REKLAMA

Jak Polacy "tracą" na "antyinflacyjnych" obligacjach oszczędnościowych

Maciej Kalwasiński2021-05-06 10:20analityk Bankier.pl
publikacja
2021-05-06 10:20

Polacy, którzy w kwietniu ubiegłego roku nabyli rekordową liczbę obligacji oszczędnościowych, dziś odcinają kupony od inwestycji, zarabiając zdecydowanie więcej niż posiadacze lokat. Ale „antyinflacyjne” papiery nie uchroniły ich przed erozją kapitału wynikającą z szybkiego wzrostu cen.

Jak Polacy "tracą" na "antyinflacyjnych" obligacjach oszczędnościowych
Jak Polacy "tracą" na "antyinflacyjnych" obligacjach oszczędnościowych
fot. Marcin Smolinski / / Shutterstock

24 kwietnia 2020 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że majowa oferta obligacji oszczędnościowych będzie zdecydowanie mniej atrakcyjna. Zapowiedź wyraźnej obniżki oprocentowania wywołała lawinowy wzrost popularności papierów wyemitowanych jeszcze w kwietniu. Na zakup zdecydowało się ponad 44 tysiące osób, blisko 20 tysięcy więcej niż miesiąc wcześniej. Inwestorzy wyasygnowali 5,4 mld zł - ponad dwa razy więcej, niż wynosił ówczesny rekord. Do dziś nie udało się tego wyniku pobić.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Finansów

Największą popularnością cieszyły się obligacje „antyinflacyjne”, czyli te, których oprocentowanie jest zależne od tempa wzrostu cen raportowanego przez GUS. Na zakup obligacji cztero- i dziesięcioletnich nabywcy wydali wówczas odpowiednio 2,85 mld zł i 626 mln zł.

Na razie inwestorzy muszą godzić się z realną stratą. W pierwszym roku od zakupu oprocentowanie było bowiem stałe i wynosiło 2,4 proc. w przypadku „czterolatek” i 2,7 proc. dla „dziesięciolatek”. Ponadto posiadacze tych pierwszych otrzymali już odsetki od ulokowanego kapitału, od których zapłacili 19-proc. podatek Belki. Właściciele obligacji dziesięcioletnich podatek od zysków kapitałowych odprowadzą po wykupie papierów przez Ministerstwo Finansów.

Tymczasem według wstępnych szacunków GUS-u inflacja wyniosła w tym okresie 4,3 proc. W ujęciu realnym, czyli uwzględniającym zmiany cen w gospodarce, nabywcy obligacji „antyinflacyjnych” „stracili” dotychczas ponad 2 proc. zainwestowanych środków. W kolejnych latach sytuacja może się niestety powtórzyć. W drugi rok inwestycji obligacje z rekordowej kwietniowej emisji wchodzą z oprocentowaniem 3,65 proc. (4-letnie) i 3,9 proc. (10-letnie). Po odliczeniu podatku nabywcy „czterolatek” otrzymają w przyszłym roku odsetki wynoszące niespełna 3 proc. zainwestowanej kwoty. Może się to okazać zwrot niższy, niż wyniesie inflacja. Jeśli tempo wzrostu cen w kolejnych latach będzie utrzymywać powyżej niespełna 3 proc., to czteroletnia inwestycja nie uchroni kapitału przed erozją.

Kupujący rządowe papiery nie mają jednak co załamywać rąk. Ich inwestycja może (gdyż każdy ma „własną inflację”) i przynosi realne straty, ale i tak jest bardziej korzystna niż porównywalna alternatywa. Obligacje detaliczne są bezpieczną i dość elastyczną formą inwestycji – nie ma zatem co zestawiać przynoszonego przez nie zwrotu z (niepewnymi) zyskami z inwestycji w akcje czy kryptowaluty. Najbliższym odpowiednikiem rządowych papierów są bieżące i terminowe depozyty w bankach. A te, jeśli w ogóle dają zarobić, to zdecydowanie gorzej niż obligacje 4- czy 10-letnie. Warto jednak wspomnieć, że w przypadku osób, które chcą przechować kilka tysięcy złotych przez kilka miesięcy, oferta lokat może się okazać bardziej atrakcyjna niż 3-miesięczne papiery Skarbu Państwa, oprocentowane tylko na 0,5 proc. brutto.

W czasach represji finansowej, gdy realne stopy procentowe są głęboko ujemne, oszczędzający mają twardy orzech do zgryzienia. Niemniej jednak oszczędzać zdecydowanie warto, o czym pisze Krzysztof Kolany w artykule "Nie roztrwoń covidowych oszczędności, czyli dlaczego warto mieć poduszkę finansową".

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (73)

dodaj komentarz
itso_agresja_indukowana
moze Zosia skorzysta :)

robi się to tak kręcisz głową w lewo prawo w sensie rozglądasz się tu zajrzysz tam zajrzysz tu zapytasz tu się dowiesz coś potrzeba jaka cena faza pierwsza ukończona faza druga to rozmowa z samym sobą cześć cześć co tam na co masz ochotę co lubię robić ewentualnie niekonieczne zupełnie niewskazane do
moze Zosia skorzysta :)

robi się to tak kręcisz głową w lewo prawo w sensie rozglądasz się tu zajrzysz tam zajrzysz tu zapytasz tu się dowiesz coś potrzeba jaka cena faza pierwsza ukończona faza druga to rozmowa z samym sobą cześć cześć co tam na co masz ochotę co lubię robić ewentualnie niekonieczne zupełnie niewskazane do czego mam talent :)
faza trzecia umieszczasz swoją osobę pomiędzy dwoma stanami: stanem początkowym i stanem końcowym - i nie potrzeba żadnych obligacji
lukaszslask
Do JAsiek 2017
Masz racje domdev w ciagu 5 lat +166% i jeszcze dywidendy po drodze.....
to trzeba miec mieszkanie,zeby na nieruchomosciach zarabiac??uzerac sie z Lokatorami,remontowac itp?NIe
a swoja droga ladnie przeplacamy za te nieruchomosci skoro takie zyski.....do zastanowienia sie......
lukaszslask
Wszyscy licza na odbudowe gospodarki po covidzie,a Mlodzi w USA i nie tylko nie chca wracac do pracy Barmanow Kelnerow Kin czy innych uslug,bo siedza na pleju i zarabiaja dziennie po 100-300 dolarow z krypto i to im wystarcza,to po co maja harowac za 100 caly dzien....
lukaszslask
Kazdy pisze to tylko po to,zeby ktorys z RPP i nie tylko tu wlazl i zobaczyl,ze wszyscy maja juz dosc tej polityki pienieznej,ktora sie nie sprawdza.....
Pytasz Zosiu no i co,no i wlasnie nic RPP pcha Ludzi w gielde i krypto,a cwaniaki czekaja na Emerytow do skubania i beda kolejne afery w stylu amber lub get.....
Konstytucyjnie
Kazdy pisze to tylko po to,zeby ktorys z RPP i nie tylko tu wlazl i zobaczyl,ze wszyscy maja juz dosc tej polityki pienieznej,ktora sie nie sprawdza.....
Pytasz Zosiu no i co,no i wlasnie nic RPP pcha Ludzi w gielde i krypto,a cwaniaki czekaja na Emerytow do skubania i beda kolejne afery w stylu amber lub get.....
Konstytucyjnie trzeba by zapisac se stopy rownaja sie inflacja plus np 1-2%,zeby Ludzie nie tracili pieniedzy,ktore przed wplaceniem na lokate zostaly ozusowane i opitowane:)czyli na starcie mamy juz ponad 30 % mniej,a jak ktos wpada w wyzszy podatek to jeszcze wiecej......
obiektywny_komentator
Podobne hece to były /są z ofertami sprzedaży apartamentów z gwarantowaną stopą zwrotu. M. in. condo czy jak tam to zwą. Kupujesz za 400 000zł pokój w takim hotelu, a oni ci "gwarantują" 5 % rocznie, a umowa na 20 lat. I nic w umowie o indeksacji o inflację. Polowanie na jeleni z nagonką.
itso_agresja_indukowana
a jakiej ty jesteś orientacji ?
the_mind_renewed
W tej sytuacji już od dawna trzeba było fizyczne metale szlachetne kupować, kto zrobi-ł zapasy ten się będzie śmiał z papierowej kasy. I jaki to magiczny moment, i uczucie, jak trzymasz w dłoni, czujesz się taki zabezpieczony to jak kamień filozoficzny, a nie tracący w każdej minucie bilet bankowy podparty zaufaniem w naszą głupotę.W tej sytuacji już od dawna trzeba było fizyczne metale szlachetne kupować, kto zrobi-ł zapasy ten się będzie śmiał z papierowej kasy. I jaki to magiczny moment, i uczucie, jak trzymasz w dłoni, czujesz się taki zabezpieczony to jak kamień filozoficzny, a nie tracący w każdej minucie bilet bankowy podparty zaufaniem w naszą głupotę.! Ale większość słucha tego co telewizor powiedział.
Pożyczka na bocianka i populacja do oporu. Możesz ostrzegać jak dzieci, nie kładź paluszka w płomień świecy a one nie, muszą przekonać się na własnej skórze że „ Bilety bankowe parzą”.

Czy nieruchomości stracą w cenie ? Tak i to bardzo, chociażby że desperaci teraz jak na ostatnią deskę ratunkową się ładują.

Czy krypto waluty stracą w cenie ? Tak globalnie rządy zastawiają właśnie na nie sidła. Rządy i banki nie dadzą siebie wyrwać z raju finansowego w jakim się znajdują.
the_mind_renewed odpowiada demeryt_69
„demeryt_69” To nie twoje prywatne forum ! Nie rób z siebie frajera, nie wcinaj się wszędzie. Rozumiem że chcesz się dowartościować, ale poszukaj sobie innej formy. Widać lubisz „69” ale to twoja prywatna sprawa, nie musisz tego rozgłaszać.
A jak go dobrze zaorasz to po twoim wpisie nie zostanie nawet śladu, Przypadek? i jeszcze
„demeryt_69” To nie twoje prywatne forum ! Nie rób z siebie frajera, nie wcinaj się wszędzie. Rozumiem że chcesz się dowartościować, ale poszukaj sobie innej formy. Widać lubisz „69” ale to twoja prywatna sprawa, nie musisz tego rozgłaszać.
A jak go dobrze zaorasz to po twoim wpisie nie zostanie nawet śladu, Przypadek? i jeszcze cię zablokóją czasowo.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki