REKLAMA

Australia w końcu w recesji. Koniec rekordowej passy

2020-06-03 07:55
publikacja
2020-06-03 07:55
Australia w końcu w recesji. Koniec rekordowej passy
Australia w końcu w recesji. Koniec rekordowej passy
/ thetaXstock

Koronawirusowy kryzys zakończył trwający blisko 30 lat okres bez recesji w Australii. Dane za pierwszy kwartał nie pokazały jeszcze pełni rozmiaru katastrofy.

W ostatnich latach media ekonomiczne i finansowe – w tym Bankier.pl – relacjonowały śrubowanie przez australijską gospodarkę rekordu w postaci najdłuższego w najnowszej historii świata okresu bez recesji, w dodatku notowanego przez kraj zaliczany do grupy rozwiniętych.

Ostatnie załamanie, definiowane jako dwa następujące po sobie kwartały ujemnej dynamiki PKB, Australijczycy przeżyli w pierwszej połowie 1991 r. Mało tego, w 2017 r. Kraj Kangurów pobił należący do Holandii wynik w postaci 103 kwartałów bez recesji – okres ten w Niderlandach zakończył dopiero kryzys 2008 r.

Warto dodać, że w zestawieniach „bezrecesyjności” wysoko znajdowała się Polska, choć pojawiały się kontrowersje związane z danymi za 2001 r. Rozważania te można już spokojnie zostawić historykom gospodarczym.

Najnowsze dane o dynamice PKB Australii wskazują, że w pierwszym kwartale 2020 r. odnotowano tam wzrost o 1,4 proc. w ujęciu rocznym oraz spadek o 0,3 proc. w ujęciu kwartalnym. To dopiero czwarty w XXI wieku kwartał z ujemną dynamiką – w ostatnim takim wypadku, w 2011 r., powodem były powodzie. Obecnie, poza gospodarczymi skutkami koronawirusa, należy wspomnieć też o fali pożarów z początku roku.

Jednocześnie największe uderzenie z koronawirusem spadło na australijską gospodarkę dopiero w kwietniu i maju, wobec czego już teraz można być pewnym, że – podobnie jak w innych regionach świata – dane za drugi kwartał będą jeszcze gorsze.

- Na pytanie "czy jesteśmy w recesji”, odpowiedź brzmi: „tak”. W drugim kwartale załamanie będzie wyraźnie większe niż w pierwszym – powiedział Josh Frydenberg, australijski minister skarbu.

Tuż po publikacji danych z gospodarki doszło do osłabienia dolara australijskiego. Kurs AUD/USD opuścił pięciomiesięczne szczyty, choć poziom 0,69 USD wciąż jest wyraźnie wyższy niż notowany przed tygodniem (0,66 USD) czy w dołku koronawirusowego krachu (0,56 USD).

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
ajwaj
Trzeba bylo dodatkowo nie prowokowac przyjaciól chinczyków,
jako kapral anglo-saski USA, atakowali Pekin

Nad eksportem Kangauroo mieso, zboza, LNG np zbieraja sie czarne chmury

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki