Altus z karą za GetBack. TFI zniknie z rynku

Kolejne Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI) traci zezwolenie na działalność w związku z aferą GetBacku. Tym razem chodzi o Altusa, który dodatkowo ma zapłacić 7 mln zł kary.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

Na wtorkowym posiedzeniu Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała się ukarać Altus TFI. Przede wszystkim towarzystwo utraci zezwolenie na działalność jako TFI, czyli de facto zniknie z rynku. Dodatkowo Altus będzie musiał zapłacić dwie kary pieniężne, których łączna wartość sięgnie 7 mln zł. To jedna z najwyższych kar w historii KNF.

Jak zaznacza komisja kara została nałożona "w związku z zarządzaniem przez towarzystwo funduszami inwestycyjnymi w sposób nierzetelny i nieprofesjonalny, niezapewniający zachowania należytej staranności i niezgodny z zasadami uczciwego obrotu, a także nieuwzględniający najlepiej pojętego interesu funduszy oraz uczestników funduszy oraz w sposób niezapewniający stabilności i bezpieczeństwa rynku finansowego". Komisja zwraca także uwagę na nieprawidłowe wykonywanie przez TFI bieżącego nadzoru nad podmiotem, któremu towarzystwo powierzyło zarządzanie portfelami inwestycyjnymi funduszy inwestycyjnych.

Altus TFI kwestionuje zarzuty

Altus TFI kwestionuje zasadność zarzutów stawianych Towarzystwu przez KNF i będzie odwoływał się od decyzji Komisji w sprawie nałożenia kar pieniężnych i sankcji administracyjnych - podał Altus w komunikacie.

"Altus TFI informuje, iż kwestionuje zasadność zarzutów stawianych przez KNF i będzie podejmował właściwe środki odwoławcze od decyzji KNF" - napisano w komunikacie.

Altus podał, że decyzji KNF w zakresie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie działalności towarzystwa funduszy inwestycyjnych nadano rygor natychmiastowej wykonalności. W związku z tym, od 5 lutego fundusze inwestycyjne zarządzane dotychczas przez Altus reprezentowane będą przez depozytariuszy tych funduszy, a Altus przestaje być towarzystwem funduszy inwestycyjnych w rozumieniu ustawy, wobec czego traci umocowanie do reprezentowania funduszy oraz prowadzenia ich spraw.

Skutki afery GetBacku

Nie trudno powiązać te zarzuty z aferą GetBack i funduszami, które spółka powierzyła Altusowi. To zresztą nie pierwsza tego typu kara. W listopadzie 2018 roku KNF cofnęła spółce Polski Dom Maklerski SA zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej oraz nałożyła na nią karę pieniężną w wysokości 2,5 mln zł. W sieprniu zaś za podobne zarzuty co Altus, usłyszał Saturn TFI. Karą również było zabranie zezwolenia i 5 mln zł. Listopad przyniósł z kolei podobną karę dla Lartiq TFI, czyli dawnego TFI Trigona. W grudniu 2018 roku ukarano też Mercurius DM. W sumie kary te opiewają na prawie 20 mln zł, kara dla Altusa jest jednak największa.

Warto dodać, że ukaranie Altusa nie jest zaskoczeniem. W sierpniu 2018 roku KNF wszczęła postępowania przeciw Polskiemu Domowi Maklerskiemu i czterem funduszom inwestycyjnym: Altusowi, Saturnowi, Noble Funds i Trigonowi (Lartiqowi). Latem 2018 roku do aresztu trafił także Piotr Osiecki, główny akcjonariusz Altus TFI. Sam Altus przerzucał zaś swoje inwestycje z obciążonego aferą GetBack TFI do Rockbridge TFI. Tym samym ograniczył negatywny wpływ kary na swoją działalność.

Adam Torchała

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 degrengolada

brawo KNF, odczuwam poczucie sprawiedliwości społecznej

! Odpowiedz
0 8 adamleszcz

Główni dranie i tak nietknięci. Piszą nawet, że "wartość szkody jaka została wyrządzona w spółce GetBack SA (...) szacowana jest na co najmniej 503 mln zł", a to spółka GetBack SA zrobiła szkodę, na 2 miliardy 500 milionów złotych, wraz ze wspólnikami typu Idea Banka SA, Getin Noble Bank SA, i resztą złodziejstwa. Cała ta gra polega na tym, żeby słupa - jedną, dwie osoby obarczyć wszystkim, a złodziejstwo pozostanie nietknięte. Każdy tam wiedział co jest grane. Toksyczność masowości (ukrywanej przed oszukiwanymi, czyli ludźmi) emisji obligacji, po zawyżonym oprocentowaniu, którego ponad 50% otrzymywali od razu pośrednicy (ludzie mieli tylko symboliczne "bezpieczne" (nie budzące podejrzeń) procenty) były aż nadto czytelne dla całego powiązanego środowiska, ludzi z GetBack, jak i wszystkich pośredników typu Idea Bank. Tak więc ta gra złodziei bankowych, finansowych, i wszystkich powiązanych, to tak jakby chcieć za zbrodnie nazistowskie, za obozy koncentracyjne, ukarać tylko Hitlera i Goebbels'a a NSDAP nie tylko pozostawić nietkniętą, ale w pozycji pokrzywdzonej, na równi z ofiarami, albo nawet przed (bo złodziejskie łapska po pieniądze wyciąga w pierwszej kolejności ten sprawca, GetBack, i jego wspólnik Bank). Ban(da)k czarnych bandytów. Tak to wygląda. Rozwodnić i zmanipulować, kota ogonem odwrócić. Polskie piekiełko.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 26 ertom

A kiedy KNF ukarze siebie za dopuszczenie Getbacku do obrotu na GPW? Bo karząc różnego rodzaju Alttusy tak na prawdę karzą drobnych akcjonariuszy, którzy znowu stracą na akcjach, bo prezesom Altusa bieda na pewno nie grodzi.

! Odpowiedz
34 22 potiomkin

Bardzo dobrze. W końcu pozbywamy się społecznych pasożytów. Powiedzcie mi, czym takie fundusze się zajmują, skąd generują zyski, skoro niczego nie produkują ani nie świadczą żadnych usług? To są po prostu społeczne pasożyty, spekulanci, którzy żyją z cudzej pracy. Wszystkie te TFI powinny być znacjonalizowane, a znalazłyby się pieniądze na emerytury i inne świadczenia socjalne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 16 sonmi451

niczego się nie pozbyłeś. nie widzisz że tylko zmienili nazwę?

! Odpowiedz
20 21 momotaro

W końcu od paru miesięcy KNF zaczyna czyścić i likwidować pseudo TFI zarządzane przez cwaniaczkow w białych kolnierzykach. Przez lata mogli czuć się bezkarnie. Brawo KNF. Tak trzymać.

! Odpowiedz
0 36 sammler

A dzięki komu mogli przez te lata czuć się bezkarnie?

! Odpowiedz
0 22 sonmi451

co niby zlikwidowali? zmienili nazwę na inną i za chwilę będzie to samo

! Odpowiedz
0 25 sonmi451 odpowiada sammler

dzięki temu,kto dopuścił do kredytów frankowych, polis-lokat, amber-goldów, skoków, spółdzielni mieszkaniowych.....

! Odpowiedz
1 20 ertom

Tylko że to KNF dopuściło Getback, a co za tym idzie akcje i obligacje do obrotu

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 0,46% 41 219,51
2020-04-02 17:15:01
WIG20 0,62% 1 491,55
2020-04-02 17:15:00
WIG30 0,61% 1 719,24
2020-04-02 17:15:00
MWIG40 0,01% 2 859,38
2020-04-02 17:15:00
DAX 0,27% 9 570,82
2020-04-02 17:37:00
NASDAQ 1,72% 7 487,31
2020-04-02 22:03:00
SP500 2,28% 2 526,90
2020-04-02 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.