Szwecja i Dania przekażą Ukrainie armaty przeciwlotnicze Tridon Mk2, skuteczne w zestrzeliwaniu pocisków manewrujących oraz dronów – poinformowali we wtorek ministrowie obrony Szwecji i Danii, Pal Jonson i Troels Lund Poulsen. Kraje przekażą na ten cel łącznie ok. 245 mln euro.


– Wspólny zakup wesprze nie tylko Ukrainę, ale też wzmocni szwedzkie, nordyckie i europejskie bezpieczeństwo – podkreślił Jonson, który spotkał się ze swym duńskim odpowiednikiem we wtorek w Goeteborgu.
Tridon to nowy system obrony powietrznej produkowany przez firmę BAE Systems Bofors w Karlskoga w Szwecji, który można montować na ciężarówkach.
Rząd Szwecji sfinansuje zakup Tridon Mk2 o łącznej wartości 2,1 mld koron (200 mln euro), natomiast duńskie władze zobowiązały się wnieść wkład o wartości 480 mln koron (ok. 45 mln euro). Ma to wystarczyć na wyposażenie batalionu obrony powietrznej, liczby armat nie podano. Dostawy mają być realizowane w ciągu roku.
Jak poinformowano, sprzęt dla Ukrainy zostanie dodatkowo wyposażony w radar Saab Giraffe 1X, pozwalający wykryć niewielkie, nisko latające cele, w tym drony.(PAP)

zys/ akl/































































