REKLAMA

Australia o krok od recesji? Polska może być światowym liderem

Michał Żuławiński2016-12-07 10:01analityk Bankier.pl
publikacja
2016-12-07 10:01
Australia o krok od recesji? Polska może być światowym liderem
Australia o krok od recesji? Polska może być światowym liderem
fot. Mandatory credit: Photo by © Adam Nurkiewicz /

Kwartalna dynamika PKB w Australii nieoczekiwanie spadła poniżej zera. Jeżeli sytuacja ta powtórzy się za trzy miesiące, to kraj ten straci miano najdłużej unikającego recesji członka OECD. W prestiżowym zestawieniu drugie miejsce zajmuje Polska.

W trzecim kwartale tego roku dynamika PKB w australijskiej gospodarce wyniosła -0,5% w ujęciu kwartalnym wobec 0,6% w drugim kwartale i oczekiwaniach na poziomie 0,3%. Rozczarowała także dynamika roczna (1,8% wobec 3,3% w II kw. i oczekiwaniach 2,5%).

Poprzednie pojedyncze negatywne odczyty wiązały się z konkretnymi wydarzeniami. W I kw. 2011 r. (-0,2%) kraj nawiedziła powódź, w IV kw. 2008 r. (-0,7%) światem wstrząsnął kryzys, a w IV kw. 2000 r. (-0,3%) pękła bańka dot-com. Obecnie spadek dynamiki widać w wielu obszarach, a na pierwszy plan wysuwają się inwestycje, budownictwo i wydatku publiczne.

Jeden odczyt na minusie to wciąż jednak za mało, aby ogłosić recesję. W popularnym ujęciu statystyczna recesja to dwa następujące po sobie kwartały spadku PKB. Po raz ostatni w Australii sytuacja taka zdarzyła się na początku 1991 roku. 101 kwartałów bez recesji to zdecydowanie najlepszy wynik wśród państw rozwiniętych, jeżeli uznamy, że do takiego miana uprawnia członkostwo w OECD.

Dostępne dane kwartalne dla Polski sięgają II kw. 1995 r., teoretycznie jednak dokonując własnych szacunków na podstawie rocznej dynamiki podawanej przez GUS, wynik naszego kraju można by jeszcze nieco poprawić. Dla zachowania spójności powyższy wykres powstał jednak jedynie o dane z jednego źródła.

Australia jest obecnie o krok od wyrównania rekordu wszech czasów, który należy do Holandii. Kraj ten nie notował recesji przez 103 kolejne kwartały, a jego passę przerwał dopiero kryzys finansowy z 2008 r.

Dane o australijskim PKB w czwartym kwartale poznamy 1 marca 2017 r. Wtedy najwcześniej będzie mogło dojść do zmiany w fotelu lidera zestawienia państw rozwiniętych unikających recesji. Nie przeszkodzi w tym nawet hamowanie polskiej gospodarki – kwartalne tempo wzrostu nad Wisłą w trzecim kwartale wyniosło 0,2%, więc z czysto formalnego punktu widzenia pierwszą recesję w naszym kraju ogłosić będzie można dopiero po pierwszym kwartale 2017 r.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (21)

dodaj komentarz
~Andy
Taaaa, Grecja wyzej od Kanady, Finlandii, Japonii... moze te barany zaczna kiedys mierzyc jakosc zycia a nie tylko niewiele znaczacy wzrost PKB
~Andy
wybieram niemiecką "recesję" niż polską "prosperitę"
~vito
Jesienia 2015 na koniec Po Polska miała wzrost PKB + 4,3 % !!! Teraz ma + 2,1-2,4 % .Przez jeden rok starcono polowe wzrostu.W tym tempie za rok-dwa będziemy już w recesji.Prawdziwej.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Ałtor
Nie życzę nikomu źle, ale będę dumny z tego ze będziemy liderem wzrostów! Normalnie kraj mlekiem i miodem płynącym. Tusk miał zieloną wyspę, a Kaczyńskie lidera wzrostów! :)
~wsteczny
Jak Polska włączy wsteczny to zostaniemy liderami, ale w rankingu najszybciej kurczących się gospodarek OECD.
~niepelnosprawny_org
Chińczyków nie dali? pewnie prestywne statystyki?
~sten
Te wszystkie sondaże to chyba z Nowego Sącz to miasto Dudów
~hfhgh
PKB i jego wzrost to fetysz :)

jeśli go traktować w oderwaniu od innych wskaźników makroekonomiczny
~italiano
Tak samo jak podawana temperatura w prognozach pogody

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki