BIK o kredytach: niepokoi przechodzenie ryzyka między portfelami bankowym i pożyczkowym

Jakość kredytów wszystkich rodzajów pozostaje stabilna, ale niepokoi przechodzenie ryzyka między portfelami bankowym i pożyczkowym - ocenia w materiale analitycznym Biuro Informacji Kredytowej.

(YAY Foto)

"Jakość kredytów we wszystkich produktach pozostaje na stabilnym, bezpiecznym poziomie. Niepokoi przechodzenie ryzyka między portfelami bankowym i pożyczkowym. W większości klienci firm pożyczkowych obsługują jednocześnie kredyty bankowe" ocenia BIK.

BIK ocenia też, że poziom spłacalności kredytów walutowych pozostaje wysoki.

"Ostatnie dane potwierdzają dotychczasowe obserwacje o niskiej szkodowości kredytów walutowych. Ich posiadacze radzą sobie lepiej ze spłatami rat w porównaniu z osobami obsługującymi kredyty złotowe" - napisano.

BIK podaje dane, że miesięcznie w 2018 roku w portfelu złotowym wchodziło do statusu >90 dni opóźnienia średnio 827 rachunków, o 4,7 proc. więcej w porównaniu z 2017 r.

Miesięcznie do statusu >90 dni w 2018 r. wchodziły średnio w portfelu walutowym 352 rachunki, co w porównaniu z 2017 r. oznacza spadek o 22 proc.

"Portfel frankowy wyraźnie dojrzewa i w warunkach dobrej koniunktury oraz w miarę stabilnego kursu, klientów z kłopotami w spłacie przybywa niewielu" - napisano. (PAP Biznes)

map/ ana/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil