Banki nie zawsze mogą kserować dowód osobisty

2019-09-09 15:40
publikacja
2019-09-09 15:40
fot. Viktor Cap / YAY Foto

UODO wyraził się jasno - nawet banki nie mają prawa wykonywać kserokopii czy skanów dowodów osobistych klientów, tłumacząc to procedurami przy zakładaniu konta czy badania zdolności kredytowej. Co więc mogą zrobić? Powinno im wystarczyć spisanie danych z dokumentów.

/ MSWiA

Sprawa rozbija się o artykuł 112 Prawa bankowego, który mówi jasno. Banki, prowadząc swoją działalność mogą przetwarzać nasze dane zawarte w dokumentach tożsamości tj. PESEL, nr dowodu, urząd, który je wydał, ale przepis ten milczy na temat sporządzania kopii dowodów. 

Ksero: czasami tak, czasami nie

Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych  w odpowiedzi na pismo Prezesa Związku Banków Polskich, które zwróciło się z prośbą o analizę regulacji prawnych w tym zakresie. 

Zdaniem UODO kopiowanie dokumentów podczas niemal każdej wizyty klienta w banku budzi wątpliwości. Dlatego też prezes urzędu sprzeciwił się takim praktykom. Ponadto sporządzanie kopii dokumentów tożsamości ułatwia ich wykorzystywanie do innych celów przez podmioty nieupoważnione, w tym do kradzieży tożsamości.

Kiedy bank może skanować?

W niektórych sytuacjach kopiowanie np. dowodów osobistych jest legalne. Podstawę do sporządzania kopii dokumentów tożsamości stanowią przepisy ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmowi. Z tym, że jest to możliwe w określonych w tej ustawie przypadkach, takich jak np. przeprowadzanie transakcji okazjonalnej o równowartości 15 tys. euro lub większej albo przypadkach, gdy zachodzi podejrzenie prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.

Prezes UODO zaznacza jednak, że możliwość kopiowania dokumentów tożsamości w przypadkach określonych w tej ustawie nie jest równoznaczna z takim obowiązkiem po stronie banków. Ponadto za każdym razem, gdy bank na podstawie art. 34 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmowi zamierza skopiować dokument tożsamości, to decyzje o tym powinien poprzedzić analizą i zweryfikowaniem czy rzeczywiście taka czynność jest niezbędna, zgodnie z zasadami celowości i minimalizacji, o których mowa w art. 5 ust. 1 lit b) i c) RODO, czyli ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.

Pełna odpowiedź Prezesa UODO dla Związku Banków Polskich w sprawie kserowania dokumentów tożsamości.

aw/UODO

Źródło:Bankier24
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
sel
A to nie ustawa o dowodach osobistych powinna to regulować? tylko zapytania? Znowu będą pozwy wobec banków po fakcie ? i reinterpretacja przepisów?.
zmeczony
Czy ktoś pokusił się o przeczytanie faktycznej odpowiedzi prezesa uodo? Nie mam tam słowa o zakazie kserowania dowodów przy zawieraniu umowy/otwieraniu rachunku. Ustawa AML jasno wskazuje ze środki bezpieczeństwa finansowego stosuje się m.in. przy nawiązaniu stosunków gospodarczych. Ale nie, powielajmy nieprawdę, siejmy ferment
forfun
credit agricole też bierze
eagleeye
Dla mnie to chore bo albo mogą albo nie a nie że mogą i nie mogą. Czy u nas może być albo w lewo albo w prawo !?!
zenonn
Interpretacja przepisów urzedasów może się bezkarnie zmienić po latach
bat_man
puk puk Halo czy I_N_G słyszał?
Procedurki trzeba zmienić.....
zenonn
ING już pokserował, pobierał ksera dowodów

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki