Będzie strajk w Przewozach Regionalnych

Kolejarze ogłaszają strajk na kolei. W nocy 29 czerwca rozpocznie się bezterminowy protest w spółce Przewozy Regionalne. Przewoźnik obsługuje głównie połączenia lokalne, a korzystają z niego osoby dojeżdżające do pracy. Jak mówi szef Związku Maszynistów Leszek Miętek, za dwa tygodnie żaden pociąg Przewozów Regionalnych nie pojawi się na torach. Pociągi, które będą o tej porze w drodze, dojadą do celu, ale żaden nowy skład nie rozpocznie swojego kursu.

(fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

Związki zawodowe domagają się podpisania paktu gwarancji pracowniczych, w tym także zatrudnienia na pięć lat. Chcą również reform w spółce. Leszek Miętek przyznaje, że strajk uderzy w pasażerów. Jego zdaniem nie było jednak wyjścia. Związkowcy przypominają, że w sprawie przyszłości spółki rozmawiają z rządzącymi już od kilku lat. Miętek przypomina, że była wicepremier i minister transportu Elżbieta Bieńkowska obiecywała, że zajmie się sprawą; jednak obietnicy nie dotrzymała.

Związkowcy oskarżają również marszałków województw, którzy są formalnymi właścicielami przewoźnika o działanie na szkodę spółki. Tym działaniem jest między innymi zakładanie konkurencyjnych wobec Przewozów spółek.

Jesienią zeszłego roku ministerstwo transportu ogłosiło projekt reformy przewoźnika. Jako inwestor strategiczny miałaby wejść do spółki Agencja Restrukturyzacji Przemysłu i zasilić ją sumą 700 milionów złotych. Na ten wariant muszą się jednak zgodzić marszałkowie. Ministerstwo cały czas czeka na jak największą liczbę deklaracji. Związkowcy grozą, że brak działania doprowadzi przewoźnika do bankructwa.

Dziś ministerstwo transportu nie odniosło się do zapowiedzi związkowców.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/A. Pszoniak/magos

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~amanda

Powiem Wam szczerze ze zawsze przemieszczamy sie Przewozami Regionalnymi i zawsze wszystko jest ok, takze jesli chodzi o tego przewoznika to zawsze mozna być jego pewnym.

! Odpowiedz
0 0 ~cecylia

Bardzo lubie z nimi podrózować, nie zawiodłam sie i zawsze własnie jesli chodzi o podroże to oni sprawdzaja sie w 100%

! Odpowiedz
0 0 ~karska

Powiem Wam ze ja tez nie mogę o nich zlego słowa powiedzieć. U mnie zawsze wszystko jak najlepiej i na czas, takze na pewno nei mozna narzekac.

! Odpowiedz
0 0 ~daria34

Ja sie nie obawiam. Oni zawsze dbaja o swoich pasażerów wiec mysle ze mozemy spac spokojnie i niczym sie nie martwic.

! Odpowiedz
0 0 ~abc1

Jeśli PR rzeczywiście zrealizują swój zamiar i doprowadzą do strajku, to więcej już nie skorzystam ani ja ani moi znajomi z usług tego przewoźnika. Wyjeżdżamy na urlop i trochę nam to pokrzyżuje plany, ale już sobie zorganizowaliśmy transport zastępczy. Natomiast na linii Piotrków - Łódź na pewno już nie skorzystamy z usług PR. Odeszła już na tej linii ogromna liczba pasażerów i mam nadzieję, że jeśli strajk się odbędzie, odejdzie kolejna. To doprowadzi do nieopłacalności i bankructwa. I bardzo dobrze. A pan, panie Miętek, zamiast naganiać do strajku i straszyć, niech Pan rozmawia, bierze się za robotę i natychmiastowo pomaga w restrukturyzacji spółki a nie broni starego systemu i dziadostwa. W Przewozach Regionalnych (PR) pracuje ogrom zbędnych ludzi. Sposób obsługi i odnoszenia się do pasażera to chamstwo na potęgę. Żadnej kultury. Pasażer traktowany jest jak intruz. Do tego stan taboru: smród i syf w prawie każdym pociągu. To trzeba naprawiać a nie strajkować. Proszę popatrzyć na Koleje Małopolskie czy ŁKA w Łodzi. Kultura i świetny tabor. Panie Miętek, niech Pan myśli! Na miejscu prezesa PR, jeśli byłoby to możliwe, w momencie strajku, ogłosiłbym bankructwo i pozbył się problemu raz na zawsze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~PięknyMarian

Do mojego poprzedniego miejsca pracy dojeżdżałem Przewozami Regionalnymi codziennie, przez 3.5 roku, z miasta wojewódzkiego. Permanentne spóźnienia (na 40-minutowej trasie pociąg potrafił zrobić 30 minut opóźnienia), straszny syf w składach pamiętających jeszcze chyba lata 70-te i clou zestawu - personel. Wąsate, opasłe gbury i młode cwaniaki o mentalności żandarmów. Zero empatii, trzeźwej oceny jakości świadczonych usług i choćby minimalnej wyobraźni. Wybrałem gorzej płatną pracę, żeby tylko nie musieć korzystać z tego chłamu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~Dyktator

Przewozy Regionalne to kolej z zachodniego wybrzeża Polski?

! Odpowiedz
1 4 ~wer

Gdyby państwo dbało o swoje spółki toby tego nie była. Po objęciu władzy przez kochane PO dąży się to tego by za wszelką cenę udowodnić że spółki przynoszą straty sztuczne marnotrawstwo nieudane inwestycje. Pracowników ma się za nić.

! Odpowiedz
2 7 ~arek

Rozwalono związkowe mateczniki w stoczniach i przemysł stoczniowy zaczął wreszcie budować i remontować statki. Bez pozbycia się kilkudziesięciu organizacji związkowych i kilkuset etatowych związkowców nikt nie uzdrowi kolei. A szkoda. Dzięki pendolino i biletom za 49 zł pociągi znowu są pełne. Ryanair, aby konkurować sprzedaje bilety na trasie Wawa- Gdańsk za 9 -29 zł.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~jj

Nieodrodni uczniowie braci górników KW i JSW ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil