REKLAMA
JUŻ JUTRO

Bankowcy uważają, że stopy procentowe są za niskie

Michał Kisiel2020-10-01 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-10-01 06:00
fot. Bartolomiej Pietrzyk / / Shutterstock

Niemal trzy czwarte bankowców uważa, że stopy procentowe są na zbyt niskim poziomie i powinny przekraczać 1 proc. W ocenach perspektyw gospodarki przeważa pesymizm. Ponad połowa spodziewa się w najbliższych 12 miesiącach stagnacji lub spadku tempa rozwoju gospodarczego.

Związek Banków Polskich przedstawił 29 września najnowszą edycję badania koniunktury w placówkach bankowych. W sondażu realizowanym przez Kantar bierze udział 100 placówek reprezentujących wszystkie typy instytucji na polskim rynku.

Badani bankowcy wskazują, czy obserwują wzrost, stagnację czy spadek aktywności klientów w poszczególnych obszarach działalności. W ten sposób konstruowany jest indeks koniunktury. We wrześniowym odczycie widać powolną poprawę na rynku kredytów dla przedsiębiorstw oraz depozytów gospodarstw domowych. Na rynku kredytów dla klientów indywidualnych odnotowano jednak zahamowanie poprawy, w szczególności w przypadku kredytów konsumpcyjnych, gdzie raportujący spadek zainteresowania wśród klientów przeważali nad pozostałymi.

Bankowcom zadano kilka pytań dodatkowych. Jedno z nich dotyczyło oceny obecnego poziomu stopy referencyjnej NBP. Przypomnijmy, że stawka wynosi obecnie 0,1 proc. i jest najniższa w historii. Od tego wskaźnika zależy m.in. limit dopuszczalnego oprocentowania kredytów (dziś 7,2 proc.).

4 proc. badanych twierdzi, że stopa powinna zostać zdecydowanie podwyższona do poziomu powyżej 3 proc. 69 proc. respondentów jako właściwy wskazuje przedział od 1 do 3 proc. Tylko jedna czwarta spośród badanych menedżerów placówek bankowych uznaje obecną stawkę za odpowiednią.

fot. / / ZBP

Zapytani o scenariusz rozwoju gospodarki w perspektywie najbliższych 12 miesięcy bankowcy prezentują mocno zróżnicowane oceny z przewagą pesymistycznych przewidywań. 41 proc. oczekuje umiarkowanego wzrostu koniunktury, ale 36 proc. twierdzi, że czeka nas stagnacja rozwoju gospodarczego. Dość liczna grupa respondentów (17 proc.) spodziewa się umiarkowanego spadku aktywności gospodarczej.

fot. / / ZBP

Bankowców zapytano również o mocne i słabe strony systemu bankowego oraz szanse i zagrożenia dla sektora. Za najważniejsze silne strony uznano bezpieczeństwo wkładów (BFG), cyfryzację branży i elektroniczne kanały dystrybucji oraz stabilność finansową kredytodawców. Pierwsza trójka najczęściej wskazywanych słabości to nadmiar przepisów, wpływ polityki (36 proc. wskazań, ponad dwukrotnie więcej niż w badaniu realizowanym w 2019 r.) oraz opłaty ponoszone przez sektor.

Motyw niskich stóp procentowych pojawił się jako trzecie najczęściej wskazywane zagrożenie. Wyprzedziły go tylko niestabilność sytuacji gospodarczej i politycznej na świecie oraz wpływ krajowej polityki na bankowość. Największych szans dla sektora bankowcy upatrują w innowacyjnych technologiach i produktach, rozwoju gospodarczym kraju oraz stabilności systemu.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (67)

dodaj komentarz
drzaraza
W tej sytuacji Kredyty powinny być oprocentowane z RSO na 0 %
and-owc
"Za duże stopy miał mały człowiek". Najważniejsze są wygodne buty na małe stopy, aby nie chodzić boso (bosonoki). Lepsze większe jak ciasne powiedziała "Szparka Sekretarka" -(M.Rodowicz).
wincenty2
Te 25% to pewnie menedżerowie z banków opanowanych przez jedynie słuszną partię. Zarówno Ci należący do rasy panów jak i gorszy sort z tych banków nie mają wyboru i głosują zgodnie z linią partii i jej nieomylnego wodza.
Może tym razem opublikują ?
demeryt_69
Co to jest "menedżer"? Kierownik czy brygadzista?
magic_zone
a inflacja nie odpuszcza, znowu wyżej niż 3% (oficjalnie), to ile naprawdę realnie?

Inflacja nie odpuszcza. 3 proc. znów przekroczone
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Inflacja-w-Polsce-nie-odpuszcza-3-proc-znow-przekroczone-7972478.html

Inflacja we wrześniu wyniosła 3,2 proc. w ujęciu rocznym – podał Główny Urząd
a inflacja nie odpuszcza, znowu wyżej niż 3% (oficjalnie), to ile naprawdę realnie?

Inflacja nie odpuszcza. 3 proc. znów przekroczone
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Inflacja-w-Polsce-nie-odpuszcza-3-proc-znow-przekroczone-7972478.html

Inflacja we wrześniu wyniosła 3,2 proc. w ujęciu rocznym – podał Główny Urząd Statystyczny. To wynik wyższy od oczekiwań analityków.
demeryt_69
No i co w związku z tym?
jangcy
Bankowcy uważaja ze zarabiaja za malo :)
jasiek2017
Bankowcy uważają, ))))))) a może chcą ponownie bardziej skubać kredytobiorców ?
Pieniądze nie powinny być w ogóle oprocentowane.
abcx
Cały system bankowy chyba zaczyna wyglądać tak że wszystkie lampki palą się na czerwono, słychać komunikat "pull up" i widać piękne pikowanie w kierunku ziemi tj. nie ma kasy żeby pokryć chociaż cześć depozytów.

Powiązane: RPP obniża stopy procentowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki