REKLAMA

Banknoty z PRL-u odtajnione po 30 latach

2016-08-19 14:56
publikacja
2016-08-19 14:56
Banknoty z PRL-u odtajnione po 30 latach
Banknoty z PRL-u odtajnione po 30 latach
fot. Jacek Lagowski / / FORUM

Banknoty o kryptonimie E-71 odtajnione dopiero po przeszło 30 latach. Wyprodukowane na zlecenie Narodowego Banku Polskiego na wypadek wojny bądź zniszczenia polskiej wytwórni papierów wartościowych – właśnie ujrzały światło dzienne.

Prezes zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Piotr Woyciechowski: Przedstawiamy państwu wyjątkową kolekcję serii banknotów PRL-owskich, które nigdy nie zostały wprowadzone do oficjalnego obiegu, a przeznaczone na czas wojenny lub zniszczenia polskiej wytwórni papierów wartościowych. Jest to cała seria dziewięciu banknotów, od nominału 1 zł do 2 tys. złotych, nazwane pod kryptonimem E-71 i poświęcona tzw. miastom polskim.

Na awersie i rewersie banknotów od 1 do 10 zł znajdują się tylko nominały i symbole PRL. Na banknotach o większych nominałach widnieją widoki miast polskich. Dla przykładu rewers banknotu 20-złotowego jest poświęcony miastu Poznań. Kolejno na banknocie 50-złotowym widnieje Gdańsk, 100-złotowy przedstawia Katowice, a 200-złotowy Lublin. Seria tych banknotów była przeznaczona na czas nadzwyczajny, wyprodukowana była w warunkach wysokiej tajności, przechowywana u nas w skarbcu i odkurzona w niedawnym czasie – wcześniej nigdzie nie publikowana. Wiedza o tym była nawet zakryta przed oczami kolekcjonerów.

Jak polska wytwórnia papierów wartościowych odnalazła tą kolekcję? Jak wyglądały początki odnalezienia?

Często temu służą przypadki. Jeden z naszych pracowników poinformował o tych zalakowanych skrzyniach, w których przechowywane są jakieś stare banknoty. W małym śledztwie dowiedzieliśmy się, że z końcem zeszłego roku te banknoty zwrócono prawowitemu właścicielowi, jakim jest PWPW – bo te banknoty były tutaj produkowane. Po analizie prawnej, po analizie faktycznej i małym "reaserchu" rynku kolekcjonerskiego,  gdzie potwierdziliśmy naszą wiedzę na ten temat, postanowiliśmy za państwa pośrednictwem przedstawić ten materiał opinii publicznej.

Dlaczego banknoty przez tyle lat nie były ujawnione?

Państwo polskie i Polski Niepodległej z niewiadomych przyczyn chroni do tej pory szereg dóbr i tajemnic państwa reżimu komunistycznego z tego okresu, najlepszym przykładem jest to, że dopiero po 15 latach tj. w tym roku kalendarzowym doczekaliśmy się usunięcia z ustawy o instytucie pamięci narodowej istnienia tzn. zbiory zastrzeżonego, który w dokumentacji esbeckiej chronił dobra i informacje o przestępczej działalności komunistycznej bezpieki. Nie wiemy jednak, czym kierowali się decydenci, żeby przez 25 lat utrzymywać w tajemnicy informacje o serii tych banknotów.

W planach jest uruchomienie i zorganizowanie muzeum, a kolekcja banknotów będzie możliwa do obejrzenia w przeciągu jednego lub półtora roku.

Rozmawiała: Anna Drozd

Źródło:
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (31)

dodaj komentarz
~jerzy
To się nazywa ciągłość państwa.Ponosimy odpowiedzialność za różne decyzje wtedy podjęte.
~jak_nie-jak_tak
Najpierw prezes PWPW mówi:
"Wiedza o tym była nawet zakryta przed oczami kolekcjonerów" ,
a za chwilę:
"... i małym "reaserchu" rynku kolekcjonerskiego, gdzie potwierdziliśmy naszą wiedzę na ten temat..."
No to wiedzieli coś kolekcjonerzy na ten temat czy nie?
~rippe
Może i nikt nie czytał przed publikacją. Może i nikt nie myślał przed ogłoszeniem tych rewelacji. Może wreszcie ktoś paczki wrzucił w kąt i zapomniał - co jest najbardziej prawdopodobne w tym b....lu.
Najważniejsze, że artykuł poprawny politycznie: PRL i komuna be, IV RP - cacy.
~xxx
Ktoś to przed publikacją czytał? Masakra.
~energetykon
Jak Państwa wyewoluowały w tak skomplikowane struktury zawsze mnie zastanawia.
~Naczelny
kiepściutki materiał, nic się nie dowiedziałem, szukaj sobie Aniu już pracy w warzywniaku
~Dżemik
Pani Anno, darmowa korekta: tę kolekcję i research'u.
~Bzdura
Nie używamy apostrofu, jeżeli wyraz kończy się spółgłoską!
~Fred odpowiada ~Bzdura
Nie jezeli uzywamy wyrazow obcojezycznych.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki