Amerykański przemysł na krawędzi recesji

główny analityk Bankier.pl

Indeks ISM mierzący koniunkturę w amerykańskim przemyśle nieoczekiwanie spadł do najniższego poziomu od czerwca 2009 roku, ostrzegając przed początkiem recesji w sektorze wytwórczym. To potencjalnie bardzo niebezpieczna wiadomość dla Wall Street.

Listopadowy indeks ISM wyniósł 48,6 pkt. wobec 50,1 pkt. w październiku i 50,4 pkt. oczekiwanych przez analityków. Był to najniższy odczyt od czerwca 2009 roku.  

Zaprenumeruj nasznewsletter o rynku złota

„Przemysłowy” ISM po raz pierwszy od trzech lat spadł poniżej 50 punktów. Odczyty poniżej 50 pkt. sygnalizują spadek aktywności gospodarczej w badanym sektorze.

Do zejścia poniżej 50 punktów solidarnie przyłożyły się najważniejsze komponenty tego wskaźnika. Subindeks nowych zamówień obniżył się z 52,9 pkt. do 48,9 pkt., zaś subindeks bieżącej produkcji z 52,9 pkt. do 49,2 pkt. Malały także zapasy i koszty, a pogorszeniu uległa zarówno koniunktura w imporcie jak i eksporcie.

Oddajmy głos ankietowanym menedżerom. „Przemysł naftowy i gazowy uświadamia sobie, że niskie ceny ropy są nową rzeczywistością i oczekuje się, że utrzymają się na obecnych poziomach przez pewien czas” - to przedstawiciel branży paliwowej. „Rezerwacje i zamówienia są niższe od oczekiwanych” - przyznał menedżer z sektora elektronicznego. „Spowolnienie w Chinach i na rynkach europejskich ma negatywny wpływ na nasz biznes” - twierdzi człowiek z przemysłu maszynowego. „Silny dolar osłabia naszą sprzedaż do Chin, które mogą kupować taniej w Europie” - to wypowiedź przedstawiciela branży metalowej.

Nie wszyscy są jednak takimi pesymistami. „Motoryzacja pozostaje silna” - ocenił menedżer z firmy produkującej części metalowe. „Biznes wciąż idzie dobrze” - to opinia osoby z firmy wytwarzającej sprzęt transportowy. Jednakże per saldo druga potęga przemysłowa świata najprawdopodobniej wchodzi w recesję.

Od początku roku produkcja przemysłowa w USA wzrosła tylko w lipcu (o 0,8% mdm) i minimalnie w sierpniu (o 0,1% mdm). Przez wszystkie pozostałe miesiące tego roku notowała spadek bądź stagnację (w czerwcu). Roczna dynamika produkcji w październiku zmalała do zaledwie 0,3% rdr, co było najsłabszym wynikiem od 2009 roku. Przy utrzymaniu obecnych trendów – na co wskazuje najnowszy odczyt ISM – w listopadzie możemy zobaczyć pierwszy od 6 lat ujemny wynik w skali roku.

Co prawda przemysł odpowiada tylko za ok. 12% PKB Stanów Zjednoczonych, to jednak wciąż mówimy o sektorze generującym wartość dodaną w skali 2,1 biliona dolarów rocznie. Co więcej, indeks ISM dla amerykańskiego przemysłu wykazuje wysoką korelację z S&P500. Dla indeksu S&P500 niebezpieczne są odczyty ISM trwale niższe od 48 punktów, które zwykły ostrzegać przed recesją w Stanach Zjednoczonych. W listopadzie zbliżyliśmy się niebezpiecznie blisko tej nieprzyjaznej dla inwestorów strefy.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~marek

Ten artykol to 100 % prawdy. Mieszkam i prowadze mala firme transportowa w Chicago i takiego zastoju nie widzialem od 2009 roku. Na rynku nie ma co przewozic. Wyglada to tak jakby polowa przemyslu poszla na urlop !!!

! Odpowiedz
0 2 ~cd

a dolec 4,03.

! Odpowiedz
0 5 ~SatoshiNakamoto

Nieprawda, gospodarka USA jest w wyśmienitym stanie, inaczej FED nie zapewniałby, że podniesie stopy procentowe :) Normalnie jak za PRLu zaklinają rzeczywistość :)

! Odpowiedz
7 4 ~dkk

Pan Redaktor Kolany w swojej ulubionej odsłonie Kasandry :)

! Odpowiedz
15 6 ~kawa

Na krawędzi recesji jest Polska a nie USA. Artykuł- totalna dezinformacja

! Odpowiedz
1 7 ~dkk

Polska to już jest dawno dołku, a nie na krawędzi.

! Odpowiedz
0 22 ~proboszcz

haha, on the edge a dolar rosnie, w Polsce czy to na krawędzi czy na szczytach złoty słabnie

! Odpowiedz
0 14 ~jesh-ldn

no prolem, sie dodrukuje ;)

! Odpowiedz
3 5 ~krasnal

Czyżby warszawskie bagno rosło ...;-)))))))))))?

! Odpowiedz
37 17 ~Pierwszoklasista

"Recesja" intelektualna polskiej władzy, czyli dajmy PISowi wybór !!!

Za 1 złotówkę pozyskaną z PODATKU BANKOWEGO, społeczeństwo zapłaci 1,5 złotych !!!

Prognoza z Lipca 2015 r. mówi o koszcie 65 mld PLN dla Rynku Kapitałowego w 2015 r.
i kosztach NETTO corocznych(3-6) mld PLN pomnożona przez zagregowany współczynnik wzrostu podstawy opodatkowania w okresie obowiązywania podatku bankowego, do roku, na który jest liczony podatek bankowy.

„Sprzedany” LUDOWI jako UDOMOWIENIE banków.

Od tego jest: KNF, ZBP, i Urząd Ochrony Konsumentów. Represyjne (podatkiem bankowym) sprzedanie tego tematu, może spowodować:
- działania skutkujące ograniczaniem działalności kredytowej,
- wymuszony „ techniczny ” wzrost kosztów kapitału, ze względu na „ techniczną ” zmianę środowiska w jakim funkcjonują banki,
- pogorszyć sprawność działania mechanizmu, powodując „ przejściowy ” okres adaptacyjny, do momentu zrównoważenia ryzyk, także ryzyk w całym SYSTEMIE BANKOWYM

Propozycja pierwotna PIS:
Przychody budżetu państwa:
Podatek Bankowy=0,39% * (1 bilon 600 mld PLN/rocznie)= ok. 6mld PLN
Przychody Łącznie ok. 7 mld PLN = 6mld PLN + ok. 1 mld PLN (dodatkowe łącznie)

Rachunek zysków i strat PIERWOTNEJ propozycji (podatek bankowy = 0,39%):
- w pierwszym roku (2015):

1. STRATY ok.100 mld PLN - na wartościach aktywów w OFE + PZU + inwestorzy indywidualni + papiery dłużne + koszty spadku wzrostu PKB w stosunku do tego jaki można by było osiągną bez tego REPRESYJNEGO Podatku( związane z zachowaniem konsumentów, banków i kosztu kapitału).

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) = (11-15)mld PLN
Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(11-15)mld PLN - 7 mld PLN =(4-8)mld PLN

2. w drugim (od 2016 r.) i kolejnych latach, Corocznie w procentach:

Coroczny spadek wzrostu PKB(trwały i systemowy) ok.(0,22-0,45)% w stosunku do
PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (60-120)% w skali roku.


Rachunek zysków i strat po „SKARCENIU” przez NBP Lipiec 2015 i wprowadzeniu preferencji dla najmniejszych banków (podatek bankowy: ≤0,39, dla tzw. SKOKÓW=0%):


- definiują te straty w 2015r. na ok 65 mld PLN i czasowe przesunięcie strat corocznych na 2016r.

1 .STRATY2015r. ok. 65 mld PLN w 2015 r.

2. od 2016 r. i kolejnych latach, Corocznie w PROCENTACH:

Podatek Bankowy=(0,19÷0,39)% * (1 bilon 600 mld PLN/rocznie)= ok. 5mld PLN
Przychody Łącznie ok. 6 mld PLN = 5mld PLN + ok. 1 mld PLN (dodatkowe łącznie)

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) =(9–12) mld PLN
Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(9-12)mld PLN - 6 mld PLN =(3-6)mld PLN

Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,18-0,33)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (50-100)% w skali roku. Osobiście nie chcę być obciążany tak DROGIM kredytem dla realizacji tego PROJEKTU. Skarb Państwa i Samorządy zadłużają się, obciążając MNIE kredytami o koszcie rzędu (3-5)% w skali roku i mnie to wystarczy. Udział kredytów w PKB ok.60% ok. 1 bilion PLN - Skarb Państwa obsługa, emisje, rolowania, Samorządy to samo, Przedsiębiorcy: linie, bieżące, inwestycyjne, obligacje, Konsumenci indywidualni: hipoteczne, konsumpcyjne, chwilówki itd.

Podsumowanie:
To co PIS proponuje to może być zamęt na rynku kapitałowym, zubożenie społeczeństwa, trwałe świadome obniżanie długoterminowego PKB, w stosunku do PKB bez tych obciążeń podatkowych. NBP nie przeprowadziło analiz w przedmiotowej sprawie. Węgry obniżają wysokość tego podatku wprowadzonego w 2010 r. z 0,53% do 0,31% w roku 2016 r. i będą go ZMNIEJSZAĆ dalej w latach 2017-2019 r.. ( dlaczego ?!, skoro jest taki POŻYTECZNY ! ).

Podatek jest liczony od (1 bilon 600 mld PLN)*0,39% = ok. 6 mld PLN, aktywa własne banków to tylko ok. 150 mld PLN, reszta to NASZE pieniądze !(1 bilion 450 mld/PLN to depozyty obywateli, przedsiębiorców, samorządów, itd.). Oczywiście bierzemy pod uwagę, ze pasywa=aktywa banków.
Ściśle aktywami są udzielone, udzielane KREDYTY.

„Pozytywnym skutkiem” i w kalkulacji uwzględnionym będzie poszukiwanie dalszych, znacznych obniżek kosztów działalności operacyjnej banków. Opisałbym go mianem „rewolucyjny”.

Następnym „pozytywnym efektem”(sarkazm) z tak wprowadzonego podatku będzie moim zdaniem polepszenie wyników w sprawozdaniach finansowych SKOKÓW, choć niekoniecznie musi mieć on trwały charakter, a wszystko w ramach skoku SKOKÓW na udziały rynkowe.
Na to też należy zwrócić uwagę, aby posłowie nie wprowadzali USTAW, które zaszkodziłyby także gospodarce i WSZYSTKIM kredytobiorcom !!! - mam dość idiotyzmów

Skrót:
tego nie da się usprawiedliwić !!!

przychód łączny = (5-6) mld PLN łącznie z korzyściami podatkowymi i innymi

koszt = (9-12) mld PLN

koszt kapitału = (50-100)% rocznie,

co WY jaracie ???!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

SP500 0,17% 2 752,01
2018-03-16 20:59:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% I 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 8,6% I 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl