REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

"Będąc na ich miejscu, byłbym zaskoczony". Prawie dwie trzecie UE ma wspólną wizję budżetu

2026-05-26 14:40
publikacja
2026-05-26 14:40
Dodaj Bankier.pl w Google

Wiceminister spraw zagranicznych Ignacy Niemczycki poinformował we wtorek w Brukseli, że prawie dwie trzecie unijnych państw ma wspólną wizję nowego budżetu UE. Będąc po stronie płatników netto byłbym dzisiaj zaskoczony - dodał.

"Będąc na ich miejscu, byłbym zaskoczony". Prawie dwie trzecie UE ma wspólną wizję budżetu
"Będąc na ich miejscu, byłbym zaskoczony". Prawie dwie trzecie UE ma wspólną wizję budżetu
/ Parlament Europejski

Niemczycki wziął udział w posiedzeniu ministrów ds. europejskich, które było poświęcone nowej wieloletniej perspektywie finansowej UE na lata 2028-2034. Jej projekt w lipcu 2025 r. przedstawiła Komisja Europejska, a Cypr, który sprawuje w tym półroczu prezydencję zamierza jeszcze w czerwcu przedstawić tzw. pakiet negocjacyjny wraz z zakresem liczb dla poszczególnych krajów.

W poniedziałek, dzień przed posiedzeniem, wspólne oświadczenie w tej sprawie opublikowało 16 państw członkowskich, podpisała się pod nim także Polska.

- Aż 16 państw podpisało się pod oświadczeniem, które wzywa m.in. do tego, żeby miejsce polityki spójności, miejsce wspólnej polityki rolnej w unijnym budżecie było znaczące - skomentował wiceminister spraw zagranicznych. - To jest oczywiście bardzo dobry sygnał jedności ze strony tych państw, ale to też jest dobry sygnał dla nas, dla Polski w trakcie tych negocjacji budżetowych - podkreślił.

- Będąc po stronie płatników netto byłbym dzisiaj zaskoczony, że tak dużo państw zgodziło się na podpisanie tego wspólnego oświadczenia - dodał Niemczycki.

Wakacje na giełdzie

Państwa sprzyjające utrzymaniu dużych wydatków na regiony i rolnictwo w negocjacjach budżetowych formują tzw. grupę przyjaciół polityki spójności. Zazwyczaj znajdują się w niej kraje z regionu Europy Środkowej, a także Południa.

Po drugiej stronie negocjacyjnego stołu znajdują się płatnicy netto, a więc państwa, które więcej wpłacają do unijnej kasy niż z niej otrzymują. Płatnikami netto są Niemcy, Holandia, Szwecja, Dania, Austria czy Finlandia - państwa zwane skąpcami.

Niemczycki, pytany o to, skąd przesunąć pieniądze na politykę spójności i rolnictwo, odpowiedział, że to dyskusja, która jest przed nami. - Dzisiaj nie mówimy, i taki jest duch tego oświadczenia, o tym, żeby gdziekolwiek ciąć, gdziekolwiek zabierać. Tylko, że tutaj mamy polityki, które mają bardzo określoną rolę traktatową, które wzmacniają europejskie bezpieczeństwo, które wzmacniają europejską odporność, które wzmacniają europejską konkurencyjność - podkreślił.

- To oświadczenie oczywiście nie antycypuje całości negocjacji, ale jest bardzo mocną pozycją wyjściową - dodał Niemczycki.

Zaznaczył, że Polska jest wśród państw członkowskich, które mają nadzieję na porozumienie w tym roku. - Nie sądzę jednak, żeby to była teraz najważniejsza kwestia, liczy się jakość porozumienia - zaznaczył.

Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)

mce/ ap/ amac/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki