Zmiany w zatrudnianiu opiekunek do dzieci - wyższe składki ZUS za nianię

Od stycznia 2018 roku zmniejszy się o połowę dofinansowanie składek na nianię z budżetu państwa. Do 31 grudnia 2017 rodzice, którzy podjęli decyzje o zatrudnieniu na podstawie umowy uaktywniającej opiekunki, mogli liczyć na pomoc państwa w postaci finansowania składek społecznych do wysokości minimalnej pensji w 100 proc. 

(FORUM)

Nowe zasady w zatrudnianiu niań

Na koniec 2011 r. wprowadzono zapis, który miał pomóc rodzicom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę legalnie zatrudnić opiekunkę do dzieci. Wprowadzono umowę uaktywniającą, dzięki której składki na ubezpieczenia społeczne do wysokości minimalnego wynagrodzenia były pokrywane z budżetu państwa w 100 proc. Według danych zebranych przez portal Niania.pl od 2011 roku podpisano ponad 53 tys. takich umów. 

Po Nowym Roku zasady zmienią się. Składki będą finansowane tylko do wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podaje, że składki dla niań, które wykonują pracę na podstawie umów uaktywniających zawartych przed 1 stycznia 2018 r., pozostają bez zmian. 

Kto może uzyskać dofinansowanie 

Według informacji zawartych na stronie obywatel.gov.pl, umowę uaktywniającą mogą zawrzeć rodzice, opiekunowie prawni albo inne osoby, które opiekują się dzieckiem na podstawie orzeczenia sądu, jeśli:

 • ich dziecko ma od 20 tygodni do 3 lat — mogą korzystać z dofinansowania do końca roku szkolnego. Wyjątkowo, jeśli dziecko nie może pójść do przedszkola, na przykład przez brak miejsc — do skończenia 4 lat,
 • nie są na urlopie macierzyńskim, ojcowskim albo wychowawczym,
 • nie tworzą zawodowej rodziny zastępczej,
 • nie korzystają z ulgi na podstawie umowy aktywizacyjnej, czyli na przykład nie zatrudniają innej osoby, która była bezrobotna,
 • spełnią jeden z poniższych warunków:
  • pracują na umowę o pracę albo zlecenie,
  • prowadzą działalność pozarolniczą,
  • prowadzą działalność rolniczą. Wyjątkiem są osoby, które są domownikami w gospodarstwie rolnym i podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Dofinansowanie jest niezależne od sytuacji życiowej - skorzystać z niego może zarówno osoba samotna wychowująca dziecko, wdowa, wdowiec czy osoby po rozwodzie lub w separacji. Dziecko nie może chodzić do żłobka, klubu dziecięcego ani być pod opieką dziennego opiekuna.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.