REKLAMA

Australia „wreszcie” w recesji. Koniec historycznej passy

Michał Żuławiński2020-09-02 07:12analityk Bankier.pl
publikacja
2020-09-02 07:12
Australia „wreszcie” w recesji. Koniec historycznej passy
Australia „wreszcie” w recesji. Koniec historycznej passy
fot. Speed Media / / Reuters

W drugim kwartale 2020 r. zakończyła się trwająca blisko 30 lat australijska passa bez recesji. Załamanie na antypodach nie było jednak tak silne jak w innych rozwiniętych gospodarkach.

Najnowsze dane o dynamice PKB Australii wskazują, że w drugim kwartale 2020 r. odnotowano tam spadek o 6,3 proc. w ujęciu rocznym oraz o 7 proc. w ujęciu kwartalnym. To wyniki nieco gorsze od oczekiwań analityków (-5,3 proc. r/r i – 6 proc. k/k) i najgorsze dane od początku badań (od 1959 r.).

Dla porównania, w pierwszym kwartale australijscy statystycy odnotowali wyniki na poziomie 1,4 proc. r/r oraz -0,3 proc. k/k. Tym samym zmaterializował się warunek w postaci dwóch następujących po sobie kwartałów z ujemną kwartalną dynamiką PKB, co zdaniem wielu ekonomistów wystarcza na ogłoszenie recesji.

W przypadku Australii to wyjątkowy stan – ostatnią recesję kraj ten przeżył w pierwszej połowie 1991 r. Mało tego, w 2017 r. Kraj Kangurów pobił należący do Holandii wynik w postaci 103 kwartałów bez recesji – okres ten w Niderlandach zakończył dopiero kryzys 2008 r.

Warto dodać, że w zestawieniach „bezrecesyjności” wysoko znajdowała się Polska, choć pojawiały się kontrowersje związane z danymi za 2001 r. Rozważania te można już spokojnie zostawić historykom gospodarczym, ponieważ i nasz kraj w 2020 r. znalazł się w recesji.

Mogło być gorzej

Rzecz jasna recesja w Australii była oczekiwana już od dawna, co potwierdzają słowa ministra skarbu, które cytowaliśmy w artykule opisującym dane o PKB „Kraju Kangurów” za pierwszy kwartał 2020 r.

- Na pytanie, "czy jesteśmy w recesji”, odpowiedź brzmi: „tak”. W drugim kwartale załamanie będzie wyraźnie większe niż w pierwszym – powiedział 3 miesiące temu Josh Frydenberg, australijski minister skarbu.

Obecnie polityk dodaje, że gdyby nie działania rządu, to sytuacja byłaby jeszcze gorsza.

- Bez kroków podjętych przez rząd stracilibyśmy o 700 000 miejsc pracy więcej, a stopa bezrobocia byłaby o 5 punktów procentowych wyższa – powiedział. Według ostatnich danych stopa bezrobocia w Australii wyniosła w lipcu 7,5 proc. wobec 5,2 proc. przed wybuchem pandemii.

- W marcu obawialiśmy się, że PKB spadnie o 20 proc. Przed nami jednak długa i wyboista droga do normalności – dodał Frydenberg.

W porównaniu z wieloma innymi rozwiniętymi gospodarkami skala spadku PKB w Australii nie była szczególnie wysoka. W Wielkiej Brytanii kwartalny spadek wyniósł 20,4 proc., w Hiszpanii 18,5 proc., we Francji 13,8 proc., a we Włoszech 12,8 proc. W Polsce spadek wyniósł -8,9 proc., o czym szczegółowo pisaliśmy w miniony poniedziałek.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
tergal
Zmniejszone światowe zapotrzebowanie na boksyt, węgiel, rudę żelaza, złoto, diamenty i owczą wełnę niewątpliwie ma tu swój udział.
ajwaj
Jezeli przylaczyli sie do "koalicji" anty-chinskiej z kal-bojami,
odpowiedz Chin nie czekala dlugo
Jeczmien, mieso, surowce i chyba wazniejsze inwestycje.

""Chińskie firmy prywatne stanowiły 84% chińskich inwestycji w Australii w ubiegłym roku pod względem wartości i 76% transakcji.

Największym
Jezeli przylaczyli sie do "koalicji" anty-chinskiej z kal-bojami,
odpowiedz Chin nie czekala dlugo
Jeczmien, mieso, surowce i chyba wazniejsze inwestycje.

""Chińskie firmy prywatne stanowiły 84% chińskich inwestycji w Australii w ubiegłym roku pod względem wartości i 76% transakcji.

Największym obszarem chińskich inwestycji była żywność i rolnictwo (44%). Nieruchomości komercyjne stanowiły 43% chińskich BIZ, podczas gdy transakcje w sektorze górniczym spadły o połowę.

Chińskie przedsiębiorstwa państwowe przeniosły swoje inwestycje z rynków rozwiniętych do krajów związanych z Pekinem - One Belt, One Way Initiative i Ameryką Łacińską.""
spock55
Bezpieczniej na dłuższą metę nie mieć tych chińskich inwestycji.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki