REKLAMA

Banki centralne szykują się na cyfrowy pieniądz

Michał Kisiel2019-01-10 11:14analityk Bankier.pl
publikacja
2019-01-10 11:14

Większość banków centralnych przebadanych przez Bank Rozliczeń Międzynarodowych pracuje nad oficjalnym cyfrowym pieniądzem. Tylko pięć z nich jest jednak na etapie programów pilotażowych, a jeszcze mniej ocenia, że w najbliższym czasie wyemituje nową formę pieniądza dla konsumentów lub banków.

„Ostrożnie, ale do przodu” – tak Bank Rozliczeń Międzynarodowych podsumowuje wyniki swojego badania, w którym pod lupę trafiła idea oficjalnego cyfrowego pieniądza emitowanego przez banki centralne (CBDC – central bank digital currency). W ankiecie wzięły udział 63 instytucje z całego świata, reprezentujące państwa, w których zamieszkuje prawie 80 proc. globalnej populacji.

/ YAY Foto

Postęp technologiczny, powstanie nieoficjalnych kryptowalut i malejąca rola gotówki w rozliczeniach sprawiły, że banki centralne coraz częściej rozważają uzupełnienie swojej gamy „produktów”. Do tej pory oferują pieniądz gotówkowy oraz zapisy na rachunkach prowadzonych na rzecz niektórych uprzywilejowanych podmiotów – m.in. banków.

O zaletach oficjalnego cyfrowego pieniądza wypowiadała się ostatnio m.in. Christine Lagarde, wskazując, że ułatwiłby on dostęp do systemu finansowego wykluczonym, zwiększyłby bezpieczeństwo obiegu i dałby wyższy poziom prywatności niż opcje promowane przez sektor prywatny. Bank Rozliczeń Międzynarodowych wcześniej opublikował kilka teoretycznych analiz dotyczących tego problemu, a teraz postanowił się przyjrzeć postępom czynionym przez banki centralne na świecie.

BRM zapytał o prace prowadzone nad trzema wersjami cyfrowego pieniądza:

  • Opartym na rachunku prowadzonym w banku centralnym i dostępnym dla podmiotów spoza sektora bankowego (account based, general purpose CBDC).
  • Opartym na cyfrowych tokenach, dostępnym podobnie jak gotówka dla wszystkich podmiotów („cyfrowa gotówka”, token-based general purpose CBDC).
  • Opartym na cyfrowych tokenach, ale przeznaczonym do rozliczeń hurtowych, głównie międzybankowych i związanych z rynkami finansowymi (token-basen wholesale CBDC).

Dwie pierwsze odmiany cyfrowego pieniądza określono wspólnie mianem „detalicznych”. Trzecia nazwana została pieniądzem „hurtowym”. Niemal 70 proc. przebadanych instytucji wskazało, że obecnie pracuje nad CBDC. To o kilka punktów procentowych więcej niż w 2017 r. Większość z aktywnych w tej dziedzinie respondentów (56 podmiotów) deklaruje, że analizuje zarówno możliwość wydawania pieniądza detalicznego, jak i hurtowego.

Banki centralne ostrożne

Wszystkie banki centralne zainteresowane oficjalnym cyfrowym pieniądzem deklarują, że rozpoczęły pracę od analiz. Połowa ma za sobą eksperymenty o bardziej praktycznej naturze – m.in. testy nowych technologii i tworzenie prototypów. Niektóre instytucje (w raporcie wymieniono przykłady z Kanady, Singapuru i RPA) sprawdzały, czy możliwe jest oparcie systemu rozliczeń hurtowych na technologii rozproszonego rejestru transakcji, znanej z kryptowalut.

Tylko 5 banków centralnych poszło jednak o krok dalej i przeprowadziło pilotażowe próby działania nowej formy pieniądza. Nie oznacza to jednak automatycznie, że wdrożone zostaną plany „wpuszczenia” CBDC na rynek. Testy zwykle służą poznaniu mocnych i słabych stron technologii.

Motywy zaangażowania w eksperymenty są zróżnicowane. Chociaż banki centralne wskazują przede wszystkim na chęć podniesienia poziomu bezpieczeństwa systemu płatniczego i zwiększenie jego efektywności, to instytucje z krajów rozwijających się zwracają także sporo uwagi na kwestię zmniejszenia obszaru wykluczenia finansowego. Z kolei w niektórych państwach zbliżających się do modelu społeczeństwa bezgotówkowego istotną motywację stanowi chęć przygotowania zamiennika wobec papierowej gotówki.

/ Bankier.pl

Zanim idea oficjalnego cyfrowego pieniądza się ziści w praktyce minie jeszcze trochę czasu. 85 proc. badanych instytucji nie planuje w najbliższych 6 latach wyemitować CDBC. Tylko dwa banki centralne wskazały, że jest to prawdopodobne w najbliższych trzech latach. Istotną przeszkodą może być prawo. 40 proc. instytucji nie ma pewności, czy obecne uregulowania prawne w ogóle pozwalają na wprowadzenie innowacji.

„Na tym etapie większość banków centralnych jest świadoma wyzwań, jakie stwarza emisja oficjalnego cyfrowego pieniądza, ale nie jest przekonana, czy korzyści przeważą nad kosztami” – tak podsumowuje wyniki badania BRM. Bank dodaje, że prace w różnych krajach będą posuwać się w różnym tempie, ale można być przekonanym, że gotówka nie będzie w stanie sprostać wymaganiom przyszłości.

W badaniu Banku Rozliczeń Międzynarodowych nie brał udziału Narodowy Bank Polski.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
wymianakrypto
https://wymianakrypto.pl ---> Portfele, Giełdy, Kantory, Płatności, Bitomaty, Bitcoin
bikeman
Pare lat, jeden wiekszy kryzys, jak np. ten z 2008 i wprowadza a nas zachipuja ;-(
open_mind
Pytanie. Co składa się na zarobki banków? Na zarobki banków składa się cała ludzkość.
open_mind
Co to są pokoje zagadek? To pomieszczenia w tych bankach.
karbinadel
\szczerze mówiąc, cele emisji takiego tworu wydają mi się niejasne. Przecież i tak większość pieniądza nie istnieje w postaci fizycznej, lecz jest cyfrowym zapisem. Po co mnożyć byty? Żeby było łatwiej wykołować obywateli?
zmr1
Dokładnie. Jeśli coś jest niejasne, to wiadomo, że chodzi o pieniądze :)
marxs
możecie się szykować na cyfrowy pieniądz ale beze mnie i mojej rodziny głupich o których mówił Pan Kurski poszukajcie sobie u wyborców wiadomej partii
hfjdj
Przeciez twoje pieniadze w banku sa cyfrowe. Czyzbys myslal ze tam jest wielki sejf a w nim kupa papieru?
karbinadel odpowiada hfjdj
No właśnie, pieniądze i tak są w większości cyfrowe. Po co więc wymyślać następne cyfrowe?
jasiek2017
O ooo mielismy wlamanie i ktos ukradl Wam Wasze pieniadze. Jak nam przykro, naprawde

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki