REKLAMA

Bank obiecuje konto za darmo na zawsze? Lepiej zachowaj regulamin. Promocja-widmo w Banku BPH

Wojciech Boczoń2015-10-13 09:47analityk Bankier.pl
publikacja
2015-10-13 09:47

Kilka banków oferuje swoim klientom prowadzenie konta za darmo na zawsze. Wbrew pozorom nie jest to jednak pomysł całkiem nowy. Przed laty podobną obietnicę złożył klientom na przykład Bank BPH. Niektórzy z nich skarżą się jednak, że opłata w końcu się pojawiła.

Jeszcze do niedawna niemal każdy bank oferował darmowe konto nie stawiając dodatkowych warunków. Dziś jest to już jednak towar deficytowy. Jeśli chcemy mieć konto bez opłat, musimy aktywnie z niego korzystać. W praktyce oznacza to wymóg regularnego zasilania rachunku pensją lub  korzystania z karty na zakupach. Niektóre banki obiecują jednak klientom, że będą prowadzić konto za darmo na zawsze. Tak robi Bank Pocztowy w przypadku Konta ZawszeDarmowego czy Raiffeisen Polbank w ramach WymarzonegoKonta. Podobną obietnicę złożył niedawno Getin Bank. Była to jednak oferta promocyjna ograniczona czasowo. Kto zdążył się załapać, będzie miał darmowy rachunek do końca świata. W Aliorze znajdziemy Konto Wyższej Jakości. W tym ostatnim przypadku gwarancja niezmienności cen obowiązuje „zaledwie” przez 5 lat.

/ fot. Bank BPH /
/ fot. Bank BPH /

Przed laty bezpłatne konto obiecał swoim klientom Bank BPH. Do założenia rachunku Srebrny Sezam zachęcał sam Janusz Weiss – dziennikarz radiowy, będący wówczas twarzą banku. „Ile płacisz za posiadanie i obsługę konta w Twoim banku? Za dużo, prawda? Jeżeli skorzystasz z  naszej oferty, nie zapłacisz za konto nawet przez całe życie! Wystarczy, że otworzysz konto osobiste w Banku BPH do 15 lipca 2005 r.”. Powstała dedykowana strona, która znajdowała się pod adresem kontozadarmo.pl (dziś już jej nie ma, ale można ją znaleźć na http://web.archive.org/).

Wówczas Bank BPH był rynkową potęgą. Zajmował trzecią pozycję, obsługiwał 3 mln klientów i posiadał ponad 500 placówek. Dziś pod względem aktywów jest na 11 pozycji, liczba klientów spadła poniżej miliona, a liczba placówek do 105. To efekt fuzji z Bankiem Pekao, która w praktyce oznaczała podział banku na dwie części.

Wszystko wskazuje na to, że bank nie pamięta już o złożonej przed laty obietnicy. Zgłosił się do nas kolejny czytelnik, któremu bank zaczął naliczać opłatę za konto. Ku swojemu zdziwieniu stwierdził, że w umowie nie ma żadnego zapisu na temat zwolnienia z opłaty. Nie posiada też żadnego regulaminu, świadczącego o takiej promocji. Takiego dokumentu nie ma też na stronach banku. Dowiedział się natomiast, że „promocja kont osobistych została wprowadzona w życie Pismem wewnątrzbankowym. Dla tej promocji nie obowiązuje odrębny regulamin (…) Doradca w Oddziale Banku w systemie Bankowym odnotuje, iż jest Pan promocją objęty.”

Poprosiłem biuro prasowe Banku BPH o przesłanie regulaminu, ale też nie udało się go odnaleźć. Kont z serii Sezam nie ma już dziś w ofercie – pozostają jedynie w obsłudze. Zapisu o zwolnieniu z opłaty nie ma też w tabeli opłat i prowizji. Zgodnie z obowiązującymi dziś dokumentami konto kosztuje 9,99 zł miesięcznie, a karta 2,5 zł jesli klient wykona 4 operacje bezgotówkowe. Jeśli nie, płaci 5,50 zł. Warunki raczej mało korzystne. 

Ilu klientów może mieć problem z promocją Konta Sezam? Trudno powiedzieć. Rachunek był oferowany przed dekadą, więc zapewne większość z nich zdążyła się już przesiąść na inne pakiety lub zmienić bank. Zwłaszcza, że w międzyczasie doszło do fuzji, w wyniku której bank został podzielony na dwie części. Nie każdemu musiała pasować nowa lokalizacja placówek czy bankomatów. W międzyczasie pojawiło się zresztą też wiele ciekawych ofert od konkurencji, która przeciągała klientów z innych banków płacąc za transfer gotówką.

Czy klienci są na straconej pozycji? Moim zdaniem warto złożyć reklamację i załączyć do niej chociażby zdjęcia z prezentowanej powyżej strony. Co prawda ulotki czy strony internetowe nie stanowią oferty wiążącej, ale jeśli bank – jako instytucja zaufania publicznego – będzie chciał wyjść z takiej sytuacji z twarzą, powinien uwzględnić reklamację. Jeśli nie, można warto poprosić o pomoc na przykład Rzecznika Finansowego.

Powyższy przykład może służyć za przestrogę dla klientów, którzy obecnie korzystają z podobnych promocji. Warto zachować sobie regulamin, bo po latach taki dokument może się gdzieś w banku „zawieruszyć”. Banki nie będą oferować kont z gwarancją wiecznie. Można oczekiwać, że wcześniej lub później rachunki te znikną z bieżącej sprzedaży (bo wszystkie kiedyś znikają) i pozostaną tylko w obsłudze. Jeśli wówczas nie będziemy mieli podkładki, możemy mieć problem.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~iga
a ja mam darmowe w getin up free, do tego rozne znizki, daje rade da kazdego studenta
~50zlzakonto
Zmiencie konto korzystajac z aktualnych promocji bankowych ;)
~50zlzakontoPL
Niektóre banki dają teraz 50 złotych za założenie konta więc może warto zmienic bank zgarnąć lokatę na 4% + 50 złotych za otwarcie?
~bgt
typowe dla banku załozć konto i strzyc barany...bph a kto am tam konto - bank zdycha,,,,
~Miłego_dnia
Wniosek - likwiduj konto i kup sezamki na poprawę humoru.
~Emc
Lipne sa konta w BPH. Czesto kosztowne. Inne banki maja lepsze konta za 0zl.
~sz
Już nie lepszych kont za 0 zł.
~mhm odpowiada ~sz
Z tego co zrozumiałem (ze zrzutów ekranu powyżej) to konto było bezpłatne tylko przy wpływach miesięcznych wynoszących min. 2500 zł. Darmowych kont przy spełnieniu takiego warunku jest sporo, czasem dochodzi jeszcze jakiś warunek by karta także była bezpłatna.

Tak więc zmienić bank można, ale przecież nie
Z tego co zrozumiałem (ze zrzutów ekranu powyżej) to konto było bezpłatne tylko przy wpływach miesięcznych wynoszących min. 2500 zł. Darmowych kont przy spełnieniu takiego warunku jest sporo, czasem dochodzi jeszcze jakiś warunek by karta także była bezpłatna.

Tak więc zmienić bank można, ale przecież nie o to chodzi, jak ktoś zakładał konto bezpłatne „przez całe życie” to nie po to, by po jakimś czasie szukać lepszej oferty!


A dla red. Boczonia podziękowania za przydatny artykuł,
~Andy
Czemu i jakim prawem banki mają uchodzić za instytucje zaufania publicznego? Jeżeli potrafią upaść przez jakieś przekręty... pomijając to, że są to po prostu spółki działające dla zysku akcjonariuszy...

Powiązane: Podwyżki opłat bankowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki