Ankieta NBP: Banki planują w IV kw. zaostrzenie polityki kredytowej

Banki planują w IV kwartale 2019 roku dalsze zaostrzenie polityki kredytowej dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz zaostrzenie polityki kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych oraz kredytów konsumpcyjnych - wynika z ankiety NBP w kwartalnym opracowaniu "Sytuacja na rynku kredytowym".

(fot. Szymon Laszewski / FORUM)

Poniżej oczekiwania banków na IV kwartał 2019 r. z ankiety NBP "Sytuacja na rynku kredytowym":

Kredyty dla przedsiębiorstw

W III kwartale 2019 r. banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw. Polityka kredytowa względem dużych przedsiębiorstw pozostała praktycznie niezmieniona.

Banki, które zaostrzyły politykę kredytową w III kwartale 2019 r., uzasadniały to możliwością pogorszenia się bieżącej lub oczekiwanej sytuacji: banku, największych kredytobiorców i całej gospodarki oraz podniesieniem się ryzyka branży (m.in. produkcja i dystrybucja wyrobów stalowych i agrobiznesu) i wzrostem udziału kredytów zagrożonych.

W III kwartale 2019 r. banki uczestniczące w badaniu nie stwierdziły zauważalnej zmiany popytu na kredyty dla przedsiębiorstw. Banki, które odczuły spadek popytu na kredyty dla przedsiębiorstw, uzasadniały go głównie spadkiem zapotrzebowania na finansowanie środków trwałych oraz zapasów i kapitału obrotowego, a także zaostrzeniem kryteriów udzielania kredytów dla przedsiębiorstw.

Na IV kwartał 2019 r. banki przewidują kontynuację zaostrzania polityki kredytowej dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz utrzymanie się dotychczasowego popytu na kredyt dla przedsiębiorstw.

Kredyty mieszkaniowe

W III kwartale 2019 r. banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych, jednak nie zmieniły istotnie warunków kredytowych. W opinii ankietowanych przez MBP podmiotów zaostrzenie polityki kredytowej wynikało z przyczyn nieobjętych ankietą, w tym m.in. z realizacji zaleceń UKNF oraz zmiany strategii banków.

W III kwartale 2019 r. banki zaobserwowały wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe. W opinii instytucji do wzrostu popytu przyczyniły się głównie prognozy odnośnie do sytuacji na rynku mieszkaniowym, poprawa sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych oraz czynniki nieobjęte ankietą, m.in. poprawą sytuacji makroekonomicznej kraju. Banki nie wskazały czynników, które wpływałyby negatywnie na popyt na kredyty mieszkaniowe.

Na IV kwartał 2019 r. banki przewidują dalsze zaostrzenie polityki kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych i spadek popytu. NBP zauważa, że przewidywania banków odnośnie do kształtowania się popytu na kredyty mieszkaniowe charakteryzują się stosunkowo niską trafnością.

Kredyty konsumpcyjne

W III kwartale 2019 r. banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych. Ankietowane banki nieznacznie zaostrzyły również warunki udzielania kredytów: zwiększyły marżę kredytową, a pojedyncze z nich zwiększyły pozaodsetkowe koszty kredytu i skróciły okres kredytowania.

W opinii banków do zaostrzenia polityki kredytowej w segmencie kredytów konsumpcyjnych przyczynił się głównie wzrost udziału kredytów zagrożonych w portfelu kredytów konsumpcyjnych, wzrost ryzyka związanego z przewidywaną sytuacją gospodarczą.

W III kwartale 2019 r., zgodnie z przewidywaniami banków, nieznacznie zwiększył się popyt na kredyty konsumpcyjne.

Na IV kwartał 2019 r. banki przewidują istotne zaostrzenie polityki kredytowej oraz dalszy, choć nieznaczny, wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne.

Ankieta została przeprowadzona na początku października 2019 r. wśród 24 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi około 87 proc. (PAP Biznes)

seb/ osz/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 aseiel

Do Was też z banku co chwilę dzwonią z ofertami produktów (kiedyś nie dzwonili do mnie w ogóle)? Zauważyłem też coraz więcej aukcji komorniczych przy wyszukiwaniu nieruchomości w google.

! Odpowiedz
2 18 cowabunga

Władza już myśli jak tu nam zaebać podatkiem inflacyjnym pieniążki , ten artykuł dedykuję Silvio_Gesell wyznawcy Modern Monetary Theory

https ://independenttrader.pl/modern-monetary-theory-czyli-jak-pozbyc-sie-dlugu.html

Silvio jak wiemy wraz z panem Łonem jest fanem ujemnych stóp procentowych...

! Odpowiedz
1 10 pan_stanislaw_bezdomny

Kredyciarz Silvio kwiczy i liczy na inflację oraz na odkucie się na giełdzie :)

! Odpowiedz
2 1 silvio_gesell odpowiada pan_stanislaw_bezdomny

Ukrzyżujesz mnie i co dalej? :)

! Odpowiedz
0 4 pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell

Rekin finansów nie widzi potencjalnych możliwości biznesowych w ukrzyżowaniu? :DDDD

! Odpowiedz
3 30 pan_stanislaw_bezdomny

Panie prezesie (nie NBP), proszę pamiętać o rentierach i podnieść w końcu te stopy.

! Odpowiedz
11 7 silvio_gesell

Rentierzy teraz mają nieruchomości. Życzysz im źle?

! Odpowiedz
2 30 pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell

Rentierom życzę dobrze. Ale rentier na kredyt to nie rentier ¯\_(ツ)_/¯

! Odpowiedz
9 3 silvio_gesell odpowiada pan_stanislaw_bezdomny

To jest podwójny rentier, bo są ujemne realne stopy.

! Odpowiedz
1 14 pan_stanislaw_bezdomny odpowiada silvio_gesell

Jak bank zabierze to zostanie potrójnym.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,39% 3,9379
2020-06-02 10:43:00
EUR/PLN -0,10% 4,3950
2020-06-02 10:43:00
EUR/USD 0,27% 1,1161
2020-06-02 10:43:00
CHF/PLN -0,01% 4,1110
2020-06-02 10:43:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil