REKLAMA

10 mln zł na budowę biogazowni rolniczej na Mazurach

2011-12-28 12:55
publikacja
2011-12-28 12:55

10 mln zł ma kosztować budowa biogazowni, która powstanie na terenie gospodarstwa rolnego w Upałtach w gminie Giżycko (Warmińsko-Mazurskie). Umowę na dofinansowanie inwestycji z pieniędzy unijnych w wysokości 4 mln zł podpisano w środę w Olsztynie.

Umowę podpisali prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska (WFOŚ) Adam Krzyśków i dyrektor spółki, która będzie budować biogazownię, Jacek Rawłuszko.

Biogazownia o mocy 1 MW powstanie na terenie tysiąchektarowego gospodarstwa rolnego. Będzie to w pełni samowystarczalna inwestycja, "paliwo" do niej ma pochodzić właśnie z tego jedynego gospodarstwa. Uzyskany z fermentacji gaz posłuży do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.

Jak powiedział Rawłuszko, dzięki biogazowni skończy się problem z gnojowicą powstającą w gospodarstwie, ponieważ zostanie ona zagospodarowana na potrzeby biogazowi. Dodatkowo jako substrat do biomasy posłuży kukurydza. Aby zapewnić kiszonkę z kukurydzy, trzeba będzie ją wysiać na obszarze 400 hektarów.

Jak informuje WFOŚ w Olsztynie, na Warmii i Mazurach instalacje odnawialnych źródeł energii ze słońca, biomasy i wód geotermicznych powstają dzięki dofinansowaniu unijnemu przy budynkach użyteczności publicznej, szkołach, hotelach czy restauracjach. Od 2008 r. Wojewódzki Fundusz podpisał 29 umów na inwestycje o wartości ponad 65,5 mln zł. Dofinansowanie z UE wyniosło blisko 38 mln zł. (PAP)

ali/ je/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki