REKLAMA

Lagarde: Warto się przyjrzeć cyfrowym walutom

Michał Kisiel2018-11-16 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2018-11-16 06:00

„Wiatr zmiany” – tak zatytułowała swoje wystąpienie poświęcone cyfrowym walutom Christine Lagarde, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Równolegle instytucja opublikowała raport, w którym analizuje sens wydawania nowej formy pieniądza przez banki centralne.

Cyfrowy token, za którego emisją stoi państwo albo rachunek przeznaczony dla osób fizycznych lub firm prowadzony bezpośrednio w banku centralnym – tak może wyglądać nowa forma pieniądza, skrótowo określana mianem CBDC (central bank digital currency). Byłaby ona, odpowiednio, cyfrowym odpowiednikiem gotówki lub pieniądza bezgotówkowego przechowywanego w bankach komercyjnych.

fot. REUTERS/Joshua Roberts / / FORUM

W wystąpieniu na Singapore Fintech Festival szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego poświęciła uwagę korzyściom i ryzykom, które mogą kryć się za tą innowacją. „Jestem przekonana, że powinniśmy rozważyć możliwość wydawania cyfrowego pieniądza. Państwo może odgrywać rolę polegającą na dostarczaniu pieniądza cyfrowej gospodarce” – wskazała Lagarde, podkreślając, że banki centralne w wielu krajach prowadzą na ten temat zaawansowane analizy. „Taka waluta mogłaby spełniać cele polityki gospodarczej, takie jak promowanie inkluzji finansowej, ochrona konsumenta i zapewnienie mu bezpieczeństwa oraz, czego nie potrafi dostarczyć sektor prywatny, prywatność w płatnościach” – powiedziała Lagarde.

Omawiając potencjalne zalety CBDC, szefowa MFW wskazała na możliwość zapewnienia biznesom i mieszkańcom w odległych lub biedniejszych regionach, pomijanym przez banki, bezpiecznego i nowoczesnego sposobu przechowywania siły nabywczej i dokonywania transakcji. „Jeśli większość ludności zacznie korzystać z pieniądza bezgotówkowego, infrastruktura obsługi gotówki będzie stopniowo ulegać degradacji. Mieszkańcy peryferii zostaną pozostawieni sami sobie” – wskazała Lagarde.

Cyfrowy pieniądz kontra pieniądz bezgotówkowy

Drugim problemem, który mógłby rozwiązać „oficjalny cyfrowy pieniądz”, byłoby rosnące uzależnienie od wielkich instytucji utrzymujących systemy płatności. „W świecie bez gotówki wielkie prywatne firmy obsługujące płatności otrzymają olbrzymią władzę. Płatności, koniec końców, naturalnie dążą w stronę monopolu – im więcej klientów obsługujesz, tym tańsza i bardziej użyteczna jest oferowana usługa” – podkreśliła Lagarde.

To rodzi niebezpieczeństwa związane ze stabilnością systemu płatniczego, naruszaną np. przez cyberataki na infrastrukturę czy upadłości dostawców. „Cyfrowy pieniądz mógłby mieć tutaj ważne zastosowanie jako zapasowy środek płatniczy. Mógłby również wzmocnić konkurencję, oferując niskokosztową, efektywną alternatywę – podobnie jak jego dziadek, papierowy banknot” – wskazała szefowa MFW.

Omawiając problem ochrony prywatności w płatnościach, Lagarde podkreśliła, że dzisiejsza fizyczna gotówka pozwala ustrzec się m.in. wszechobecnemu profilowaniu konsumentów. Cyfrowy pieniądz emitowany przez państwo zaoferuje wyższy poziom ochrony niż prywatne systemy płatności, ale nie będzie w pełni anonimowy jak banknoty i monety. „To byłaby bonanza dla przestępców” – powiedziała.

Banki centralne mogą wejść w drogę bankom komercyjnym

Wejście banków centralnych na arenę cyfrowego pieniądza niesie ze sobą także nowe ryzyka. W przemówieniu Lagarde wskazano m.in. na presję jaką wywrze na bankach komercyjnych. „Jeśli cyfrowy pieniądz będzie wystarczająco zbliżony do rachunku osobistego – bardzo bezpieczny, umożliwiający przechowywanie dowolnej kwoty i dokonywanie operacji bez limitów, a być może nawet oprocentowany – to po co w ogóle posiadać konto w banku?” – zapytała szefowa MFW.

Wątki poruszone w wystąpieniu szczegółowo omówiono w nowym raporcie funduszu, opublikowanym 14 listopada 2018 r. w serwisie internetowym instytucji. We wnioskach podsumowujących analizę MFW wskazano, że CBDC może spotkać się z większym zainteresowaniem w krajach o słabo rozwiniętym sektorze bankowym. W rozwiniętych gospodarkach rola oficjalnego cyfrowego pieniądza ograniczyłaby się prawdopodobnie początkowo do zastąpienia gotówki w drobnych transakcjach.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
nostsherlock
Cały czas tylko mowa o państwie, bankach centralnych albo instytucjach. Nie rozumiem skąd to wyjście z założenia centralizacji systemu.
newsman
szkoda ze christine sie tak juz postarzala ! a kiedys podkochiwalem sie w niej dyskretnie ale to było do dzisiaj ; choc wciąż jest singielka jej kolor wlosow mi sie nie podoba
ajwaj
Pani Lagarde kuma, ze krótka epoka zielonych papierków $$$, opartych na topniejacym zaufaniu do kal-bojów POWOLI dobiega konca.
""Nie-wolny swiat"" - Wenezuela, Irak i inni musza cos robic, bo padajace byle imperium z pieknej krainy przyjaciól Indian (w stanie likwidacji i prawie-wojny domowej) przed swoim
Pani Lagarde kuma, ze krótka epoka zielonych papierków $$$, opartych na topniejacym zaufaniu do kal-bojów POWOLI dobiega konca.
""Nie-wolny swiat"" - Wenezuela, Irak i inni musza cos robic, bo padajace byle imperium z pieknej krainy przyjaciól Indian (w stanie likwidacji i prawie-wojny domowej) przed swoim koncem moze narobic bigosu.

SWIFT w rekach kal-bojów to gorzej ja zapalki w rekach slonia w skladzie porcelany :)
ajwaj
Jak juz bylo przy okazji sankcji:

""Rosja pomaga Iranowi zbudować alternatywę SWIFT

Rosyjscy deweloperzy pomagają Iranowi zbudować alternatywę SWIFT Eksperci z Rosji będą wspierać rozwój krypto-gospodarki w Iranie.
Współpraca jest częścią porozumienia wiodących organizacji branżowych w
Jak juz bylo przy okazji sankcji:

""Rosja pomaga Iranowi zbudować alternatywę SWIFT

Rosyjscy deweloperzy pomagają Iranowi zbudować alternatywę SWIFT Eksperci z Rosji będą wspierać rozwój krypto-gospodarki w Iranie.
Współpraca jest częścią porozumienia wiodących organizacji branżowych w tych krajach (WIELU PANSTWACH:):), które podlegają sankcjom zachodnim.""

https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2018/11/16/russland-hilft-iran-bei-aufbau-von-swift-alternative/
ajwaj odpowiada ajwaj
MFW i Pani Lagarde nie mozna odmówic realizmu:

""Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) opublikował Jesienny Przegląd europejskiej gospodarki regionalnej, w którym policzył wskaźniki ekonomiczne Krymu rosyjskiego""

"statystyki dotyczące Krymu i miasta Sewastopol są brane pod uwagę jako
MFW i Pani Lagarde nie mozna odmówic realizmu:

""Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) opublikował Jesienny Przegląd europejskiej gospodarki regionalnej, w którym policzył wskaźniki ekonomiczne Krymu rosyjskiego""

"statystyki dotyczące Krymu i miasta Sewastopol są brane pod uwagę jako część danych dotyczących Rosji" i nie są zawarte w informacji o gospodarce Ukrainy."
sel
Na razie nie ma żadnej cyfrowej waluty , no może Wenezuela wypuściła krypto gwarantowaną baryłką ropy, a cała reszta to jakieś cyfrowe zapiski fanatyków informatyki i dzieci, bez gwarancji kogokolwiek na jakąkolwiek realną wartość w naszym realnym świecie, to tak jakby sobie kupić 100 żyć w grze komputerowej ,Na razie nie ma żadnej cyfrowej waluty , no może Wenezuela wypuściła krypto gwarantowaną baryłką ropy, a cała reszta to jakieś cyfrowe zapiski fanatyków informatyki i dzieci, bez gwarancji kogokolwiek na jakąkolwiek realną wartość w naszym realnym świecie, to tak jakby sobie kupić 100 żyć w grze komputerowej , kupiłeś ,ale czy przeżyjesz 100 zamachów , czy śmiertelnych chorób wątpię.
pis_po_jedno_zlo
Gwarantowane ropą i co, popłyniesz do Wenezueli z tankowcem, następnie stworzysz szyb naftowy, wydobędziesz ropę, załadujesz na statek i wrócisz do domu? Do tego jest to gwarancja dyktatury, także po drodze zwyczajnie Cię odstrzelą... Jest zwykła iluzja, że ta Maduro kryptowaluta jest coś warta...

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki