Amerykańska inflacja przyspieszyła zgodnie z prognozami

Inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych wyniosła w lutym 2,2% rdr – poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy (BLS).

Opublikowane dane były zgodne z oczekiwaniami rynku. Ekonomiści spodziewali się odczytu na poziomie 0,2% mdm i 2,2% rdr. W styczniu wzrost kosztów życia w USA został oszacowany na 0,5% mdm i 2,1% rdr.

Najszybszy wzrost cen zaobserwowano w przypadku paliw. Olej napędowy był aż o 20,7% droższy niż przed rokiem, a benzyna podrożała o 12,6% rdr. W efekcie koszty usług transportowych zwiększyły się o 4,5% rdr. Wyraźnie zadrożało także utrzymanie mieszkania (3,1% rdr), energia (2,6%) i pozostałe usługi (2,6%). Tańsze niż rok temu były natomiast samochody (o 1,5%).

Inflacja bazowa – czyli wzrost cen z wyłączeniem paliw, energii i żywności – ukształtowała się na poziomie 0,2% mdm i 1,8% rdr.

Od kilku tygodni inwestorzy na całym świecie uważnie przypatrują się wskaźnikom inflacji w USA. Roczna dynamika oficjalnego CPI znalazła się bowiem powyżej 2-procentowego celu inflacyjnego Rezerwy Federalnej. Choć akurat sam Fed patrzy na inną miarę inflacji – bazowy deflator wydatków konsumenckich, który dziwnym trafem ciągle nie może osiągnąć dynamiki 2% rocznie.

Jeśli jednak inflacja cenowa w USA zacznie rosnąć, to Fed może być bardziej skory do podnoszenia stóp procentowych. Wzrost kosztów kredytu jest złą informacją dla cen akcji, ponieważ zmniejsza zyski przedsiębiorstw oraz zwiększa rentowność obligacji.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 8 open_mind

Ogólnie biorąc to (świat) jest szczęśliwy z narastającej i planowanej inflacji i że wszystko nam drożeje, bo tak zakładają teorie ekonomiczne że inflacja jest bardzo dobra dla nas wręcz zbawienna. A paru gamoni twierdzi że inflacja to legalne narzędzie służące do okradania ludzi, nie mogę co za zacofana niemota, skąd tacy się biorą? Zaraz zaraz już się sam zaplątałem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 sel

czyli jest dobrze inflacja większa od odsetek od depozytów i obligacji...

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil