7 grudnia bezpłatne porady dla ofiar przemocy ekonomicznej

7 grudnia w wybranych kancelariach komorniczych w całej Polsce ofiary przemocy ekonomicznej będą mogły za darmo uzyskać poradę prawną. 

Jak podkreślają organizatorzy akcji, przemoc ekonomiczna w Polsce najczęściej przyjmuje formę niepłacenia alimentów. Bezpłatne konsultacje z komornikami mają pomóc głównie osobom nie mającym wiedzy, w jaki sposób egzekwować należne im środki finansowe.

Bezpłatne porady komorników odbędą się 7 grudnia w wybranych kancelariach w całej Polsce
Bezpłatne porady komorników odbędą się 7 grudnia w wybranych kancelariach w całej Polsce (facebook.com/komornicy/)

Co to jest przemoc ekonomiczna

Przemoc ekonomiczna to kontrolowanie zasobów ekonomicznych partnera, który - zdominowany przez najbliższą osobę - nie może lub nie jest w stanie samodzielnie podejmować decyzji związanych z wykorzystywaniem zasobów ekonomicznych gospodarstwa domowego - tłumaczą eksperci Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" i podają przykłady - za przemoc ekonomiczną można uznać na przykład kontrolowanie dostępu do edukacji, zatrudnienia, opieki medycznej, rozporządzania rzeczami z zakresu prawa własności.

W ramach tego zjawiska mieści się nie tylko będące największym problemem niepłacenie należnych alimentów, ale także zmuszanie partnera do podpisywania umów kredytowych czy pożyczkowych, do podpisania pełnomocnictwa, zbycie nieruchomości lub innej rzeczy bez wiedzy partnera.

Kto i komu powinien płacić alimenty

Wiele osób nadal nie ma świadomości, że obowiązek alimentacyjny może pojawiać się nie tylko na linii rodzic-dziecko, ale że z roszczeniem o świadczenie z tego tytułu w przypadku rozwodu mogą wystąpić względem siebie również małżonkowie.

Zgodnie z przepisami, alimentów może żądać:

  • małżonek winny od małżonka również winnego, jak i
  • małżonek niewinny od małżonka niewinnego.

W wyroku rozwodowym, na żądanie jednego z małżonków, sąd może zasądzić alimenty od współmałżonka. Były małżonek może również żądać alimentów nie tylko w trakcie trwania sprawy rozwodowej, lecz również po orzeczeniu rozwodu, w odrębnym postępowaniu.

Gdy tylko jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, tylko małżonek niewinny może żądać alimentów od małżonka winnego. Nie wymaga się wtedy, aby małżonek niewinny znajdował się w niedostatku. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w przygotowanym przez Bankier.pl poradniku "Alimenty - wszystko, co trzeba wiedzieć".

Szczegółowych porad m.in. na temat obowiązku alimentacyjnego udzielą podczas bezpłatnych konsultacji komornicy 7 grudnia. Lista dyżurujących tego dnia kancelarii jest udostępniona na stronie www.komornik.pl. Tego dnia można skorzystać również z porad na infolinii - pod numerem tel. (22) 299 87 77.

W 2014 roku odsetek osób, które doświadczyły w swoim życiu przemocy ekonomicznej wynosił 4,3% (w 2010 roku – 8,8%) - informuje Krajowa Rada Komornicza.

Malwina Wrotniak-Chałada

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 3 ~niepelnosprawny_org

czy to jakiś neologizm czy potocznie? o co chodzi...?

! Odpowiedz
1 7 ~jerzy

A już myślałem że przemoc ekonomiczna to podatki.

! Odpowiedz
0 7 ~dual

Taaa... wilk będzie uczył owieczki . Ale jazzzzz...

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl