Europejczycy mogą już płacić za pomocą selfie

analityk Bankier.pl

Na początku roku firma MasterCard pokazała, jak może przebiegać proces płatności z użyciem selfie. Wówczas rozwiązanie mogło wydawać się jedynie branżową ciekawostką. Okazuje się jednak, że technologia ta przeszła pozytywnie testy i została właśnie udostępniona na 12 rynkach w Europie.

MasterCard uruchomił aplikację Identity Check Mobile. Rozpoznaje ona twarz lub odcisk palca i na tej podstawie przeprowadza weryfikację tożsamości użytkownika. Program instalowany jest w telefonie komórkowym i można go wykorzystywać do zakupów w Internecie. Po wybraniu odpowiedniej opcji w sklepie internetowym klient jest proszony o potwierdzenie płatności w telefonie komórkowym.

W tym celu przykłada palec do czytnika linii znajdującego się w telefonie. Może też zapłacić poprzez zrobienie sobie selfie, czyli zdjęcia twarzy.  Podczas dokonywania skanu twarzy, jest proszony o mrugnięcie oczami.

To zabezpieczenie na wypadek próby autoryzacji płatności przy wykorzystaniu zwykłego, wydrukowanego zdjęcia.

 

MasterCard przekonuje, że technologia jest bezpieczniejsza niż tradycyjne płatności wykorzystujące hasła, bo wykorzystuje unikalne cechy biometryczne. Płatność za pomocą nowej aplikacji jest też szybsza. Co ciekawe, firma zdecydowała się wdrożyć takie rozwiązanie po przebadaniu opinii europejskich konsumentów. Okazuje się, że wolą oni płacić biometrycznie niż za pomocą obecne stosowanych rozwiązań wykorzystujących klasyczne hasła.

Technologia ta została właśnie udostępniona na 12 rynkach w Europie: w Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Norwegii, Szwecji, na Węgrzech i w Wielkiej Brytanii. Przeszła ona już udane testy w Holandii, USA i Kanadzie, a w 2017 r. będzie wprowadzana etapami na całym świecie.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~Robert

A linie papilarne? Czy można nimi mrugnąć?

! Odpowiedz
0 8 ~pesymista

Teraz policja nie musi sie trudzić, tylko przejmie od iphonów i mastercarta bazy danych odcisków palców+Facebook jeszcze i znają Cie lepiej, niż własna żona.

! Odpowiedz
0 2 ~dhfhfjf

Ohhohoho... ostatnio totalnie po kryjomu... na jakiegos partyzanta pojechalem na rowerze z kimplem do lasu... wodka w bidonie... totalna konspira. Telefon w domu. I w polowie libacji slysze w lesie... Maaaaaarek.... ty pijaku... do domu!!!!

! Odpowiedz
4 0 ~Gość

Jak idzie o kantory i wymianę online, to najlepiej wymieniać w Pewnym Kantorze - szybko, tanio, bezpiecznie oraz w dobrych, komfortowych warunkach.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~prościej

Do gewg: albo złapać za kark, wyjąć portfel i zapłacić. Można i tak.

! Odpowiedz
4 4 ~gewg

Czyli wystarczy kogoś złapać za kark , przystawić gębę do czytnika i ... zapłacone ! Życie jest piękne ....

! Odpowiedz
0 3 ~elo_morelo

Równie dobrze możesz złapać za kark i kazać podać hasło, albo ukraść telefon.
Wykorzystując przemoc możesz złamać każde zabezpieczenie.

! Odpowiedz
1 0 ~hdhfhfhf odpowiada ~elo_morelo

No nie bo jak ktos mnie zlapie za kark czy za palec to ja mu hasla nie powiem. No chyba ze ty sikasz w majty jak ktos cie tylko zlapie za kark.

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl