GDDKiA znów szuka wykonawcy autostrady A1

Niezwłocznie po odstąpieniu od umowy z firmą Salini rozpoczęliśmy procedurę wyłonienia nowego wykonawcy, który dokończy budowę obwodnicy Częstochowy w ciągu autostrady A1 - poinformował PAP rzecznik GDDKiA Jan Krynicki.

(GDDKiA)

29 kwietnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) odstąpiła od umowy z firmą Salini Polska, wykonawcą 21-kilometrowej obwodnicy Częstochowy w ciągu autostrady A1. Jak wyjaśnia Dyrekcja, odstąpienie od umowy było spowodowane brakiem prowadzenia prac, a także znacznym opóźnieniem względem harmonogramu.

"Zależy nam, aby jak najszybciej podjąć kontynuację robót na odcinku autostrady A1 pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia. Jeszcze przed końcem roku chcielibyśmy udostępnić ciąg główny kierowcom" - zapewnił rzecznik. "W celu mobilizacji wykonawcy wielokrotnie wskazywaliśmy na drastycznie niski poziom zatrudnienia firm podwykonawczych, a wiec braku sprzętu i pracowników na placu budowy" - dodał.

Dyrekcja, po zakończeniu przerwy zimowej, przekazała wykonawcy wezwanie do poprawy, w którym wskazano, jakie prace Salini musi zrealizować w ciągu kolejnych 30 dni. "Firma nie zrealizowała prac, do których zostawała wezwana. W związku z tym, na podstawie zapisów umownych, GDDKiA nabyła prawo do odstąpienia od umowy, z którego skorzystała" - zaznaczył rzecznik.

Krynicki zapewnił, że celem Dyrekcji jest "jak najszybsze" wznowienie prac na odcinku autostrady A1 pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia. "W związku z tym rozpoczęliśmy procedurę wyboru wykonawcy w trybie negocjacji bez ogłoszenia, co umożliwia art. 62 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 – Prawo zamówień publicznych" - poinformował przedstawiciel GDDKiA.

Rzecznik wyjaśnił, że nowy wykonawca dokończy roboty ziemne i ułoży nawierzchnię, lecz w pierwszej kolejności zabezpieczy przed degradacją już wykonane prace, w tym obiekty mostowe. "Szybkie rozpoczęcie powyższej procedury jest możliwe m.in. dzięki wcześniejszemu monitoringowi inwestycji przez GDDKiA oraz przygotowaniu niezbędnej dokumentacji, na co wykorzystaliśmy okres przerwy zimowej. Teraz przechodzimy płynnie i bez zbędnej zwłoki do dalszych działań" - zapewnił.

Krynicki dodał, że GDDKiA planuje udostępnić plac budowy nowemu wykonawcy jak najszybciej, tak by jeszcze w tym sezonie budowlanym zrealizował on prace zabezpieczające.

"To pozwoli przed końcem roku udostępnić ciąg główny trasy. Tym samym umożliwimy kierowcom ominięcie Częstochowy i włączenie się do dalszego odcinka A1 w kierunku Katowic. Przypomnijmy, że jeszcze przed końcem sierpnia planujemy udostępnić do ruchu blisko 37 km autostrady, od węzła Częstochowa Blachownia do Pyrzowic. Pozwoli to kierowcom jadącym na południe Polski lub dalej do Czech znacząco skrócić czas podróży i ominąć Częstochowę" - podsumował rzecznik GDDKiA. (PAP)

autor: Michał Boroń, Łukasz Pawłowski

mick/ pif/ pad/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 pluto85md

Drogi drogami, sa pewne opoznienia. Jednak to co sie dzieje na kolei, to dopiero masakra. Malbork - Kwidzyn, pol roku po terminie, a nadal realizacja stoi w miejscu, ale PLK nie bedzie karac przeciez spolki corki.

! Odpowiedz
8 5 jkendy

Jakoś postęp na drogach za rządów Jarosława zwolnił prawie do zera. Propaganda sobie rzeczywistość sobie. Rozdali miliardy na wybory więc na inne cele nie ma nic.

! Odpowiedz
1 9 --__hubert__---__--__--__--__-

Nie pisz głupot , za Tuska upadło mnóstwo Polskich firm podwykonawczych . Polski biznes nie ma zaufania do polityków ani z PO ani z PIS. Są firmy w Polsce które są w stanie podjąć się takich inwestycji ale nie na obecnych zasadach. Na 10 największych firm budujących drogi 7 to firmy z obcym kapitałem .

! Odpowiedz
1 2 lelo1949

Zobacz ile polskich firm upadło przy budowie PGE Narodowego,za p B

! Odpowiedz
0 8 lelo1949

Za darmo nikt tego nie będzie robił,realne ceny robocizny i materiałow są wysokie ,frajerłów już nie ma,powinni wziąć polskie spólki,nasze mostostale

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil