REKLAMA
Tour de spółki

BM mBanku zawiesza rekomendacje dla spółek energetycznych

2020-02-27 08:40
publikacja
2020-02-27 08:40

BM mBanku zawiesiło w czwartek rekomendacje dla Enei, Energi, PGE i Tauronu. W ocenie autora raportu, Kamila Kliszcza, do czasu publikacji zaktualizowanych strategii spółek i ostatecznej wersji polityki energetycznej państwa, nie sposób rzetelnie rewidować prognoz i modeli wyceny sektora energetycznego.

/ fot. muchomoros / Shutterstock

"Dotychczas skupialiśmy się przede wszystkim na wycenie dochodowej, podkreślając perspektywę zakończenia cyklu inwestycyjnego i poprawy wyników (nowe moce, normalizacja w obrocie, rynek mocy), co miało przełożyć się na FCF i powrót do wypłaty dywidend. Wiele wskazuje na to, że nasz bazowy scenariusz dla wysokości nakładów inwestycyjnych i przepływów dla akcjonariuszy jest już nieaktualny" - napisano w raporcie.

"Do czasu opublikowania zaktualizowanych strategii spółek i ostatecznej wersji polityki energetycznej państwa (PEP40), nie jesteśmy jednak w stanie rzetelnie zrewidować naszych prognoz i modeli wyceny, a co za tym idzie odnieść się w rekomendacjach do bieżących kursów akcji w sektorze" - dodano.

Biuro Maklerskie mBanku utrzymuje bieżący monitoring spółek energetycznych i będzie publikować prognozy wyników dla poszczególnych spółek.

Jako najważniejsze determinanty wycen - których uszczegółowienia BM mBanku spodziewa się w strategiach spółek oraz polityce energetycznej państwa - broker wskazuje: kształt miksu energetycznego kraju w średnim terminie, ścieżkę planowanych wydatków inwestycyjnych (wraz z oczekiwaniami co do ich rentowności), ewentualne zaangażowanie w restrukturyzację PGG, plany konsolidacji sektora, zaadresowanie kwestii dekarbonizacji (projekt Złoczew, zgazowanie węgla, projekt Ostrołęka C) oraz politykę dywidendową (szczególnie w kontekście ostatniej wypowiedzi Ministra Aktywów Państwowych w tym temacie). (PAP Biznes)

kuc/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
kola54
Spólki Energetyczne czyżby dostały nakaz skierować wszyskie środki finansowe na ratowanie PGG . PGG to bankrut w wymiarze społecznym i każdym innym.
elear
Bo to wszystko jest pic na wodę. Są OFE i PPK, które z definicji inwestują pieniądz emerytów i działają na ich korzyść, ale w rzeczywistości zależy im tylko na prowizjach.
Dlaczego OFE nie stawiają się w kwestii sytuacji w sektorze energetycznym, przecież mają akcje spółek? Brak dywidend, zarządzanie polityczne
Bo to wszystko jest pic na wodę. Są OFE i PPK, które z definicji inwestują pieniądz emerytów i działają na ich korzyść, ale w rzeczywistości zależy im tylko na prowizjach.
Dlaczego OFE nie stawiają się w kwestii sytuacji w sektorze energetycznym, przecież mają akcje spółek? Brak dywidend, zarządzanie polityczne a nie ekonomiczne, chore pomysły najpierw Tchórzewskiego, teraz naczelnego gospodarza Sasina, itd.
Bo im nie zależy...
marianpazdzioch
A po co to w ogóle wyceniać? Na co to komu przy takim akcjonariuszu większościowym? Małpa z brzytwą czy inny wór w zakonie pewnie lepiej by się zachowywali. A jak zmieni się władza, to sprzeda się to po prostu za paczkę fajek, zgodnie z zasadą prywatyzacji zysków, uspołeczniania strat. Taka kolej rzeczy w tym A po co to w ogóle wyceniać? Na co to komu przy takim akcjonariuszu większościowym? Małpa z brzytwą czy inny wór w zakonie pewnie lepiej by się zachowywali. A jak zmieni się władza, to sprzeda się to po prostu za paczkę fajek, zgodnie z zasadą prywatyzacji zysków, uspołeczniania strat. Taka kolej rzeczy w tym banktustanie.
sztosik
Spółki energetyczne potraciły po 70% w krótkim czasie i szorują po historycznym dnie, a "eksperci" Mbanku obudzili się i wycofali rekomendacje.
To nawet mój pies byłby lepszym ekspertem.
widz_w_cyrku
PIS rzadzi!!! Wiecej wegla, wiecej podwyzek w kopalniach!
mazurek_andrzej
Super, nikt nie będzie naganiał , prognozy bardzo się mijały z rzeczywistością !!
leszczykowy
Nie dziwę się, wszystkich PiSowców powinni dawno za kraty wrzucić! Rozwalają kraj!
ekwador15
no pan Sasin tak rządzi tymi spółkami, polityka rządu jest tak przejrzysta ze analitycy nie wiedzą co rekomendować
123123
Jak Minister Sasin kupuje 2x droższy wygęl z PGG dla PGE to co tu myśleć . KOMUNA WRÓCIŁA. Dlaczego jeszcze nikt go nie pozwał do sadu o działanie na niekorzyść spółki PGE to też dziwne?
zzibi2
jak to nie sposób? - będą dołować

Powiązane: Rezygnacja z węgla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki