REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Andrzej Duda: Donald Tusk nie jest moim kandydatem na premiera

2023-11-20 06:34
publikacja
2023-11-20 06:34

Ustaw dobrych dla Polski i Polaków na pewno nie będę wetować - zapewnił w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" prezydent Andrzej Duda. Zachęcił jednocześnie tych, którzy obejmą władzę, do działania oraz realizowania swoich obietnic wyborczych.

Andrzej Duda: Donald Tusk nie jest moim kandydatem na premiera
Andrzej Duda: Donald Tusk nie jest moim kandydatem na premiera
fot. Krystian Maj / / FORUM

"Będę stosował swoje konstytucyjne prerogatywy i działał tak, jak prezydentowi zezwala konstytucja. Z weta już zresztą nieraz korzystałem. Teraz również nie zawaham się tego zrobić, jeśli uznam, że rządzący będą próbowali naruszać konstytucyjne normy, obchodzić czy naginać obowiązujące w Polsce prawo" - powiedział prezydent w rozmowie z tygodnikiem.

Dodał, że będzie także stał na straży "najważniejszych osiągnięć ostatnich ośmiu lat, w tym licznych programów społecznych, które znacząco poprawiły życie Polaków". "Zobowiązałem się do tego, kandydując w wyborach i będąc dwukrotnie wybieranym. Otrzymałem od Polaków silny mandat. Swoje słowa i zobowiązania traktuję niezwykle poważnie" - zapewnił Andrzej Duda.

Podkreślił jednocześnie, że ustaw dobrych dla Polski i Polaków na pewno nie będzie wetować. "I zachęcam tych, którzy obejmą władzę, do działania oraz realizowania swoich obietnic wyborczych" - dodał.

Pytany o to, że zdecydował się powierzyć misję formowania rządu Mateuszowi Morawieckiego, prezydent Duda wskazał, że przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi nie przekonali go, że "warto zrezygnować z dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje misję tworzenia rządu". "W pierwszym kroku mówimy o wyborze prezydenckiego kandydata na premiera. Ja jestem prezydentem, ale Donald Tusk nie jest moim kandydatem na premiera" - powiedział Andrzej Duda.

Wakacje na giełdzie

Jak mówił prezydent w wywiadzie, jego rolą nie jest ani przekonywanie nikogo do jakiejkolwiek koalicji parlamentarnej, ani odwodzenie od niej. "To zadanie dla partyjnych liderów. Ja zachęcam, i mówię to konsekwentnie od 2020 r., do budowy szerokiej koalicji polskich spraw wokół tematów najważniejszych dla naszej ojczyzny, takich jak rodzina, bezpieczeństwo, praca, inwestycje oraz godność Polski i Polaków" - mówił prezydent.

Odnosząc się do spotkania z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, prezydent powiedział, że drzwi pałacu prezydenckiego zawsze są otwarte, a on sam jest gotowy do współpracy z nowo wybranym Sejmem. I dodał: "Jednocześnie wyraziłem głębokie ubolewanie, że przedstawiciel największego klubu parlamentarnego nie został wybrany do prezydium tej izby".

Prezydent Duda podkreślił, że dla niego "sprawą absolutnie najważniejszą i fundamentalną jest bezpieczeństwo Polski". "To jest cel, do którego dążymy. Wsparcie Ukrainy w wojnie z Rosją wynika z niego w naturalny sposób" - wskazał.

Pytany o kwestie związane z bezpieczeństwem militarnym naszego kraju oraz o to, czy widzi realne zagrożenia w tej materii, prezydent powiedział, że "już pojawiły się zapowiedzi o chęci weryfikowania zawartych przez Polskę kontaktów zbrojeniowych, szczególnie tych z przemysłem koreańskim". "Jeśli ktoś myśli o oszczędzaniu pieniędzy w bardzo niebezpiecznych czasach poprzez zaprzestanie modernizacji polskiej armii i zerwie te kontrakty, co pewnie słono by Polskę kosztowało, to może istotnie osłabić bezpieczeństwo naszego państwa" - mówił Duda.

Zapewnił też, że "nieustannie" jest zwolennikiem członkostwa Polski w Unii Europejskiej. "To leży w naszym interesie. (...) Chcemy jednak Wspólnoty szanującej suwerenność państw członkowskich. Takiej, do jakiej wstępowaliśmy. I o taką Unię powinniśmy walczyć na jej forum. W interesie Polski i Europy" - wskazał prezydent Duda w rozmowie z tygodnikiem "Sieci".

pad/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Nie tylko 0 zł za konto. Sprawdź, które rachunki firmowe naprawdę się opłacają
Nie tylko 0 zł za konto. Sprawdź, które rachunki firmowe naprawdę się opłacają

Komentarze (32)

dodaj komentarz
jas2
"W pierwszym kroku mówimy o wyborze prezydenckiego kandydata na premiera.

Ja jestem prezydentem, ale Donald Tusk nie jest moim kandydatem na premiera" - powiedział Andrzej Duda.
martynus
Ciekawe kto jest Pierwszym SZCZUREM Rzeczypospolitej?!
andregru
Duda pewnie też nie był kandydatem Tuska na prezydenta .
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
and00
Chyba 4?
Choć może się uda i 8 koalicyjnych partii się pokłuci
tomkooo odpowiada and00
czytaj ze zrozumieniem ;) czy pisowcom wsyzstko trzeba tlumaczyc ? ;)))
jpelerj odpowiada tomkooo
A nawet tłumaczenie pisowcom nie ma sensu...
tomasz666
Wojna Polsko Niemiecka rozpoczęta. Kto zaciera ręce? Kacapy
mesten
Jak widzę pisowska propaganda działa ale zanim zaczniesz powtarzać bzdury TVP to lepiej pomyśl.
karbinadel
"Zachęcił jednocześnie tych, którzy obejmą władzę, do działania oraz realizowania swoich obietnic wyborczych" - słusznie, że zachęca pan PiS i Morawieckiego. Do tej pory realizowali tylko to, co im pasowało

Powiązane: PiS oddaje władzę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki