BZ WBK zastąpi kody SMS aplikacją mobilną

analityk Bankier.pl

Bank Zachodni WBK planuje udostępnić klientom nową formę autoryzacji transakcji w bankowości internetowej. Klient zamiast kodów SMS będzie mógł zatwierdzać płatność w aplikacji mobilnej. Podobne rozwiązanie stosuje już mBank.

Obecnie najpopularniejszym sposobem autoryzacji transakcji w bankowości internetowej są hasła przesyłane w SMS-ach. Takie rozwiązanie jest jednak dla banków kosztowne – szacuje się, że rocznie na obsługę systemów wysyłki branża wydaje nawet 70 mln zł. Z tego względu banki szukają pomysłów na nowe sposoby autoryzowania transakcji.

Niedawno usługę mobilnej autoryzacji udostępnił swoim klientom mBank. Nie jest ona obowiązkowa – mogą z niej skorzystać chętni. Kod SMS został zastąpiony powiadomieniem push w aplikacji mobilnej.

BZ WBK zastąpi kody SMS aplikacją mobilną
BZ WBK zastąpi kody SMS aplikacją mobilną (YAY Foto)

Żeby autoryzować transakcję użytkownik musi się zalogować do aplikacji mobilnej (podać PIN) i kliknąć „zatwierdź”. Bank przekonuje, że rozwiązanie jest równie bezpieczne co kody SMS. A nawet bezpieczniejsze, bo w trakcie zlecania dyspozycji użytkownikowi prezentowany jest cały numer rachunku, na który wychodzi zlecenie.

Nad podobnym rozwiązaniem pracuje Bank Zachodni WBK. - Po wprowadzeniu m. in. płatności zbliżeniowych w technologii HCE wiemy już, że nasi klienci bardzo chętnie korzystają z takich rozwiązań. Kolejnym z nich jest możliwość autoryzacji transakcji w aplikacji mobilnej. Zależy nam, aby ta funkcja odpowiadała na potrzeby naszych klientów i była równie bezpieczna jak obecne kody sms – tłumaczy Ewa Krawczyk z biura prasowego banku.

Usługa będzie dostępna dla chętnych. Na razie bank nie podaje jednak dokładnego terminu wdrożenia - wiadomo jedynie, że nastąpi to w tym roku.

Ale kody SMS czy mobilna autoryzacja nie są jedynymi rozwiązaniami, które możemy spotkać w bankach. Bank Millennium oferuje na przykład usługę 3D Secure na odcisk palca w telefonie. Standardowo inne banki wykorzystują w tym celu hasło w SMS-ie. Z kolei firma MasterCard opracowała sposób autoryzacji transakcji za pomocą zdjęcia selfie. By zatwierdzić przelew, trzeba spojrzeć w kamerę i mrugnąć oczami. 

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 ~Zenefir

Jesteście dziwni. Debatujecie nad sytuacją, w której do sklepu wprowadza sie nowa butelkę, odkrecana w prawo, zamiast w lewo. Dalej macie butelki tradycyjne, ale Wam przeszkadza, ze jest inna opcja... Autoryzacja w aplikacji nie będzie obligatoryjna. Jak dobrze pamiętam jakiś artykuł, ledwie 30 kilka % użytkowników bzwbk24 korzysta z aplikacji mobilnej. Wprowadzenie zatem takiej autoryzacji jako obligatoryjnej byłoby strzałem w kolano. Być może za kilka, kilkanaście lat, ale na pewno nie teraz. Nie podoba sie opcja? Nie korzystajcie. WBK dąży do tego by być uznawanym za bank nowoczesny, technologicznie rozwinięty.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 4 ~brrr

Nie korzystam z urządzeń mobilnych, bo to rupiectwo. A już z pewnością nie jest to bezpieczne rupiectwo żeby transakcje finansowe tym zatwierdzać.

! Odpowiedz
3 6 ~autor

W skrócie za bezpieczeństwo transakcji będzie już musiał płacić klient. W formie transferu danych a bank nie wyda już na sms'y. Stopień zabezpieczenia spadnie wielokrotnie.
Jak wielka może być pazerność banków? Pomimo podatku bankowego wzrost zysków o 25%. No tak, ale jak sam Kaczyński powiedział wszem i wobec, że bankom w Polsce nic nie grozi i mogą robić co chcą, to po prostu z tego korzystają.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 18 ~analityk

Jakoś nie wydaje mi się, że bezpieczeństwo obu sposobów autoryzacji jest takie samo. Kiedyś przeszliśmy z kodów jednorazowych drukowanych na kody przysyłane smsem. To była tylko zmiana sposobu przesłania kodu jednorazowego. A tu nastąpiła rezygnacja z kodu jednorazowego na rzecz stałej aplikacji ze stałym PINem na dziurawym Androidzie. Przechwycenie telefonu i aplikacji to pestka dla doświadczonego hakera. Dlatego ja kody sms przyjmuję na starym telefonie bez internetu i możliwości zdalnego zhakowania

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 1 ~Kasia

Co z tego, w Getin Banku i tak jest lepiej.

! Odpowiedz
3 24 ~xxx

niech sobie to w DU..Ę wsadzą :-)

! Odpowiedz
1 2 ~zaq

będzie bolało ale jakoś mi ich nie szkoda

! Odpowiedz
6 5 ~wiem

By zatwierdzić przelew, trzeba spojrzeć w kamerę i mrugnąć oczami. To jest super. Naprawdę.

! Odpowiedz
0 19 ~Za_SMS

Proponuje odcisk buta w telefonie.

! Odpowiedz
11 5 ~Prada

W Getin Banku takie rzeczy są nie do pomyślenia, aby tak oszczędzać na klientach.

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl