Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Korei Południowej

Do 763 wzrosła w Korei Płd. liczba zakażonych koronawirusem wywołującym ostre zapalenie płuc Covid-19 - podało Centrum Kontroli Zachorowań i Prewencji w Seulu. W niedzielę odnotowano 161 przypadków nowych zakażeń. Z powodu koronawirusa zmarło tam już 7 osób. W kraju obowiązuje najwyższy alert epidemiologiczny.

(fot. KIM HONG-JI / Forum)

Wcześniej informowano o pięciu potwierdzonych przypadkach zgonów wśród Koreańczyków z południa zakażonych koronawirusem, który zaatakował już na świecie ponad 78 tys. osób.

Według południowokoreańskich władz medycznych niemal połowa zakażonych to członkowie chrześcijańskiej sekty działającej w Daegu. Wyznawcy Shincheonji, czyli Kościoła Jezusa, który powstał w marcu 1984 r., stanowią ponad połowę wszystkich zakażonych koronawirusem w Korei Płd. W niedzielę zarejestrowano 129 nowych przypadków wśród wiernych tej denominacji, co daje ogólną liczbę 429 zakażeń wśród członków sekty założonej przez 87-letniego Li Man Hi z Daegu.

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In poinformował wcześniej, że z powodu koronawirusa rząd podniesie alert do najwyższego poziomu, po gwałtownym wzroście liczby nowych przypadków zakażenia wirusem Covid-19.

Moon zapowiedział, że rząd podniesie alarm o jeden stopień do najwyższego poziomu w celu ograniczenia gwałtownego wzrostu liczby nowych przypadków zarażenia wirusem Cornavirus. Zapowiedział też, że władze muszą podjąć "bezprecedensowe wielkie kroki" w walce z wirusem.

Epidemia Covid-19 jest "w punkcie zwrotnym" - powiedział Moon po spotkaniu rządu w tej sprawie.

Koronawirus u 11 żołnierzy, blisko 8 tys. innych na kwarantannie

Do poniedziałku zakażenie koronawirusem wykryto w Korei Południowej u 11 żołnierzy, a ok. 7,9 tys. innych zostało poddanych kwarantannie, by nie dopuścić do rozprzestrzenienia się wirusa w koszarach – poinformowało południowokoreańskie ministerstwo obrony.

Osiem przypadków groźnego wirusa odnotowano w wojskach lądowych oraz po jednym: w marynarce wojennej, siłach powietrznych i korpusie piechoty morskiej – przekazała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, powołując się na resort obrony.

Zakażeni żołnierze są wśród 763 zainfekowanych koronawirusem w Korei Płd. Większość przypadków łączonych jest z nabożeństwami jednego z ruchów religijnych w mieście Daegu w środkowej części kraju lub ze szpitalem w pobliskim mieście Czeongdo. Siedmioro spośród zakażonych cywilów zmarło. Od niedzieli w kraju obowiązuje najwyższy alert epidemiologiczny.

Władze badają pracowników wojska, którzy przebywali w dotkniętych wirusem regionach lub mieli kontakt z kimś zakażonym. Obecnie w izolacji w swoich bazach przebywa ok. 7,9 tys. żołnierzy – podał Yonhap. Pierwszy przypadek zakażenia wśród personelu sił zbrojnych wykryto w piątek.

Mongolia wstrzymuje wszystkie loty do Korei Płd. i blokuje granicę

Mongolia wstrzymała wszystkie loty z Korei Południowej i blokuje swoją granice do 2 marca z uwagi na szerzącą się epidemię koronawirusa, która rozpoczęła się w Chinach - poinformowały w poniedziałek władze tego kraju.

Choć w Mongolii nie doszło do przypadku wystąpienia koronawirusa, w ramach profilaktyki do końca marca zamknięto wszystkie szkoły.

Wcześniej Mongolia zamknęła też wszystkie punkty przekraczania jej granicy z Chinami. Z kolei zawieszenie dostaw węgla z Mongolii do Chin ma obowiązywać do 2 marca.

Globalna epidemia koronawirusa

Epidemia koronawirusa, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, rozpoczęła się pod koniec 2019 roku na targu w mieście Wuhan w Chinach, gdzie obok żywności sprzedawano również żywe, dzikie zwierzęta. Większość chińskich zakażeń i zgonów stwierdzono w prowincji Hubei, której stolicą jest właśnie Wuhan.

W całych Chinach zarejestrowano do tej pory 76 936 przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu powikłań wywołanych ostrą niewydolnością układu oddechowego zmarło już 2442 osoby, głównie - w Hubei. Korea Południowa jest drugim pod względem ilości zakażeń krajem na świecie po Chinach.

Decyzja władz ChRL o odizolowaniu prowincji Hubei od reszty Chin pomogła w zlokalizowaniu wirusa - wskazują chińskie media. W poniedziałek kilka prowincji w Chinach ogłosiły obniżenie poziomu alertu epidemiologicznego. Prowincje Junnan i Kuejczou obniżyły alert z poziomu 1 (najwyższego) do poziomu 3, z kolei prowincja Guangdong ze stolicą w Kantonie i prowincja Shanxi obniżyła poziom gotowości epidemiologicznej do poziomu 2.

W piątek prowincja Gansu ogłosiła jako pierwsza obniżenie poziomu alertu. W ślad za nią o dwa w czteropoziomowej skali obniżyła alert prowincja Liaoning.

W Hubei, gdzie jest najwięcej zakażonych i gdzie odnotowano najliczniejsze przypadki zgonów, nadal obowiązuje najwyższy poziom 1 alertu. 

Andrzej Borowiak 

mars/ anb/ mal/ zm/ jo/ jar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 23 karbinadel

Kolejny raz socjalizm wykazał swoją wyższość. Korea Północna, której obywatele nigdzie nie podróżują, nie ma takich problemów. A nawet gdyby miała, to i tak się nikt o tym nie dowie

! Odpowiedz
7 13 fakpejsy

Wirus rotszylda.

! Odpowiedz
7 39 newcommer

Tak bardziej kabaretowo to ten wirus powinien się nazywać ZEUS, stworzony w laboratorium ZUS aby ograniczyć do zero wypłaty rent i emerytur.

! Odpowiedz
6 25 igła

Oj, wiele elektroniki trafia z Korei do Europy. Widzę tylko ocet na pólkach :)

! Odpowiedz
1 2 karbinadel

Ocet wykupią do odkażania :)

! Odpowiedz
2 32 and00

3-2-1-...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil