(BIZ)nes odwraca się od Chin

2019-11-12 09:55
publikacja
2019-11-12 09:55
fot. rawf8 / Shutterstock

W III kwartale do Chin napłynęło najmniej bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) od 15 lat - wynika ze wstępnych szacunków SAFE. Biznes odwraca się od Chin w obliczu nasilającego się konfliktu na linii Waszyngton-Pekin oraz wzrostu kosztów pracy za Murem.

Raptem 15,1 mld dol. wyniósł napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) do ChRL w kwartale zakończonym 30 września. Poprzednio niższą wartość zanotowano w III kwartale 2004 r.

/ Bankier.pl na podstawie danych Ludowego Banku Chin

Strumienie BIZ mogą być jednak bardzo zmienne, dlatego warto na nie spojrzeć z szerszej perspektywy. Kumulując napływy za 12 miesięcy, sytuacja również nie wygląda jednak różowo. W rok poprzedzający koniec września za Mur trafiło niespełna 150 mld dol. w formie BIZ - najmniej od blisko dekady.

/ Bankier.pl na podstawie danych Ludowego Banku Chin

BIZ są specyficzną formą inwestycji, polegającą na objęciu udziałów w istniejącym przedsiębiorstwie bądź założeniu nowego podmiotu gospodarczego przez zagranicznego inwestora. W odróżnieniu od inwestycji portfelowych efektem BIZ jest w założeniu uzyskanie wpływu na działalność firmy. Zgodnie z międzynarodowymi standardami wyznaczonymi przez MFW przyjmuje się, że inwestycja jest uznawana za bezpośrednią, jeśli udział inwestora wyniesie przynajmniej 10 proc.

Spowolnienie napływu BIZ do Państwa Środka może zatem świadczyć o tym, że zagraniczne podmioty rzadziej decydują się na faktyczny rozwój biznesu za Murem. Dane są jednak podchwytliwe - uwzględniają nie tylko napływ środków w danym okresie, ale również dezinwestycje, czyli odpływ wcześniej ulokowanych przez zewnętrzne podmioty środków.

Ponadto nierzadko "zagraniczne" podmioty są zagraniczne tylko z nazwy - faktycznie kontrolują je podmioty krajowe. Ciekawy raport na ten temat opublikował w ubiegłym roku Narodowy Bank Polski - 4 z 10 zł, które Polacy rzekomo inwestują w biznes za granicą, tak naprawdę trafia z powrotem do Polski. Najwięcej polskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych jest w rzeczywistości lokowanych nad Wisłą.

Z doniesień prasowych wynika, że zmniejszeniem napływu BIZ do Chin mogą stać nie tylko "nowe" inwestycje, ale i częściowe wycofywanie się zagranicznych inwestorów zza Muru. Od dłuższego czasu lokowanie kapitału w działalność produkcyjną za Murem wiąże się z szybko rosnącymi kosztami pracy i koniecznością rywalizacji z silną konkurencją, również chińską. Entuzjazm inwestorów studzi również obawa przed zaostrzeniem konfliktu na linii Waszyngton-Pekin i brak perspektyw na poprawę potencjału produkcji za Murem na rynek amerykański. Od blisko dwóch lat narasta z kolei presja prezydenta Donalda Trumpa na biznes, by ten przenosił produkcję do USA.

Ze względu na różnice kosztów może być to trudne i czasochłonne, na razie biznes wybiera bardziej konkurencyjne kosztowo kraje - Wietnam czy Meksyk. Warto jednak pamiętać, że przeniesienie działalności nie jest proste - zaletą Chin są przede wszystkim znakomicie rozwinięte łańcuchy produkcyjne (bogaty wybór kontrahentów) i światowej klasy infrastruktura. Atrakcyjni cenowo rywale nie mogą się pod tym względem absolutnie z Państwem Środka równać. Mają również ograniczony potencjał ludnościowy.

Dane o BIZ mogą być także zaburzone przez drugą ich cechę charakterystyczną - prawdopodobnie Pekin okresowo wywiera większą presję na krajowe przedsiębiorstwa funkcjonujące za granicą, by "wracały do domu". Firmy kontrolowane de facto przez podmioty wewnętrzne mogą zwiększać poziom inwestycji "zagranicznych" - szczególnie gdy warto pokazać w kraju i na świecie, że "wszystko jest w porządku". Realizacja BIZ jest przy tym procesem czasochłonnym - często decyzję o podjęciu inwestycji i jej realizację dzielą lata. Częściowo bieżące dane są zatem obrazem oceny inwestorów z przeszłości, bazujących na ówczesnych realiach i perspektywach.

Co ciekawe, osłabieniu zaangażowania "zagranicy" w "realną gospodarkę" towarzyszy wzrost zainteresowania innymi chińskimi aktywami - akcjami i obligacjami. Wynika to m.in. z dodania tych aktywów do globalnych indeksów przez dostawcom benchmarków rynkowych, np. MSCI, oraz poszerzeniu dostępu do chińskiego rynku kapitałowego zagranicznym inwestorom.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (14)

dodaj komentarz
ajwaj
Czy biznes sie odwraca od ChRL ?
Kal-boje widza, ze walka ze Smokiem Chinskim nie wychodzi.
Co osiagneli wojna? Podwyzki cen na tysiace mini- i wiekszych przedmotów w USA. Przed wyborami to nie jest OK dla prez. Trumpa.

Cla niby cós zaszkodzily chinskim przyjaciolom, ale ile ?
„W ciągu pierwszych sześciu miesięcy
Czy biznes sie odwraca od ChRL ?
Kal-boje widza, ze walka ze Smokiem Chinskim nie wychodzi.
Co osiagneli wojna? Podwyzki cen na tysiace mini- i wiekszych przedmotów w USA. Przed wyborami to nie jest OK dla prez. Trumpa.

Cla niby cós zaszkodzily chinskim przyjaciolom, ale ile ?
„W ciągu pierwszych sześciu miesięcy import chińskich towarów z dodatkowymi cłami spadł o 35 do 96 miliardów dolarów”
Ale efekty są nadal stosunkowo niewielkie. Co to jest 35 miliardów dolarów przy chińskim PKB przekraczającym 14 bilionów dolarów (2018)? Mniej niż 0,25%.

https://www.mmnews.de/wirtschaft/133718-handelsstreit-vorbei-boersen-hoch
ajwaj
A co ChRL na to ?

""USA bardzo chętnie nakładają sankcje i lubią nakładać sankcje na powiązane strony trzecie. Zakłady na amerykańskie firmy mogą działać krótko, ale nie mogą służyć jako strategia długoterminowa. Stany Zjednoczone podeptały etykę biznesu w tej rundzie gier Chiny-USA. Jest nawet
A co ChRL na to ?

""USA bardzo chętnie nakładają sankcje i lubią nakładać sankcje na powiązane strony trzecie. Zakłady na amerykańskie firmy mogą działać krótko, ale nie mogą służyć jako strategia długoterminowa. Stany Zjednoczone podeptały etykę biznesu w tej rundzie gier Chiny-USA. Jest nawet zadowolony z jawnego niszczenia chińskiego łańcucha dostaw. Podczas planowania strategicznego w USA nie ma takich pojęć, jak uczciwość i moralność. Społeczeństwo chińskie wyraźnie to zauważyło, podobnie jak cały świat.
Chiński gigant telekomunikacyjny Huawei nie błagał USA o „wspaniałomyślność”. Teraz to firmy amerykańskie proszą o wyłączenie z amerykańskich ograniczeń.""
ajwaj odpowiada ajwaj
http://www.globaltimes.cn/content/1169581.shtml
tindala
Te komentarze przypominają psa kręcącego się w kółko za własnym ogonem. Może by wreszcie coś nowego. Coś o "naszych chińskich przyjaciołach"
jendreka
Ale w Polsce i tak nie przybywa, wręcz przeciwnie, też zmalał . i to tak samo drastycznie jak w Chinach
talmud
taki "business" oparty na drukowaniu $ propagandzie & sile us army......aaaa jeszcze "najważniejsze"........krzewienie demokracji & wolnosci .....LOL
grzegorzkubik
No to jak będzie? Nadal ktoś chce podbijać indeksy akcyjne do niebotycznych poziomów? Popełniamy te same błędy co w 2007 i wcześniej. Dajmy czas spowolnieniu gospodarczemu. Niech swoje zrobi i się wyczerpie.
ajwaj
Ato jak kto, ale Chiny nie sa zalezne od inwestycji kogokolwiek,
"spia na kasie" i moga spokojnie sami zarabiac to co bylo by wywozone. Sami ostro inwestuja na calym swiecie.

Kupil se np. BRITISH STEEL, kiedys dume Angoli (zerszta od indyjskiej TATA).
sel
Na pewno lepiej mieć kilka bilionów obligacji innych państw i nadwyżki handlowe prawie bilion rocznie niż 23 biliony długu i deficyt ponad 1 bilion rocznie..a do tego balony na giełdzie, po 20 razy wyższe ceny firm niż ich roczny przychód nie mówiąc o zyskach bo tych raczej nie ma, a przy niektórych nigdy nie było i Na pewno lepiej mieć kilka bilionów obligacji innych państw i nadwyżki handlowe prawie bilion rocznie niż 23 biliony długu i deficyt ponad 1 bilion rocznie..a do tego balony na giełdzie, po 20 razy wyższe ceny firm niż ich roczny przychód nie mówiąc o zyskach bo tych raczej nie ma, a przy niektórych nigdy nie było i nie będzie. .
tindala odpowiada sel
Naprawdę wolałbyś mieć kilka bilionów w obligacjach państwa które ma 23 biliony długu i jeszcze
balony na giełdzie. Bo tak to faktycznie wygląda. A jak to Państwo ogłosi bankructwo, o czym tak marzysz. Co Ci zostanie w sejfach i szkatułach ??

Powiązane: Tylko u nas

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki