Ambasada USA zaniepokojona decyzją Rosji o zablokowaniu LinkedIn

Decyzja rosyjskich władz o zablokowaniu dostępu do serwisu LinkedIn stwarza precedens, który może być wykorzystywany do blokowania innych działających w Rosji serwisów - powiedział przedstawiciel ambasady USA w Moskwie, cytowany przez agencję RIA-Nowosti.

"USA są głęboko zaniepokojone. Apelujemy do Rosji o bezzwłoczne przywrócenie dostępu do LinkedIn" - powiedział przedstawiciel amerykańskiej placówki dyplomatycznej.

Rosyjska służba nadzoru w sferze łączności Roskomnadzor poinformowała w czwartek, że wysłała dostawcom internetu nakaz zablokowania serwisu. Według tego urzędu LinkedIn narusza nowe przepisy o lokalizacji danych osobowych, gdyż nie przeniósł serwerów do Rosji; powołano się też na przypadki wycieku danych osobowych.

W czwartek Kreml poinformował, że decyzja Roskomnadzoru jest zgodna z prawem, a prezydent Władimir Putin nie zamierza interweniować.

Ustawa o lokalizacji danych osobowych, obowiązująca w Rosji od jesieni ub. roku, wymaga, by wszystkie firmy, których celem jest współpraca z rosyjskimi użytkownikami, rejestrowały, gromadziły i przechowywały dane osobowe obywateli Rosji w bazach danych na terytorium tego kraju.

Serwis wyraził zainteresowanie spotkaniem z rosyjskimi władzami. Mediator Kremla ds. związanych z internetem German Klimenko powiedział, że znalezione zostanie rozwiązanie mające na celu odblokowanie LinkedIn. Zasugerował, że nowe przepisy mogą zostać zmienione.

Dane osobowe i ich wykorzystywanie to wyjątkowo drażliwa kwestia w Rosji, gdzie władze w ostatnich latach wprowadziły różne przepisy wzmacniające kontrolę nad internetem i serwisami społecznościowymi, które stały się kluczowe dla opozycji.

LinkedIn to serwis kontaktów biznesowo-zawodowych, który ma ponad 467 mln użytkowników na świecie, w tym ponad 6 mln w Rosji. Według ekspertów zablokowanie LinkedIn w Rosji uderzy głównie w menedżerów wyższego szczebla i pracowników wąskich specjalności.(PAP)

akl/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~porucznikoryto

Ruscy myślą,my robimy łaskę .

! Odpowiedz
0 0 ~Putinek

Ruski się nie sprzeda tanio...
Ale my Polacy z chęciom powieżymy Amerykanom wszystko...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil