REKLAMA

Antykorupcyjny organ Rady Europy oceni dwie ustawy sądowe przyjęte przez Sejm

2017-12-11 17:04
publikacja
2017-12-11 17:04
Antykorupcyjny organ Rady Europy oceni dwie ustawy sądowe przyjęte przez Sejm
Antykorupcyjny organ Rady Europy oceni dwie ustawy sądowe przyjęte przez Sejm
/ av.coe.int

Grupa Państw Przeciwko Korupcji (GRECO), antykorupcyjny organ Rady Europy, ogłosiła w poniedziałek, że w trybie pilnym oceni polskie ustawy sądowe o KRS i Sądzie Najwyższym, a także prawne rozwiązania w Rumunii. Raport na ten temat ogłoszony zostanie w marcu.

W przekazanym PAP komunikacie biuro Grupy Państw Przeciwko Korupcji poinformowało, że decyzja o zbadaniu ustaw z obu krajów zapadła na jej posiedzeniu, które zakończyło się 8 grudnia.

W obu przypadkach - wyjaśniono w nocie nadesłanej ze Strasburga - GRECO dokona oceny ustaw w styczniu i lutym przyszłego roku, tak aby przyjąć raporty na ten temat na sesji plenarnej w marcu.

Podkreśla się, że po raz pierwszy organ RE zastosował tę niedawno wprowadzoną pilną procedurę, przewidzianą dla nadzwyczajnych okoliczności.

Zgodnie z zasadami tej procedury może być ona użyta wtedy, gdy reformy instytucjonalne, inicjatywy legislacyjne lub zmiany proceduralne w kraju członkowskim mogą stanowić poważne naruszenie antykorupcyjnych standardów Rady Europy.

W komunikacie podano, że GRECO zwróciło się do szefów delegacji Polski i Rumunii w tym gremium o przedstawienie do 15 stycznia przyszłego roku informacji na temat projektów w ramach przygotowań do opracowania raportu.

W oświadczeniu mowa jest o tym, że w przypadku Rumunii chodzi o przedłożenie do pilnego uchwalenia trzech projektów legislacyjnych dotyczących sądownictwa. Przypomniano, że kilka instytucji w kraju i za granicą wyraziło zaniepokojenie tymi rozwiązaniami, widząc w nich zagrożenie dla skutecznej walki z korupcją i niezależności sądownictwa.

"Jeśli chodzi o Polskę, podobne zaniepokojenie wyrażono wobec dwóch projektów ustaw w sprawie reorganizacji Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa" - stwierdzono w wydanej nocie. Ustawy te przyjął w piątek Sejm.

Sylwia Wysocka

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Burzliwe prace nad przepisami o sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki