Kolejna kara za GetBack. 5 mln zł za fundusze

2019-08-20 17:59
publikacja
2019-08-20 17:59
fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Cofnięcie zezwolenia i 5 mln zł do zapłaty - taką karę na Saturn TFI nałożyła we wtorek Komisja Nadzoru Finansowego. To echa afery GetBack.

/ fot. Tomasz Ras / Puls Biznesu

Kara została nałożona za naruszenie dwóch artykułów ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi

  • art. 48 ust. 2a ustawy w związku z zarządzaniem przez Towarzystwo funduszami inwestycyjnymi w sposób nierzetelny i nieprofesjonalny, niezapewniający zachowania należytej staranności i niezgodny z zasadami uczciwego obrotu, a także nieuwzględniający najlepiej pojętego interesu funduszy oraz uczestników funduszy oraz w sposób niezapewniający stabilności i bezpieczeństwa rynku finansowego,
  • art. 45a ust. 4a ustawy w związku z nieprawidłowym wykonywaniem przez Towarzystwo bieżącego nadzoru nad podmiotem, któremu Towarzystwo powierzyło zarządzanie portfelami inwestycyjnymi funduszy inwestycyjnych.

Za samo naruszenie KNF zastosowała najwyższy przewidziany w tej materii wymiar kary: 5 mln zł. Dodatkowo, jako że naruszenia uznane zostały za rażące, zdecydowano o cofnięciu zezwolenia na wykonywanie działalności przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych.

Echa afery GetBack

Naruszenia ustalone przez Komisję związane były z zarządzaniem przez Starurna następującymi funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi:

  • Centauris 3 Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty,
  • Debito Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty,
  • GetBack Windykacji Platinum Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty,
  • GetPro Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty,
  • Universe 3 Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty

Cała piątka była współtworzona przez Saturna przy okazji współpracy z GetBackiem. Już w sierpniu 2018 roku KNF informowała, że w związku z wybuchem afery GetBack prześwietla fundusze Altusa, Trigona, Noble oraz właśnie wymienioną wyżej piątkę Saturna.

- Komisja ustaliła, że Towarzystwo nie wykonywało bieżącego nadzoru nad podmiotem, któremu powierzyło zarządzanie portfelami inwestycyjnymi Funduszy, przez co nie zostały zidentyfikowane i wyeliminowane przez Towarzystwo istotne nieprawidłowości zaistniałe w toku wykonywania powierzonych czynności. Towarzystwo świadomie i trwale akceptowało wykonywanie przez podmiot zarządzający portfelami czynności zarządzania w sposób naruszający podstawowe zasady funkcjonowania instytucji rynku kapitałowego, jakim są fundusze inwestycyjne - czytamy w komunikacie KNF. 

Kompletny brak nadzoru

Saturn miał ograniczyć się tylko i wyłącznie do zadań administracyjnych, nie nadzorował transakcji jakich w ramach funduszy dokonywano. Nie weryfikowano sprawozdań, prognoz odzysków, założeń wyceny wierzytelności. Komisja zwraca także uwagę, że TFI "nie kwestionowało sytuacji, w której w ramach umów przelewu wierzytelności zawieranych pomiędzy Funduszami za pośrednictwem tego samego zarządzającego standardem stało się realizowanie transakcji po cenie zawyżonej w stosunku do wartości księgowej aktywów, będących przedmiotem transakcji ani nie rozpoznało zaistniałej sytuacji w kategoriach naruszenia przez Towarzystwo oraz Fundusze obowiązujących regulacji prawnych dotyczących rachunkowości funduszy inwestycyjnych". 

Przypomnijmy, że jedną z przyczyn wybuchu afery GetBack i utraty płynności przez spółkę było m.in. przepłacanie za portfele wierzytelności. - Towarzystwo nie zdołało w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami zabezpieczyć interesu uczestników zarządzanych Funduszy akceptując nabywanie pakietów wierzytelności po cenie znacząco zawyżonej w stosunku do wartości godziwej nabywanych aktywów - podnosi KNF.

- Towarzystwo zaniedbało wykonywania swoich ustawowych obowiązków, pozostając bierne w zaistniałej sytuacji i w pełni uzależnione od woli podmiotu, któremu zleciło zarządzanie portfelami inwestycyjnymi Funduszy, zachowując przy tym jedynie pozory działania jako organ tych Funduszy. - podsumowała Komisja.

AT/KNF

Źródło:
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
428ustka
Zadne fundusze uciekac z daleka od tego dziadostwa masz kase to jedz na wczasy 3razy w roku przynajmniej cos z tego bedzie
staryznajomy
Po fakcie jak ludzie potracili oszczednosci teraz karaja. Tak jak Zarzad GPW na skargi drobnych akcjonariuszy o np. pump &dump pisza, zatwierdzaja kolejne groszowe emisje i dopuszczaja je do obrotu, odpowiadaja, ze nie widza nieprawidlowosci a jak spółka leci ja grosze wtedy..zawieszaja jej notowania bo raptem spolka zaprzestake Po fakcie jak ludzie potracili oszczednosci teraz karaja. Tak jak Zarzad GPW na skargi drobnych akcjonariuszy o np. pump &dump pisza, zatwierdzaja kolejne groszowe emisje i dopuszczaja je do obrotu, odpowiadaja, ze nie widza nieprawidlowosci a jak spółka leci ja grosze wtedy..zawieszaja jej notowania bo raptem spolka zaprzestake publikacji sprawozdań. Jedna banda i złodziejstwo. Jeden prezes Marek Ch. z KNF idzie do LCz z korupcja, drugi byly prezes KNF Kluza sprawa IDMSA
Tak dziala GPW i ten caly pseudo nadzór KNF !!!
ertyy
Słyszałeś o jakimś urzędzie albo sądzie, który kara przed zaistnieniem przewinienia? Przecież tak działa system sprawiedliwości na całym cywilizowanym świecie. Były próby np. w sowieckiej Rosji aż takiej kontroli państwa i trzymania obywatela za twarz, aby wyeliminować/ograniczyć przestępczość. Jaki to efekt Słyszałeś o jakimś urzędzie albo sądzie, który kara przed zaistnieniem przewinienia? Przecież tak działa system sprawiedliwości na całym cywilizowanym świecie. Były próby np. w sowieckiej Rosji aż takiej kontroli państwa i trzymania obywatela za twarz, aby wyeliminować/ograniczyć przestępczość. Jaki to efekt przyniosło, to wiemy z lekcji historii.

Ale spokojnie. Tryby apartu sprawiedliwości działają powoli, ale skutecznie. Doczekamy się rozwiązania problemu poszkodowanych ponad 4 tysięcy przez Idea Bank w aferze GetBack, którego (tak przypadkiem) jesteś pośrednio akcjonariuszem (bo jesteś akcjonariuszem GH).
bialy_kruk
Strasznie gwiazdorzy ta cała KNF.
Wykształcili sie angielskiego,wyjeździli na nartach jak afera była w zalążku a teraz szaleją.
Skoro tak machają szabelką na lewo i prawo to kiedy cofnięcie licencji dla Delojt szanowna komisjo?

Powiązane: Kłopoty GetBacku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki