Antykorupcyjny organ Rady Europy oceni dwie ustawy sądowe przyjęte przez Sejm

Grupa Państw Przeciwko Korupcji (GRECO), antykorupcyjny organ Rady Europy, ogłosiła w poniedziałek, że w trybie pilnym oceni polskie ustawy sądowe o KRS i Sądzie Najwyższym, a także prawne rozwiązania w Rumunii. Raport na ten temat ogłoszony zostanie w marcu.

W przekazanym PAP komunikacie biuro Grupy Państw Przeciwko Korupcji poinformowało, że decyzja o zbadaniu ustaw z obu krajów zapadła na jej posiedzeniu, które zakończyło się 8 grudnia.

W obu przypadkach - wyjaśniono w nocie nadesłanej ze Strasburga - GRECO dokona oceny ustaw w styczniu i lutym przyszłego roku, tak aby przyjąć raporty na ten temat na sesji plenarnej w marcu.

Podkreśla się, że po raz pierwszy organ RE zastosował tę niedawno wprowadzoną pilną procedurę, przewidzianą dla nadzwyczajnych okoliczności.

Zgodnie z zasadami tej procedury może być ona użyta wtedy, gdy reformy instytucjonalne, inicjatywy legislacyjne lub zmiany proceduralne w kraju członkowskim mogą stanowić poważne naruszenie antykorupcyjnych standardów Rady Europy.

W komunikacie podano, że GRECO zwróciło się do szefów delegacji Polski i Rumunii w tym gremium o przedstawienie do 15 stycznia przyszłego roku informacji na temat projektów w ramach przygotowań do opracowania raportu.

W oświadczeniu mowa jest o tym, że w przypadku Rumunii chodzi o przedłożenie do pilnego uchwalenia trzech projektów legislacyjnych dotyczących sądownictwa. Przypomniano, że kilka instytucji w kraju i za granicą wyraziło zaniepokojenie tymi rozwiązaniami, widząc w nich zagrożenie dla skutecznej walki z korupcją i niezależności sądownictwa.

"Jeśli chodzi o Polskę, podobne zaniepokojenie wyrażono wobec dwóch projektów ustaw w sprawie reorganizacji Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa" - stwierdzono w wydanej nocie. Ustawy te przyjął w piątek Sejm.

Sylwia Wysocka

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil