjaznione" media caly czas podwazaja oficjalne dane. Za czasow Tuska i zielonej wyspy nikt dodatniego wzrostu PKB nie podwazal mimo, ze cale branze byly w kryzysie, bo....takie byly oficjalne dane. Dzisiaj PO i ww media caly czas sugeruja, ze pis falszuje dane. A to ws Jeszcze @anty12 i marxs. Mam wrazenie, ze KO i "zaprzyjaznione" media caly czas podwazaja oficjalne dane. Za czasow Tuska i zielonej wyspy nikt dodatniego wzrostu PKB nie podwazal mimo, ze cale branze byly w kryzysie, bo....takie byly oficjalne dane. Dzisiaj PO i ww media caly czas sugeruja, ze pis falszuje dane. A to ws obecnosci wirusa w Polsce a to liczby zakazonch, liczby respiratorow itp.itd. Nie jestem tak wyksztalcony jak wyznyawcy Tuskowej ferajny ale wiem, ze Freud twierdzil ze ludzie podejrzewaja innych o swinstwa bo na ich miejscu, w ich sytuacji sami by tych swinstw dokonali. Polecam pod rozwage sluchajacych calej prawdy cala dobe. Pis to nie moja bajka, glosujcie na kogo chcecie. Nikkogo nie przekonam tez do mojej opinii, ze faHoFcy Tuska to ekipa najwiekszych nieudacznikow w ostatnich 30 latach. Na razie nie widze powodow do zmiany opinii.
niederfurzdorf
@ anty12 i marxs. Powtarzacie kampanijny belkot Traskowskiego. To, ze bezobocie rosnie to fakt i bedzie dopiero przyspieszac ale gadanie o milionie nowych bezrobotnych to narracja dla lemingow. Zaden wyborca pisu i tak nie kupi a lemingi maja kolejne pseudo potwierdzenie, ze oni, inteligentni wyborcy wybieraja tego lepszego, wybranca @ anty12 i marxs. Powtarzacie kampanijny belkot Traskowskiego. To, ze bezobocie rosnie to fakt i bedzie dopiero przyspieszac ale gadanie o milionie nowych bezrobotnych to narracja dla lemingow. Zaden wyborca pisu i tak nie kupi a lemingi maja kolejne pseudo potwierdzenie, ze oni, inteligentni wyborcy wybieraja tego lepszego, wybranca inteligentnych Polakow, bo ten gorszy nie utrzymal zatrudnienia. Belkot. Nie chce sie zastanawiac, co by mowil Trzaskowski, gdyby byl akurat prezydentem: sorry, taki mamy kryzys, kryzys ma to do siebie, ze jak przyszedl to odejdzie, ttrzeba bylo sie ubezpieczac, spijcie spokojnie, ni ma piniendzy na tarcze i nie bedzie........Fakty sa takie, liczby sa duuuzo nizsze od miliona (choc na pewno duuuzo milion przekrocza juz wkrotce) a dodatkowo wielu przedsiebiorcow , zwlaszcza malych i srednich dogadalo sie z pracownikami, ze zglaszaja sie do UP, a po cichu dalej pracuja i tak firma tnie koszty. Ale liczby oficjalne ida do gory. Niby smiejecie sie z propagandy TVPis a sami uprawiacie jeszcze smieszniejsza Trzaskowskiemu.
grzegorzkubik
Wszystkie instytucje przyjmują liczbę bezrobotnych za fakt łącznie z Komisją Europejską a PO-wskich głowach są inne wskaźniki. Lemingi napiszcie ile miejsc pracy pozbawiłby nas Trzaskowski gdyby wygonił 50 firm z Mierzei Wiślanej?
disnej2x
z tej mierzeji z ktorej wojskowi sie smieja ze co najwyzej poduszkowce ktorych nie mamy beda mogly wplywac na zalew?
disnej2x odpowiada disnej2x
ale musimy miec swietne wojsko skoro rzadzi nim Macierewicz
minirekin
Ależ zauroczony jesteś Pisem. Doprawdy wspaniale niszczą kraj i wspaniale mącą w głowach widzom TVPis. Chwal reżim na forach kontrolowanych przez partię. Co robisz na bankierze ? Z pewnością nie inwestujesz bo wiedziałbyś poprzez swój kapitał jak niszczą spółki kosztem innych udziałowców i jak spadła kapitalizacja Ależ zauroczony jesteś Pisem. Doprawdy wspaniale niszczą kraj i wspaniale mącą w głowach widzom TVPis. Chwal reżim na forach kontrolowanych przez partię. Co robisz na bankierze ? Z pewnością nie inwestujesz bo wiedziałbyś poprzez swój kapitał jak niszczą spółki kosztem innych udziałowców i jak spadła kapitalizacja tych które kontrolowane są przez Sasina, Tchórzewskiego czy innego Obajtka. Otwórz oczy i pomyśl, a nie słuchaj kłamstw i insynuacji TV Kurskiego!!!
anty12
Bezrobocie to juz jest z 10% tylko magiczny GUS liczy po swojemu.
marxs
bezrobocie juz w kwietniu to 10,3% tylko do kwietnia pracę straciło prawie 1 milion osób(to sa prawdziwe rzetelne dane nie te od PISGUSu)

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki