Amerykańska inflacja najwyższa od 2012 roku

Inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych przyspieszyła w czerwcu do 2,9 proc. rdr – poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy (BLS). To najwyższy odczyt od lutego 2012 roku.

(BLS.)

Względem maja koszty życia w USA według statystyków BLS zwiększyły się o 0,1 proc. mdm. Ekonomiści spodziewali się inflacji CPI na poziomie 0,2 proc. mdm i 2,9 proc. rdr. W maju inflacja CPI wyniosła 0,2 proc. mdm i 2,8 proc. rdr. 

Za wzrost kosztów życia w Ameryce w sporej mierze odpowiadała drożejąca ropa naftowa. W rezultacie ceny benzyny były w czerwcu o 24,3 proc. wyższe niż przed rokiem, a olej napędowy podrożał o 30,8 proc. Dość mocno – bo o 2,8 proc. rdr – wzrosły ceny w barach i restauracjach. Natomiast ceny samej żywności zwiększyły się tylko o 0,4 proc.

Warto zwrócić uwagę na coraz wyższą tzw. inflację bazową – czyli wzrost cen dóbr konsumpcyjnych po wyłączeniu żywności i energii. Tak liczona inflacja wyniosła 2,3 proc. rdr i był to najwyższy odczyt od stycznia 2017 roku. Co ciekawe, odczyt wyższy niż 2,3 proc. rdr na amerykańskiej inflacji bazowej po raz ostatni zaobserwowano we wrześniu 2008 roku, gdy upadał bank inwestycyjny Lehman Brothers.

(BLS.)

Cel inflacyjny Rezerwy Federalnej wynosi 2 proc. Przy czym Fed patrzy nie na zwykły CPI lecz na miernik zwany bazowym deflatorem wydatków konsumpcyjnych (core PCE).

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 pkc

Kolany dawaj moje złoto po 2000 USD!!!

! Odpowiedz
1 10 pjb

Na tym tle ale też innych krajów europejskich wyliczenia GUS wydają się dziwne. Pamiętając jeszcze o inflacyjnym programie rządu 500+ a teraz 300+ o rosnących cenach mieszkań +10%r/r, suszy w rolnictwie to inflacja 1.9% DAJE DUŻO DO MYŚLENIA, tak jakby robiona na zamówienie. Zresztą codzienne wizyty w sklepie mówią zupełnie coś innego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 _jasko

Nie ważne kto kupuje, ważne kto ustala tzw. koszyk inflacyjny.

! Odpowiedz
1 17 the_mind_renewed

Wszystkiego czego ludzkość chce to: Solidne zabezpieczenie sobie przyszłości, z tym że social demokratyczna lewica pragnie „balować” a zabezpieczeń spodziewa się od rządu czyli nas wszystkich. Przypomina to nam bajkę:

Trzy małe świnki były rodzeństwem, które przemierzały świat, szukając miejsca do zbudowania domu. W końcu świnki znalazły dla siebie odpowiednie miejsce. Każda postanowiła zbudować dom dla siebie. Jedna zbudowała go ze słomy, druga z drewna, a trzecia najbardziej pracowita z cegieł.
Kiedy domy były gotowe, w okolicy pojawił się zły wilk, chciał zjeść świnki. Jedna schroniła się w domku ze słomy, jednak wilk bez trudu go zniszczył. Świnka uciekła do siostry. Obie schroniły się w drugim domku, który wilk także jednak, choć z większym trudem, zniszczył. Obie świnki uciekły do trzeciej świnki i wszystkie trzy schroniły się w jej domku ceglanym. Wilk chciał go zniszczyć jak poprzednie, jednak rozbił sobie na nim głowę. Od tej pory świnki zamieszkały wspólnie w domku ceglanym.:

Ja nie chcę jednak mieszkać z tymi świnkami w moim murowanym domku. I tu powstaje problem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 33 antybolszewik

Niech tylko USA podniosą znowu stopy to Argentyna, Turcja, Włochy, Grecja, ... zgłoszą się do potulnie MF o pożyczki. Kozaczyć to każdy rządzący polityk potrafi ale zrównoważyć budżet państwa to dla "dobroczynnych ojców narodu" zadanie nie do wykonania.

! Odpowiedz
4 20 jkl777

A wez teraz zabierz takie 500+ na ktorym ludzie swoje zycie pobudowali... Gornicze zamieszki BIS

! Odpowiedz
12 7 talmud

kolany & co teraz robic jak taka ciezka sytuacja ???

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil