Allegro kończy 18 lat. Co kupujemy najczęściej?

20 milionów użytkowników, 740 sprzedanych produktów na minutę i 300 tysięcy klientów dziennie. Takimi liczbami może pochwalić się Allegro, które obchodzi dzisiaj 18. urodziny. Serwis równie często odwiedzają kobiety i mężczyźni, a najczęściej wybieraną pojedynczą ofertą na platformie jest kołdra antyalergiczna.

(fot. Jerzy Dudek / FORUM)

Allegro powstało 13 grudnia 1999 r., dokładnie 18 lat temu, w Poznaniu. Na początku było serwisem aukcyjnym, działającym jako pchli targ, na którym transakcje dokonywały osoby prywatne. W 2002 r. licytacje stanowiły 37 proc. wszystkich transakcji, dziś to tylko 3 proc. Coraz częściej korzystają z niego też przedsiębiorcy, którzy traktują Allegro jako kolejną platformę do rozwijania swojego biznesu – 100 tysięcy profili to konta typu firma, prowadzonych przez profesjonalnych sprzedawców.

Jak wynika z danych Allegro i raportu Gemius „Ecommerce w Polsce w 2017 r.”, serwis ten to najpopularniejsza platforma zakupowa dla 71 proc. Polaków. Allegro odwiedza ponad 17 milionów osób miesięcznie, a dziennie robi tam zakupy prawie 300 tys. klientów. Konto na Allegro ma 20 milionów Polaków.

Przez 18 lat na Allegro wystawiono 3,8 miliardów ofert i sprzedano 2,4 miliardów przedmiotów. W 2017 r. w minutę sprzedano średnio 740 produktów. Dziennie na Allegro sprzedaje się milion produktów, a liczba aktywnych ofert miesięcznie w tym roku sięgała do 70 milionów. W wyszukiwarkę serwisu w ciągu miesiąca wpisuje się 1,2 mld wyszukiwań. Aż 90 proc. ofert to produkty nowe, wystawiane przez profesjonalnych sprzedawców, oferujących gwarancję i wsparcie pozakupowe.

Kobiety i mężczyźni kupują na Allegro mniej więcej po równo – czasem zdarzają się niewielkie odchylenia na korzyść tych drugich, w zależności od kategorii. Częściej z serwisu korzystają mieszkańcy średnich i mniejszych miast.

Polacy robią zakupy na platformie coraz bardziej świadomie. Jak czytamy w „Pulsie Biznesu”, rzadko zaglądamy na Allegro by przeglądać oferty, zazwyczaj wpisywane w wyszukiwarkę hasła są konkretne i określają dokładne cechy pożądanego produktu. Przez cały rok do koszyków Polaków trafiają ubrania, książki, sprzęty AGD, części samochodowe, kosmetyki czy chemia gospodarcza. Wyróżnić jednak możemy takie artykuły, które kupowane są sezonowo. I tak telewizory kupujemy przed dużymi imprezami sportowymi i na Boże Narodzenie, narty – w październiku, a wyprawkę szkolną zaczynamy kompletować już w lipcu.

Najczęściej wybieraną na Allegro ofertą jest ta na… kołdrę antyalergiczną. Ten produkt został w ciągu ostatnich trzech lat sprzedany 29 tys. razy. Dużym zainteresowaniem cieszą się także hybrydowe lakiery do paznokci (27 tys. transakcji), a także końcówki do szczoteczek elektrycznych, waciki, maseczki do twarzy, mop i pilnik polerski.

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 0 pomaranczka1

Szczyt popularności minął, ale na Allegro w dalszym ciągu da się dobrze zarobić. Tylko trzeba mieć sposób na te durne algorytmy. Na szczęście są firmy, które zajmują się pozycjonowaniem aukcji na allegro, więc jak się myśli poważnie o sprzedaży to chyba nie ma wyjścia i trzeba korzystać z takich usług.

! Odpowiedz
3 37 trup_w_szafie

Zgadzam się, Allegro szczyt popularności ma już za sobą a aby utrzymać wysokie zyski z prowadzonej działalności wybrało drogę zwiększania prowizji sprzedawcom. A paradoksalnie to dzięki nim zarabiają, więc gdy gryzie się rękę która karmi to nie może się skończyć dobrze. Uważam to za jedną z najgorszych decyzji spółki.

! Odpowiedz
6 51 karbinadel

"Coraz częściej korzystają z niego też przedsiębiorcy" - raczej coraz rzadziej. Szczyt popularności Allegro ma już za sobą, a niezależni sprzedawcy są rugowani przez "Strefę marek" Allegro

! Odpowiedz
5 37 mjwhite

też uważam że allegro się stacza i lepiej to już było. Jedyna nadzieja to że uda im się wstrzelić z jakimś fajnym pomysłem ale jak na razie o jest coraz gorzej.
Wszelkie zmiany wyglądu strony, czy zasad tylko odrzucają bo ludzie nie mają czasu i chęci by uczyć się od nowa.
A co do przedmiotów na najczęściej są zepsute albo kradzione więc to raj i okazja dla krętaczy i paserów a nie zwykłych ludzi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne