BBC: 5 powodów wizyty Donalda Trumpa w Warszawie

2017-07-05 09:50
publikacja
2017-07-05 09:50

Od kwestii wizerunkowych po handel gazem - BBC wylicza pięć powodów, dla których Donald Trump przyjeżdża dziś do Warszawy.

Warszawa, 04.07.2017. Przygotowania do wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa na Placu Krasińskich / fot. Marek Dyjuk / FORUM

Powód pierwszy to spodziewane ciepłe powitanie. BBC przypomina, że podczas piątkowego szczytu G20 w Hamburgu odbędą się skierowane przeciwko Donaldowi Trumpowi protesty uliczne. "W Polsce Biały Dom może odetchnąć z ulgą" - przekonuje serwis, dodając, że Stany Zjednoczone cieszą się sympatią mieszkańców naszego kraju.

Powód drugi to zbieżność poglądów. Według BBC, zarówno liderzy Polski, jak i Donald Trump postrzegają siebie jako awangardę ruchów skierowanych przeciwko liberalnym elitom, które zdominowały zachodnią politykę.

Powód trzeci: wydatki na obronę. Zdaniem BBC, Donald Trump chce pokazać, że Polska spełniająca wymogi NATO w tej kwestii, może liczyć na jego przychylność. Prezydent od dawna podkreśla, że wszyscy członkowie Sojuszu powinni wydawać na ten cel 2 procent swego PKB. Polska jest jednym z nielicznych państw spełniających to kryterium.

Po czwarte BBC zwraca uwagę, że Donald Trump będzie obecny na szczycie krajów Trójmorza. Według analizy, szczyt ten ma postawić Polskę w roli regionalnego lidera, jako przeciwwagę dla Berlina i Paryża. "Przyjazd Trumpa będzie błogosławieństwem dla projektu wywołującego u części europejskich dyplomatów podejrzenia" - napisano.

Piąty powód to kwestia gazu. "Z perspektywy Donalda Trumpa obie strony wygrają: imperatywem Polski i innych krajów regionu jest dywersyfikacja jego źródeł. A Biały Dom chce sprzedać więcej swego surowca"- czytamy w BBC.

Wizyta nie zajmuje wiele miejsca w brytyjskich mediach. "Guardian" publikuje dziś tekst, w którym przekonuje, że "wywołuje ona niepokój w europejskich stolicach", bo "może być postrzegana jako poparcie dla rządu, który "wielokrotnie wchodził w zwarcie" z unijnymi instytucjami w kwestiach demokracji oraz przyjmowania uchodźców. Gazeta pisze o obawach części dyplomatów, że wizyta pogłębi podziały wewnątrz Wspólnoty.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski, Londyn/dyd

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (13)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
open_mind
Po szóste: Trump z ekipą chce obejrzeć prawie całkowicie białą społeczność o której słyszał tylko z opowiadań i może to być dla nich szok a dla nas nieszczęście bo dorzucą nam „gatunku”!
_jasko
Czy żołnierze stacjonujących u nas oddziałów armii amerykańskich są selekcjonowani przez Macierewicza i Błaszczaka wg koloru skóry? A jeśli ten kolor skóry jest nieodpowiedni, to czy ci żołnierze mają zakaz stosunków seksualnych z rasową ludnością tubylczą?
open_mind odpowiada _jasko
A Dlaczego Waszyngton od 16 lat nieprzerwanie uwikłany jest w wojny i terroryzm - Dlaczego ?! Czyżby to była prawdziwa odpowiedz: Bo to Mass_Murder.Inc https://www.youtube.com/watch?v=pdwQOE26aGw
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
open_mind
Punkt 2, 4, 5 jak najbardziej. Punkt 3 ? Długu nie można ukraść. Natomiast żadnej zdrady nie widzę wprost przeciwnie, pozoruje walkę z Deep State (partyjnym betonem)
wizytator
Ale DT wie gdzie leży Polska i że to nie republika radziecka ? No i czyje były te obozy.
pis_po_jedno_zlo
Coś niedoinformowane to BBC, bo u nas Partia Razem i PSL zapowiedziały protest przeciwko Trumpowi. Zbieżność poglądów Trumpa i Kaczyńskiego razem z jego przydupasami to też ogromne nadużycie. Trump dąży do ograniczenia socjalu, a w Polsce ogromny zwrot w stronę socjalizmu. Trump chce obniżek podatków, a u nas co raz Coś niedoinformowane to BBC, bo u nas Partia Razem i PSL zapowiedziały protest przeciwko Trumpowi. Zbieżność poglądów Trumpa i Kaczyńskiego razem z jego przydupasami to też ogromne nadużycie. Trump dąży do ograniczenia socjalu, a w Polsce ogromny zwrot w stronę socjalizmu. Trump chce obniżek podatków, a u nas co raz to nowe podatki pośrednie i zapowiedzi kolejnych. Trump w przeciwieństwie do Kaczyńskiego nie ma zapędów komunistycznych.
niepelnosprawny_org
niech BBC nie ściemnia i nie umniejsza wizyty, to historyczna wizyta...

Powiązane: Wizyta Donalda Trumpa w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki