REKLAMA
BADANIE

"Znachor" od Netfliksa. Platforma wyprodukowała remake słynnego świątecznego filmu

Agata Wojciechowska2023-02-02 18:00redaktor
publikacja
2023-02-02 18:00

"To profesor Wilczur" - słynna scena z Piotrem Fronczewskim w roli asystenta zapadła niejednemu w pamięci. Szczególnie że TVP ku uciesze części widzów traktuje "Znachora" jak film świąteczny. Teraz wyrasta mu młoda konkurencja od Netfliksa. Pytanie: po co?

"Znachor" od Netfliksa. Platforma wyprodukowała remake słynnego świątecznego filmu
"Znachor" od Netfliksa. Platforma wyprodukowała remake słynnego świątecznego filmu
fot. Netflix / / Facebook

Najpierw "Wiedźmin", później zapowiedzi "Pana Samochodzika", teraz "Znachor". Czy Netflix wie, na co się porywa, biorąc na stół montażowy legendarne postacie i ich historie? Remake historii genialnego chirurga mamy poznać w połowie 2023 roku. 

W rolę profesora Wilczura wcieli się Leszek Lichota, który tak skomentował kultową dla pokoleń rolę:

Jestem z pokolenia, które wyrosło na historii profesora Wilczura. Bardzo się cieszę, że mogłem wcielić się w tak istotną postać dla polskiej kultury. Filmy kostiumowe są zawsze wyzwaniem, ale myślę, że reżyser i cała ekipa wspaniale odzwierciedlili estetykę lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Świata, w którym liczył się honor, etos pracy, empatia i romantyczna miłość.

Jego córkę Marysię Wilczurównę, którą miłość do arystokraty i zazdrośni absztyfikanci zaprowadzą na stół operacyjny pod strzechą, zagra Maria Kowalska. Jak sam Netflix streszcza: "szanowny chirurg profesor Rafał WIlczur traci rodzinę i pamięć. Wiele lat później, zapomniany i biedny, spotyka swoją córkę". 

- Teraz my, dzięki Netflix - mieliśmy okazję zmierzyć się z tą legendą - mówi reżyser Michał Gazda. - Co było niewątpliwie wielkim reżyserskim przywilejem, ale też – nie ukrywajmy – twórczą obawą. Igraliśmy przecież z narodowym wzorcem melodramatu. Dzięki wspaniałej ekipie poczucie odpowiedzialności nie krępowało, a kreacja wszystkich tych namiętności i dramatów przedwojennego świata okazała się prawdziwą artystyczną frajdą - dodaje. 

Ekranizacja z lat 80-tych, która wyszła spod kamery Jerzego Hoffmana, powstała na kanwie powieści "Znachor" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. W pierwszoplanowe role wcielili się m.in. Jerzy Bińczycki, Anna Dymna, Bożena Dykiel, Tomasz Stockinger czy Bernard Ładysz.

Jak wyszło? Przekonamy się niebawem. Najwyraźniej, by podbić liczbę subskrybentów w Polsce i tej części Europy, Netflix promuje lokalne produkcje.

***

Popkultura i pieniądze w Bankier.pl, czyli seria o finansach "ostatnich stron gazet". Fakty i plotki pod polewą z tajemnic Poliszynela. Zaglądamy do portfeli sławnych i bogatych, za kulisy głośnych tytułów, pod opakowania najgorętszych produktów. Jakie kwoty stoją za hitami HBO i Netfliksa? Jak Windsorowie monetyzują brytyjskość? Ile kosztuje nocleg w najbardziej nawiedzonym zamku? Czy warto inwestować w Lego? By odpowiedzieć na te i inne pytania, nie zawahamy się zajrzeć nawet na Reddita.

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (26)

dodaj komentarz
prawdziwynierobot
rety, nie...
ale w sumie to nei muszę przecież oglądać, ufff :)
jas2
Jak do Znachora wstawić wątek LGBT?

Znając ich - potrafią!
jas2
Na pewno będzie tam jeden biały Polak katolik. Ten co kłodę podłoży pod nadjeżdżający motocykl.

Znamy te schematy.
jas2 odpowiada jas2
Ewentualnie będzie jeszcze drugi biały Polak katolik, lekarz, który wsadzi Znachora-Wilczura do więzienia.
jas2
Żeby oglądająca młodzież z Polski i z całego świata była odpowiednio uwarunkowana.
kacz-dzong-un odpowiada jas2
Nie koniecznie, żeby uczyła się tolerancji
konik_garbusek
W roli głownej Jerzy, słynny szpakowaty czarodziej z Polski? najs, najs.
peluquero
Taki scenariusz nie ma najmniejszego sensu, wilczur to powinien być czarny który bezdomny z amnezją, najlepiej w typie lil nas x, napewno nie arystokracja chyba że zadłużona po uszy nie mająca ubezpieczenia która godzi sie na usługi bezdomnego murzyna biegle operującego przyborami chirurgicznymi których jako jedynych jeszcze nie Taki scenariusz nie ma najmniejszego sensu, wilczur to powinien być czarny który bezdomny z amnezją, najlepiej w typie lil nas x, napewno nie arystokracja chyba że zadłużona po uszy nie mająca ubezpieczenia która godzi sie na usługi bezdomnego murzyna biegle operującego przyborami chirurgicznymi których jako jedynych jeszcze nie wstawił w lombardzie czy przepił...ludzie troche inwencji do ciężkiej kasy jaką bierzecie
peluquero
Za murzyna o przepraszam - wymsknęło mi się, bo jak to Dave Chapelle mawiał i Kat Williams zresztą też, tylko czarnoskóry do czarnoskórego może powiedzieć murzyn.
chojnak
Ekranizacja prez Netflix?
Czarno to widzę.

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki