REKLAMA

Absurdalne wymogi szkół w Japonii. Sprawdzają kolor bielizny uczniów czy zabraniają niektórych fryzur

2023-08-06 10:00
publikacja
2023-08-06 10:00

80 proc. szkół średnich w mieście Fukuoka sprawdza kolor bielizny uczniów - twierdzi lokalne stowarzyszenie prawników, które zbadało częstotliwość absurdalnych reguł wprowadzanych przez szkoły. "Surowe zasady mogą stanowić pogwałcenie praw człowieka" - poinformował portal gazety "Japan News".

Absurdalne wymogi szkół w Japonii. Sprawdzają kolor bielizny uczniów czy zabraniają niektórych fryzur
Absurdalne wymogi szkół w Japonii. Sprawdzają kolor bielizny uczniów czy zabraniają niektórych fryzur
fot. milatas / / Shutterstock

Stowarzyszenie zbadało szkolne statuty i domaga się ich zmian.

Zgodnie z zaprezentowanym przez stowarzyszenie raportem na 69 miejskich liceów 57 wymaga określonego koloru bielizny, 62 zakazują nieodpowiadających im fryzur, a 56 - regulowania brwi.

W niektórych przypadkach uczniowie byli zmuszeni zdjąć w szkole bieliznę, ponieważ miała ona nieregulaminową barwę - przy czym sprawdzanie koloru odbywało się publicznie, na korytarzu lub w sali gimnastycznej, w obecności uczniów płci obojga. Szkoły potrafią domagać się określonego składania skarpetek albo żądać, by uczeń zmienił jedną skarpetkę - bo nie odpowiada ona regulaminowi. Druga jakoś przeszła inspekcję.

"Nasze badanie wykazało nadmierne ograniczenia, ujawniające brak rozsądku" - powiedział rzecznik stowarzyszenia prawników.

Prawnicy poprosili uczniów o wymienienie "nierozsądnych" wymogów ich szkół. Uczniowie opowiedzieli, że dziewczętom kazano związywać włosy poniżej uszu. Tłumaczono to faktem, jakoby chłopców mogło ogarnąć podniecenie na widok damskiego karku. Albo też odpowiadano krótko: "bo tego wymaga rząd" - twierdzi stowarzyszenie.

Pewien uczeń był rugany przez półtorej godziny za ogolenie sobie połowy zarostu - choć szkolny regulamin tego nie zakazywał. Uczniom zakazano podnoszenia tematu regulaminu szkolnego podczas zebrania, strasząc, że może to doprowadzić do obniżenia stopni na świadectwie.

Poproszony o komentarz urzędnik kuratorium stwierdził, że zmieniło się społeczeństwo, które - jego zdanie - obecne wyznaje znacznie bardziej "zróżnicowane zasady". "Poinstruujemy szkoły, żeby dokonały przeglądu regulaminów pod kątem naruszeń praw człowieka" - zapowiedział.

os/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jas2
Takie czasy. Uczniowie przychodzą do klasy z majtkami na wierzchu, w tęczowych skarpetkach, i są zdziwieni, że to niezgodne z regulaminem.
hfjdj
Wielkie mesyje, u nas w szkole bierze młodego człowieka do mapy i każe pokazywać, "cieśnina Dardanele", a potem krzyczy na niego jak nie wie tym samym obrzydzając cały świat i zabierając całą przyjemność z jego odkrywania. Na koniec pyta go się: "no to pokaż gdzie jest Polska chociaż", uczeń pokazuje gdzie jest Wielkie mesyje, u nas w szkole bierze młodego człowieka do mapy i każe pokazywać, "cieśnina Dardanele", a potem krzyczy na niego jak nie wie tym samym obrzydzając cały świat i zabierając całą przyjemność z jego odkrywania. Na koniec pyta go się: "no to pokaż gdzie jest Polska chociaż", uczeń pokazuje gdzie jest Polska bo wie, bo go to interesowało, pokazuje na co dostaje odpowiedź: "to za mało, pała siadaj". Siada uczeń smutny, w poczuciu że Polska to za mało, zły na Polskę że tylko ją potrafił pokazać, jednocześnie w głowie jego kraj zdeprecjonowany "to za mało". To jest krzywda. A nie jakieś oglądanie majtek.
inwestor.pl
Czy dyrektor sprawdza każdego ucznia jakie założył majtki?
abab2
Niby taki nowoczesny kraj a mentalnie dalej sredniowiecze.
talmudd
kiedy zostanie japonia wyzwolona ??
zoomek
"bo tego wymaga rząd"
W dużej mierze szkoła ma formatować.
Gorzej że posłusznych banksterce matołów.

Powiązane: Japonia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki